• październik

        • Wspomnienie lata

          We wtorek 29 października br. w naszej szkole przy blasku świec odbył się wieczorek literacki pt. „Wspomnienie lata”. Chcieliśmy czas jesiennej nostalgii i listopadowej zadumy ogrzać wspomnieniami lata. Uczniowie z klas pani Darii Stachowicz i Agnieszki Dębskiej zaprezentowali swoje prace. Były teksty prozatorskie i liryczne, kartki z pamiętnika, opowiadania, wiersze, fraszki. Prace  w formie lekkiej, humorystycznej  a czasami poważnej. Podczas prezentacji prac literackich ponownie przenieśliśmy się nad polskie morze, wędrowaliśmy po górach, odbyliśmy podróż za granicę do m.in. do Chorwacji, Czech, Hiszpanii, a nawet do Dubaju.  Towarzyszyła nam piosenka harcerska w wykonaniu uczennic z klasy 6e.
          Mówi się, że podczas wakacji „ładujemy baterie”, a ich moc ma nam wystarczyć na kolejny rok pracy. Uczniowie przywołali wakacyjne wspomnienie, ponieważ z nich czerpiemy siłę na każdy kolejny dzień nauki i pracy.

          Agnieszka Dębska



           


          Dzień Spódnicy

          Obecnie coraz mniej kobiet nosi spódnice. Jak pokazują badania, aż 14% kobiet nie ma zamiaru nigdy jej założyć, a 40% tylko latem pozwala sobie na odsłonięcie nóg. Dlatego też 30 X na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Spódnicy zwany też Dniem Kobiecości gdyż nie od dziś wiadomo, że spódnica czy sukienka to atrybut kobiecości. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 29 października.

          Agnieszka Dębska, Paulina Jacków

           

           


          Pola Nadziei

          W naszej szkole już po raz kolejny Szkolne Koło Caritas zorganizowało akcje charytatywną „Pola Nadziei”. Uczniowie i nauczyciele kupowali cebulki żonkili, a cały dochód przeznaczony został na Hospicjum w Zielonej Górze. Wśród klas zorganizowany został „Konkurs klas - nasza pamięć o chorych”, który wygrały klasy VI a i V e drugie miejsce zajęły klasy V g i V c, a trzecie miejsce klasy Va i VI e.

          Ewa Kawalec



           


          W poszukiwaniu nadziei na neapolitańskiej ziemi

          16 października w jesienne przedpołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej można było usłyszeć neapolitańskie pieśni w wykonaniu fenomenalnej Bogusławy Lewalskiej jako tło opowieści o polskim emigrancie, który boryka się na obczyźnie z niemocą twórczą, barierą komunikacyjną i tęsknotą za rodzinnym Suchedniowem, rodziną i przyjaciółmi.

          Bohaterem spotkania w gronie uczniów nowosolskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 8 był Gustaw Herling-Grudziński. W tę rolę znakomicie wcielił się Eliasz Gramont. Jego córkę, która, tak jak i druga żona Herlinga - Lidia Crocce, stworzyły ciepłą i domową atmosferę ojcu i mężowi z Polski, sugestywnie zagrała Emilia Kałuska z kl. VIIIa, a narrację poprowadziła sama reżyserka spektaklu - Daria Stachowicz.

          Spotkanie oparte było na fragmentach odnalezionego po śmierci mistrza Gustawa "Dziennika 1957 -1958" oraz na fragmentach opowiadań z okresu neapolitańskiego - "Księcia Niezłomnego" i "Wieży". Motywem przewodnim było opowiadanie o Lebrosso , trędowatym zamkniętym w wieży, zmagającym się z samotnością, cierpieniem i śmiercią najbliższych. Tytułowa wieża z opowiadania, które zaliczane jest przez krytyków do nurtu metafizycznego, stała się również symbolem wspinania się po jej stopniach w opowieści narratorki samego pisarza jak i odbiorcy zasiadającego na widowni spektaklu w "Galerii Pod Tekstem".

          W epilogu spotkania wybrzmiała nadzieja, która jest jedyną formą buntu przeciwko rozpaczy, cytując Dostojewskiego,  jednego z ulubionych pisarzy Herlinga-Grudzińskiego. I ta podtrzymywała autora "Innego świata", świadka i uczestnika dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się za drutami łagrów na Dalekiej Północy, do końca życia.

          Daria Stachowicz


          Uczniowie klas I-III w krainie lodu

          W dniu 16 października uczniowie klas I-III po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach z cyklu "Kraina eksperymentów". Dzieci wykonywały doświadczenie z suchym lodem. Poznały proces sublimacji czyli zmianę ciała stałego w ciało gazowe.

          Paulina Jacków, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej



           


          Dziady - koszmarny sen nauczyciela

          Okazywanie wdzięczności jest najprostszą
           – oraz najpotężniejszą – rzeczą,
          jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka.

          Randy Pausch

          10 października klasa 6e wystąpiła dla Nauczycieli, Wychowawców oraz Pracowników administracji i obsługi szkoły.  Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności teatralne w przedstawieniu „Dziady – koszmarny sen nauczyciela”. Było to podziękowanie za trud włożony w nauczanie i wychowywanie młodego pokolenia, za wskazywanie ponadczasowych wartości, za posprzątane klasy, korytarze, za pracę w sekretariacie  i księgowości, za naprawione ławki, krzesła, wszelką otrzymaną pomoc.  Życzymy, aby w życiu codziennym towarzyszyło spełnienie zawodowe, zdrowie, zaufanie i szacunek od braci uczniowskiej.

          Agnieszka Dębska, wychowawczyni klasy VIe


           


          Ślubowanie klas pierwszych

          10 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Na parę chwil władzę w szkole przejął Król Maciuś I, bohater książek Janusza Korczaka, patrona naszej placówki. Wraz ze swoim dworem, czyli ministrem edukacji i żołnierzami, przyjął pierwszaków w poczet uczniów.

          Najważniejszym momentem podczas tego spotkania było złożenie przysięgi. Wszyscy uczniowie przyrzekli, że będą dobrymi Polakami, będą dbali o dobre imię szkoły i klasy, będą starali się być dobrymi kolegami oraz swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom
          i nauczycielom. Później każdy pierwszoklasista został pasowany na ucznia naszej szkoły przez pana dyrektora Bogdana Mikulskiego i panią wicedyrektor Stefanię Tur. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki.

          Po tej części, dla nowoprzyjętych uczniów i zaproszonych gości, wystąpiły dzieci z klas trzecich. Pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały wesołą piosenkę o trzecioklasistach.

          Na koniec wszystkie klasy zrobiły pamiątkowe zdjęcia i rozeszły się do swoich sal, żeby przy słodkim poczęstunku dalej świętować tak ważne dla nich wydarzenie.

          Ta uroczystość nie byłaby tak wspaniała, gdyby nie zaangażowanie pań nauczycielek
          z klas drugich, które przygotowały dekorację oraz pań wychowawczyń klas trzecich, które pomogły przy części artystycznej. Natomiast scenariusz uroczystości i stroje były dziełem pani Barbary Stempkowskiej, wychowawczyni kl. Ia. Dziękujemy również za zaangażowanie uczniom z pocztu sztandarowego, a także pani Danucie Kaźmierczak za przygotowanie utworów muzycznych wykorzystywanych w czasie apelu oraz panu Arturowi Niemcowi za pomoc przy włączaniu muzyki i obsłudze nagłośnienia.

          Alina Guzikowska, wychowawczyni kl. Ic

           

           


           

           

          Wiolinistyka dla każdego, czyli jak było na koncercie symfonicznym

          W dzisiejszych czasach większość osób nie interesuje się twórczością kompozytorów z poprzednich epok. Niewielu obchodzą wielkie dzieła artystów średniowiecznych, muzyków renesansu, baroku, klasycyzmu czy romantyzmu. Ważne jest jednak wykorzystywać okazje na poszerzanie swojej wiedzy na temat muzycznych korzeni i odkrywać piękno różnych wirtuozowskich utworów. Taką właśnie okazję miały  niedawno dwie ósme klasy z naszej szkoły.

          We wtorek 8-go października o godzinie 9.30 w filharmonii zielonogórskiej odbył się koncert edukacyjny dla dzieci i młodzieży w ramach festiwalu „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”, na który przyjemność miała pojechać klasa 8b oraz 8c wraz z nauczycielkami, panią Joanną Czyżowicz, panią Joanną Szostak i panią Jowitą Godziewską. Koncert prowadził Sławomir Kozłowski, a orkiestrze dyrygował dyrektor filharmonii, Czesław Grabowski.

          Co tam grano?

          Na koncercie można było usłyszeć XIX-wieczne dzieła muzyki tanecznej, typowo użytkowej, wykonywane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, przeplatane przez utwory doby romantyzmu w wykonaniu utalentowanych solistów, którzy zdobyli szereg nagród i wielkie uznanie w świecie muzyki. Jako pierwsza wystąpiła solistka Joanna Habich, która wykonała pierwszą część koncertu skrzypcowego g-moll autorstwa M. Brucha. Jako drugi wystąpił Antoni Krzysków, który wykonał Preludium i Allegro F. Kreislera. Jako ostatni solowy utwór usłyszeliśmy pierwszą część koncertu skrzypcowego d-moll H. Wieniawskiego.

          Jakie były wrażenia?

          Obserwując twarze publiczności w filharmonii oraz słuchając komentarzy ósmoklasistów można stwierdzić, że koncert bardzo się podobał. Można było usłyszeć cudowną muzykę wykonaną po mistrzowsku;-) Zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi ludzie wyszli z sali koncertowej z uśmiechem. Pozostaje mieć nadzieję, że takie wyjazdy będą organizowane częściej.

          Magdalena Urbaniak, klasa VIIIb


          Wiolonistyka dla każdego

          8 października 2019 r. w filharmonii Zielonogórskiej odbył się koncert dla młodzieży pod tytułem ''Mistrzowie polskiej wiolonistyki''. Na owy koncert wybrała się klasa 8b oraz 8c wraz z nauczycielkami, panią Joanną Czyżowicz, panią Joanną Szostak i panią Jowitą Godziewską. Koncertem dyrygował dyrektor filharmonii, Czesław Grabowski.

          Koncert opierał się głównie na utworach z XIX wieku. Były to dzieła muzyki tanecznej, typowo użytkowej, wykonanej przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej. Można było również usłyszeć młodych, utalentowanych solistów, którzy w magiczny sposób przedstawili utwory. Jako pierwsza wystąpiła Joanna Habich, która wykonała utwór na skrzypcach austorstwa M. Brucha. Drugim solistą był Antoni Krzyśków. Wykonał on Preludium i Allegro F. Kreislera. Ostatni utwór stanowił końcową część koncertu skrzypcowego d-moll H. Wieniawskiego.
          Obserwując uczniów znajdujących się na scenie można było śmiało powiedzieć, że koncert bardzo się podobał. Cudowna oraz melodyjna muzyka sprawia, że słuchacz lepiej się czuje. sam byłem bardzo zachwycony dźwiękami oraz wykonaniem owego koncertu. Polecam taki sposób rozrywki, ponieważ można się czegoś nowego nauczyć oraz dobrze się przy tym bawić.

          Maksymilian Moroz, klasa VIIIb


          „Biblioteka szkolna kluczem do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”

          Nasza biblioteka jest zawsze otwarta na potrzeby uczniów. Chcąc urozmaicić spotkania czytelnicze i zachęcić uczniów do częstego odwiedzania tego miejsca proponuje różnorodne formy obcowania z książką. W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych można było obejrzeć wystawę z okazji Światowego Dnia Zwierząt, a obecnie zapraszamy na wystawę „Płyty winylowe i pocztówki dźwiękowe”. Natomiast pod koniec miesiąca zaprezentujemy nowości książkowe wydawnictw Publicat i EGMONT.

          Zapraszamy

           

           


          Dzień Uśmiechu

          Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

          Uśmiech nic nie kosztuje, a może tak wiele. Udowodniono, że śmiech rozładowuje napięcie, rozluźnia i odstresowuje, przyczynia się wzmocnienia układu odpornościowego naszego organizmu.  Uwalniania hormony szczęścia tzw. endorfiny. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.

          W naszej szkole uczniowie  z samorządu uczniowskiego rozdawali w tym dniu żółte uśmiechnięte buźki. Można było zaobserwować znacznie więcej radosnych twarzy.

          Szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy. Uśmiechajmy się do siebie nie tylko od święta, ale na co dzień.

          Agnieszka Dębska, Paulina Jacków