Wycieczka do Ochli
11 kwietnia pojechaliśmy z klasą Ia na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Najpierw byliśmy na warsztatach pisania pisanek. W tym czasie nasi młodsi koledzy zwiedzali stare chaty, w których kiedyś mieszkali ludzie. Później się zamieniliśmy. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś robiono masło, czerpano wodę ze studni oraz, że domy pokryte były słomą lub deskami. Wszystkich zaskoczyła informacja, że w dawnych czasach pani nauczycielka mieszkała w budynku szkolnym. Zarówno nam, jak i klasie Ia najbardziej podobało się robienie pisanek. Byliśmy zawiedzeni faktem, że każdy będzie mógł ozdobić tylko dwie wydmuszki. Wycieczka była bardzo udana. Zachęcamy do odwiedzenia tego muzeum.
Miłosz Buszta, Oliwia Sieradzka, Patrycja Jastrzębska,
Klaudia Szulik, Miłosz Karski, Alex Kantak, kl. IIIc
5b na rowerowym szlaku
13 kwietnia 2022 roku nasza klasa pojechała na wycieczkę rowerową na most na Stanach. Pogoda była bardzo ładna, świeciło słoneczko. Trasa w jedną stronę miała około 10/12 kilometrów, więc przejechaliśmy łącznie aż 20/24 km!
Jechaliśmy przez strefę ekonomiczną do Otynia – tam był nasz pierwszy stop. Pod wiatą zjedliśmy przekąski, które zabraliśmy oraz napiliśmy się. Po stopie ruszyliśmy zaczął się rezerwat przyrody ze ścieżką rowerową.
Na ścieżce mogliśmy jechać swobodnie obok siebie, jechać szybko. Jechaliśmy tak długo. Przez ten czas stworzyły się dwie grupy – szybsza i wolniejsza. Po jakimś czasie dojechaliśmy na most. Tam mieliśmy piknik i odpoczywaliśmy około godzinę. Potem wróciliśmy do szkoły zadowoleni.
Agata Szynder, Gabrysia Kamińska, klasa 5b
Ratujemy i uczymy ratować
W kwietniu uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc, IIId i IIIe ukończyli szkolenie pierwszej pomocy programu edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować" organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzieci zdobyły umiejętności sprawdzenia przytomności poszkodowanego oraz wezwania pogotowia. Potrafią sprawdzić oddech i ułożyć w pozycji bocznej. Uczniowie na fantomach ćwiczyli jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatu.
Paulina Jacków, Alina Guzikowska, Ewa Jankowska
Laureat Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego
Igor Włodarczyk, uczeń klasy 3, a w dniu 21 kwietnia 2022 został laureatem Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs odbył się w Żaganiu. Startowało 39 recytatorów z naszego województwa. Igor recytował "Wilka u dentysty" i wygrał! Gratulujemy!!!
Recytatorski kwiecień
Tegoroczny kwiecień to miesiąc zmagań recytatorskich uczniów naszej szkoły. PRO ARTE, Baczyniak, Lubuskie Konfrontacje Artystyczne...sporo tego było. We wszystkich tych konkursach Ósemkowicze wypadli rewelacyjnie.
Lubuskie Konfrontacje Artystyczne to nowość w naszym województwie. Każdy powiat organizował swoje eliminacje. Nagrodą była nominacja od Rady Artystycznej, która jest warunkiem wystąpienia w finale, czyli etapie wojewódzkim oraz nagroda pieniężna. 26 kwietnia odbyły się pierwsze eliminacje powiatu nowosolskiego a ich organizacją zajął się nasz Nowosolski Dom Kultury.
Tuż po trzeciej godzinie lekcyjnej, całą grupą reprezentującą klasy IV - VIII, dziarsko, w dobrym humorze wyruszyliśmy w kierunku NDK. Naszą szkołę reprezentowali:
Martyna Nalewajko klasa IVd, Natasza Patoka klasa IVd, Mila Sawicka klasa IVd, Amelia Makałowska klasa IVd, Julia Marcinkowska klasa IVd, Maja Bartkowiak klasa Va, Igor Fedan klasa VIa oraz ósmoklasiści: Kacper Zieleniewski klasa VIII g, Julia Kwiatkowska klasa VIIIh.
Naszym opiekunem i dobrym duchem była polonistka – pani Daria Stachowicz. Ona, swoim spokojem i kojącym głosem potrafi uspokoić każdego. A jej uśmiech...cóż, kto zna p. Darię ten wie.
Przede mną stało nie lada zadanie...utrzymać wynik z konkursu w ramach projektu PRO ARTE, którego zostałem laureatem raptem tydzień wcześniej. Nie powiem, że wygrana tam sprawiała, że czułem się spokojny o swój los tego dnia. Przeciwnie, czułem stres, chyba nawet większy. Z niecierpliwością czekałem na swoją kolej, przysłuchując się koleżankom z młodszych klas. Wszystkie wypadły bardzo dobrze. Gdy już przyszła moja kolej na scenę wszedłem pewnie. Rozpocząłem recytować i już po pierwszych słowach wiedziałem, że jest nieźle. Rada artystyczna się uśmiechała, a to dobry znak. Wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. "Sześć krzyżyków ciotki, czyli kuracja upiększająca" to był dobry wybór. Po wysłuchaniu wszystkich Wykonawców, Rada udała się na obrady. Dziewczyny bardzo się denerwowały oczekując na wyniki. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nominację. Jedną zdobyłem ja i moja niezawodna Ciotka. Ucieszyłem się bardzo i szczerze powiem...ulżyło mi. Dałem radę!
Kolejny, ostatni etap, czyli przesłuchania najstarszych klas, to już zupełnie inna recytacja. Taka poważna, dorosła. Julia i Kacper wypadli świetnie. Zachwycili nas młodszych, dojrzałością.
W imieniu nas wszystkich, reprezentujących naszą szkołę, chciałbym podziękować naszym Nauczycielom, polonistom, którzy poświęcają swój czas, żeby nas przygotować. Rodzicom, bo to Oni nas wspierają najbardziej i to Oni są naszą pierwszą widownią. Dziękujemy!
W maju czeka mnie wyjazd do Kłodawy, gdzie odbędzie się Finał Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Trzymajcie kciuki!
Igor Fedan, klasa VIa
Szkolny Konkurs Matematyczny klas 5
27 kwietnia 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 5. Wzięło w nim udział 14 uczniów. Do etapu międzyszkolnego (czyli do Międzyszkolnego Drużynowego Konkursu Matematycznego Klas 5) zakwalifikowały się cztery osoby, które uzyskały największą liczbą punktów. Są to:
1. Krzysztof Binder z klasy 5d (I miejsce),
2. Łukasz Nowak z klasy 5a (II miejsce),
3. Bartosz Reinert z klasy 5a (III miejsce),
4. Alicja Jastrzębska z klasy 5b (IV miejsce).Gratuluję laureatom oraz życzę dalszych sukcesów na etapie międzyszkolnym
Jowita Godziewska – organizator konkursu
Dzień bez plecaka w naszej szkole
Dnia 01.04 Samorząd szkolny pod przywództwem pań Racino i Barańczak zorganizował dzień bez plecaka (z ang. no backpack day). W tym dniu wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły bez plecaków i toreb. Na szkolnym korytarzu dominowały koszyki sklepowe, lecz można było zaobserwować także inne przedmioty codziennego użytku wcielające się w rolę transportu materiałów do nauczania. Wśród nich były między innymi: śmietniki, wiadra, toby, nosidełka dla zwierząt i wózki sklepowe.
Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Kreatywność uczniów nie znała granic!Zuzanna Boruszewska, klasa 8b