• listopad

• Wielka Liga Czytelników zaprasza do udziału w konkursie!

Nasza szkoła po raz drugi przystępuje do Ogólnopolskiego Konkursu ”Wielka Liga Czytelników”. W ubiegłym roku drużyna, która reprezentowała naszą szkołę zajęła II miejsce. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów w bibliotece szkolnej.

Etap pierwszy – szkolno-biblioteczny

Termin: 25 listopada 2019 r. – 13 marca 2020 r.

Uczniowie zdobywają 10 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu (z pomocą rodzin) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur.

Uczniowie, którzy zdobayli komplet sprawności przystępują do testu kwalifikacyjnego pisanego w szkole lub bibliotece.

Dopuszczalne jest przyznanie uczestnikowi po jednej sprawności za: zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka lub wykonanie pracy plastycznej do konkursowej książki lub plakatu promującego czytelnictwo.

Etap drugi – test kwalifikacyjny

Termin: od 16 do 27 marca 2020 r. (datę ustala koordynator placówki)

Test kwalifikacyjny dotyczy znajomości treści książki wskazanej przez Koordynatora Placówki i jest organizowany na terenie szkoły lub biblioteki publicznej.

maksymalnie 3 najlepszych uczniów w każdej kategorii (klasy 1-4 i 5-8) awansuje do kolejnego etapu.

Etap trzeci – powiatowy

Termin: 28 kwietnia 2020 r.

Każdą placówkę biorącą udział w konkursie reprezentuje do 3 uczniów w obu kategoriach, którzy od tego momentu tworzą drużyny.

Drużyny piszą Test z pytaniami do treści książki wyznaczonej przez organizatora.

Drużyny walczą o tytuły: Mistrza, I Wicemistrza i II Wicemistrza Powiatu.

Jolanta Liniart, Grażyna Zaworonko

"Mój lekki tornister"

Postęp cywilizacji pociąga za sobą już od wczesnego dzieciństwa, stałe przeciążenia kręgosłupa. Konieczność wielogodzinnego siedzenia w szkole, noszenie ciężkich plecaków z podręcznikami, długotrwałe korzystanie z komputera, długie oglądanie telewizji, ograniczona aktywność sportowa, to najpowszechniejsze przyczyny nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa. Wady postawy występują u co drugiego dziecka. Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobiega skrzywieniu kręgosłupa. Działania profilaktyczne podejmowane w naszej placówce min. wyposażenie szkoły w szafki, wyeliminowanie zbędnych przedmiotów z tornistrów, zostawianie książek, ćwiczeń, strojów gimnastycznych w młodszych klasach musi iść w parze z kontrolą zawartości plecaków przez rodziców. W tym celu rodzice mogli uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem PSS-E w Nowej Soli.

Prawidłowo dopasowany plecak to:
          - tornister niewiele szerszy niż plecy dziecka
          - górna krawędź tornistra kończy się idealnie na wysokości miednicy
          - szerokie obszyte miękką poduszką regulowane szelki.

Zaleca się, żeby ciężar plecaka zawierał się w przedziale od 7,5 – 15 % masy ciała dziecka. Ciężar plecaków szkolnych często jednak przekracza wyznaczone normy, dlatego z rozpoczęciem każdego roku szkolnego prowadzimy akcję „Mój lekki tornister”. Uczniowie podczas pogadanek z  pielęgniarką szkolną z wykorzystaniem gazetki tematycznej poznają sposoby na lekkie tornistry.

Prezentacje przygotowały: p. Alicja Szymańska i p. Małgorzata Maciejewska

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada nasza szkoła obchodziła ten radosny dzień. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Na holu szkoły mieliśmy okazję podziwiać wystawę  pluszaków, przebranych w strój  wymarzonego zawodu.

Wyróżnienia za najciekawsze Misie:

Nadia Gawriłow 1a, Michalina Walkowska 2e, Nadia Stokłosa 2a, Alex Kantak 1c, Nadia Zarówna 1b, Natalia Wawrzyniak 1b, Ignacy Szlachetka 2c, Jakub Mikoda 3b, Nadia Geppert 3d.

Gratulujemy!!!

Mały Samorząd Uczniowski oraz biblioteka szkolna
          Paulina Jacków i Jolanta Liniart

Koncert filharmonii "O księżniczce Wiolince i czarodzieju Solfamilu"

W dniu 6 listopada uczniowie klas I-III wysłuchali koncertu filharmonii. W krainę muzyki wprowadziła ich piękna opowieść o księżniczce i czarodzieju. Dzieci poznały dźwięki skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu.

Listopadowa loteria fantowa

Każdego roku nasze Szkolne Koło Caritas organizuje wyjątkowe wydarzenie, z którego dochód zostaje przeznaczony na szczytny cel. Nie inaczej będzie i w nadchodzącym listopadzie.

Członkowie naszego zespołu wraz z paniami katechetkami organizują  LOTERIĘ FANTOWĄ, która odbędzie się  czwartek 28-go listopada 2019 roku. Prosimy o przynoszenie fantów do sali 302 i 309 do pani Ewy Kawalec i pani Haliny Wróbel, które trzymają stery całej akcji.

Fantami mogą być przykładowo książki, maskotki, stare zabawki lub nawet coś słodkiego jak czekolada czy lizaki. Prosimy, aby przynoszone przedmioty były czyste, nie zniszczone, a maskotki wyprane.

W dzień loterii będzie można kupić na korytarzu losy, z którymi należy podejść do stanowiska z fantami, gdzie można wymienić na nie losy.

Dochód z całej akcji zostanie przeznaczony na misje w Boliwii i Botswanie. Jest to ogromne wsparcie dla pracujących tam misjonarzy i misjonarek, którzy każdego dnia niosą pomoc mieszkającym tam ludziom.

Za wsparcie dziękujemy z całego serca