Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Spotkanie z ratownikiem WOPR
W ostanim tygodniu nauki uczniowie klas piątych uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem WOPR panem Robertem Kujbidą oraz Dawidem Kujbidą, uczniem naszej szkoły. Pan Robert Kujbida wraz z synem zaprezentował piątoklasistom, jak należy zachowywać się podczas letniego wypoczynku, na co należy zwrócić uwagę będąc nad wodą czy też w górach oraz gdzie w razie potrzeby uzyskać pomoc. Dzieci z uwagą słuchały ratownika, który z pasją opowiadał o akcjach ratowniczych, prezentował sprzęt ratowniczy. Praktyczna lekcja na pewno wzbogaciła wiadomości i umiejętności naszych uczniów, które mogą być przydatne w sytuacjach ratujących zdrowie i życie.
Joanna Czyżowicz
W dniu 15 czerwca uczniowie klasy Ia i IIIc zwiedzali Wrocław. Przenieśli się w podwodny świat w Afrykarium. Oglądali makietę miasta w Kolejkowie. Wznieśli się na sam szczyt budynku Sky Tower, aby obserwować Wrocław z lotu ptaka. Dzień zakończyli spacerem po rynku. Uśmiechnięci i radośni wrócili do domu.
Wychowawczyni Paulina Jacków i Alina Guzikowska
15 czerwca uczniowie z klasy 5b wybrali się ponownie na wycieczkę rowerową. Tym razem wybraliśmy się do Nadleśnictwa Nowa Sól oraz do Parku Fizyki. Więc przyjemnie z pożytecznym spędziliśmy wspólnie ten czas. Będąc w Nadleśnictwie pan Jacek Heger oprowadził nas po arboretum czyli ogrodzie botanicznym, w którym kolekcjonuje się rośliny drzewiaste oraz zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą. Po spotkaniu z przyrodą odbyło się ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek, które było okazją do spędzenia czasu w gronie klasowym. Pełni humoru i wrażeń, ruszyliśmy do Parku Fizyki.
A tutaj? Też było bardzo ciekawie! Wspólna zabawa w ogrodzie doświadczeń umożliwiła nam poznanie podstawowych zasad fizyki. Uśmiechnięci i pozytywnie naładowani promieniami słońca, ale i swoim towarzystwem wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka do Wrocławia
W dniu 15 czerwca uczniowie klasy Ia i IIIc zwiedzali Wrocław. Przenieśli się w podwodny świat w Afrykarium. Oglądali makietę miasta w Kolejkowie. Wznieśli się na sam szczyt budynku Sky Tower, aby obserwować Wrocław z lotu ptaka. Dzień zakończyli spacerem po rynku. Uśmiechnięci i radośni wrócili do domu.
Wychowawczyni Paulina Jacków i Alina Guzikowska
W dniu 9 czerwca naszą świetlicę "Myszkolandia" odwiedziły Panie z oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli. Została przeprowadzona pogadanka na temat zdrowego stylu życia. Przedstawiono i omówiono piramidę zdrowego żywienia. Na jej podstawie rozmawiano z dziećmi o zdrowych nawykach żywieniowych. Dzieci chętnie brały udział w pogadance, zadawały pytania oraz dyskutowały.
Na koniec spotkania dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne przedstawiające ich zdrowe śniadanie.
9.06.2022 w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się DRUŻYNOWY KONKURS MATEMATYCZNY, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. W konkursie brało udział osiem szkół. Razem było 160 uczniów z klas 4-8. Uczniowie rozwiązywali zadania w dwuosobowych drużynach. Prawie w każdej kategorii wiekowej uczniowie ósemki znaleźli się na podium.
Drużyny z naszej szkoły zajęły następujące miejsca:
- na poziomie klas czwartych: Aleksandra Kaczmarek i Wojciech Mandzyn zajęli II miejsce
- na poziomie klas piątych: Krzysztof Binder i Alicja Jastrzębska zajęli II miejsce oraz Łukasz Nowak i Bartosz Reinert zajęli III miejsce
- na poziomie klas szóstych : Igor Fedan i Patryk Pilarz zajęli II miejsce.
- na poziomie klas siódmych: Weronika Wyciszkiewicz i Zuzanna Mączyńska zajęły II miejsce
Gratulujemy wszystkim uczniom (18 osób), które zakwalifikowali się do konkursu, a w szczególności w/w laureatom.
Dziękuję nauczycielom matematyki, którzy rzetelnie przeprowadzili eliminacje szkolne i wytypowali uczniów na konkurs międzyszkolny.
W następnym roku szkolnym nasza szkoła będzie organizatorem Drużynowego Konkursu Matematycznego. Będzie ciekawie, interesująco i matematycznie. Pracując w takim zgranym zespole matematyków myślę, że powstaną nowe pomysły, które wpiszą się trwale w organizację konkursu.
Renata Gorockiewicz, szkolny organizator konkursu
Dzień Dziecka w Szkole Korczaka
„Nie biegaj, bo wpadniesz pod konie. Nie biegaj, bo się spocisz. Nie biegaj, bo się zabłocisz. (…) I cała potworna maszyna pracuje długie lata, by kruszyć wolę, miąć energię, spalać siłę dziecka na swąd.” To wiele mówiące słowa „starego doktora” o żywym umyśle, pedagoga, którego metody nauczania wyszły poza ramy podręczników kurczowo trzymanych w rękach przyszłych wychowawców kolejnych pokoleń.
Uczniowie nowosolskiej „Ósemki”, której patronuje autor powyższej myśli, Janusz Korczak, w dniu swojego święta, idąc w barwnym korowodzie kroczącym na płytę Miejskiego Stadionu, wiwatując, wybijając rytmy na bębnach, wypuszczając strumień powietrza do ustników piszczałek, dali upust swojej dziecięcej witalności i radości. Wszelkie nakazy czasami nazbyt opiekuńczych rodzicieli, ustąpiły miejsca zabawie na murawie, na „Orliku” w palanta, a częstokroć umorusane twarze dzieci świadczyły o ich nieskrępowanej sile beztroski.
Starsi uczniowie, bacznie i z zaciekawieniem, przyglądali się eksperymentom wykonywanym wedle zasad bezpieczeństwa przez kolegów z nowosolskich szkół średnich, którzy przygotowali z pieczołowitością swoje stanowiska. Siódmo i ósmoklasiści mogli zadać pytania, na które odpowiedzi być może przeważyły szalę wagi o najbliższą przyszłość edukacyjną adolescentów.
Clou programu stanowiła loteria. Pokaźna ilość losów sprzedała się na pniu. Amplituda emocji oraz pytanie, czy stanę się posiadaczem elektrycznej hulajnogi, a może bicykla, towarzyszyła kupującym, którzy tłoczyli się przy stoisku z wypełnionymi po brzegi fantami. Każdy wygrywał, a uśmiech malujący się na twarzach świeżo upieczonych właścicieli poduszek przytulanek świadczył o tym, że dzieci potrafią naprawdę cieszyć się z małych przyjemności.
Wśród dziecięcych okrzyków radości, śpiewów i rozmów unosił się ryk mechanicznych rumaków – harleyów, na których młodzi admiratorzy mechanizacji mogli zasiąść i odbyć krótką przejażdżkę z panem wuefistą. Emocje pasażerów wtórowały rytmowi silników tych jakże zjawiskowych pojazdów. Tuż przy płycie stadionu stał radiowóz policyjny, z którego co rusz wynurzały się sylwetki być może przyszłych stróżów porządku.
Dzieci mogły zaspokoić swoje apetyty darmowym hot-dogiem. Dla słodkich podniebień przewidziana była wata cukrowa. Niejeden wysupłał ostatni grosz, by zatopić się w lekkiej, cukrowej chmurce.
Aż żal było odchodzić. Dzień Dziecka, święto radości i zabawy w SP 8 zostanie na długo w pamięci dzieci i młodzieży, a dobry duch patrona, Janusza Korczaka będzie się unosił przez kolejne dni, miesiące, lata nauki i zabawy takiej jak ta.
Daria Stachowicz