marzec
W sobotę 30 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Soli odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas I-IV. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Burda kl.3b, Cezary Janus kl.2a, Bartosz Reinert kl.2a, Agata Szynder kl.2b, Zuzanna Mordzak kl.4a, Maja Chorążyk kl.4d.
Podczas konkursu trzeba było wykazać się dobrą znajomością książki pt. „Dziadek i niedźwiadek” rozwiązując bardzo szczegółowy test. Wśród sześciu nagrodzonych laureatów jest troje naszych uczniów:
Cezary Janus, który zajął III miejsce, Bartosz Reinert IV miejsce i Maja Chorążyk V miejsce. Nagrodą dla wszystkich było interesujące spotkanie z autorem książki Łukaszem Wierzbickim, który wziął udział w rozwiązywaniu testu. Na spotkaniu można było zdobyć autograf oraz kupić inne książki tego autora.Gratulujemy nagrodzonym uczniom!
Jolanta Liniart
Literackie zaproszenie od Pana Cogito
„Najpiękniejszy tytuł człowieka – poeta”. To on, Zbigniew Herbert, ten który pierwsze próby literackie, owe juwenilia, kreślił w ukochanym mieście lat młodości, Lwowie, stał się bohaterem spotkania pt. „Pod rękę z Panem Cogito”. 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli uczniowie klasy VIIIa naszej Szkoły, a także nowosolskich szkół średnich wraz z opiekunami razem z tytułowym Cogito spacerowali oczami wyobraźni po lwowskich uliczkach i arteriach śladami Zbigniewa Herberta. Ta podróż odbyła się dzięki prowadzącej spotkanie polonistce, Darii Stachowicz, Eliaszowi Gramontowi recytującemu wiersze poety, Bogusławie Lewalskiej i jej charyzmatycznemu wykonaniu utworów muzycznych do tekstów Herberta oraz akompaniamentowi Roberta Kajdanowicza i Eliasza Gramonta.
Poezja Zbigniewa Herberta nie należy do łatwych w odbiorze, jednakże jej przesłanie i uniwersalizm akcentowanych wartości sprawiają, że chce się ją poznawać. Młodzi odbiorcy dzisiejszego spotkania byli zasłuchani, a to najlepsza recenzja dla mnie jako pomysłodawczyni i prowadzącej po lwowskich ulicach, gdzie na każdym kroku czuło się obecność poety oraz dla współtwórców tego słowno-muzycznego projektu.
Daria Stachowicz
Wyniki Konkursu Matematycznego „Kangur”
21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „KANGUR”. Za osiągnięcie bardzo wysokich wyników – wyróżnionych zostało 16 uczniów z naszej szkoły.
Wśród zwycięzców znaleźli się: Adykowski Oskar z kl. 2c, Janus Czarek z kl. 2a, Łebek Wojciech z kl. 2a, Osuch Tymoteusz z k. 2b, Wojtysiak Filip z kl. 3a, Półtorak Lucjan z kl. 3a, Reinert Klaudia z kl. 4c, Janus Szymon z kl. 4f, Tkacz Maja z kl. 4a, Półtorak Olivia z kl. 4b, Kochańska Olga z kl. 5e, Kasprowicz Hanna z kl. 5b, Tądel Eliza z k. 6c, Kruk Jakub z kl. 7b, Bocheńska Martyna z kl. 8b, Witko Michał z kl. 8b.
Wymienieni uczniowie otrzymają dyplom oraz nagrodę książkową.
SERDECZNIE GRATULUJĘ ZWYCIĘZCOM!Jowita Godziewska,
szkolny organizator konkursu
21 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Do konkursu przystąpiło łącznie 130 uczniów naszej szkoły.vUczniowie rozwiązywali testy wpięciu różnych grupach wiekowych tj.: 43 osoby z klas 1 i 2 rozwiązywały test „ŻACZEK”, 35 osób klas 3 i 4 – test „MALUCH”, 28 osób klas 5 i 6 – test „BENIAMIN”, 18 osób z klas 7 i 8 – test „KADET” oraz 6 osób z klas 3 gimnazjalnych – test „JUNIOR”. W tym roku – każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną w postaci kuli – breloczka.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki oraz na jak największą liczbę laureatów.Jowita Godziewska,
szkolny organizator konkursu
Dzień Wiosny
Uczniowie naszej szkoły świętowali obchodny Dnia Wiosny 22 marca. W tym dniu cała szkoła przyszła ubrana w wiosenne kolory, dominowały zieleń i żółty, które wyrażały tęsknotę za słońcem oraz zielenią traw i krzewów.
Klasy I-III obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Spóźnione bociany” przygotowane przez klasę III a i wychowawcę p. Barbarę Stempkowską. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Magdalena Rozynek-Siring. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wiosenne wianki, które ozdobiły okna szkoły.
Klasy IV-VII wzięły udziały udział w wiosennych konkurencjach. Przygotowywały bukiety, kapelusze, zdrowe kanapki i sałatki. Uczniowie sprawdzili swoją tężyznę fizyczną w konkurencjach sportowych i konkursie wiedzy. Każde wykonane zadanie klasa dokumentowała fotografią, ubiegając się o słodką nagrodę.
Klasy VIII udały się do szkoły przy ulicy Kasprowicza i razem z klasami gimnazjalnymi wzięły udział w zawodach sportowych.
Ten dzień dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Agnieszka Dębska
Pełne kieszenie w zasięgu ręki
Benjamin Franklin mawiał: "Sposób na to, by każdy miał pełne kieszenie: wydawaj zawsze grosz mniej, niż zarabiasz." W myśl tej zasady prowadzący spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli, pan Tomasz Małek opowiadał 14 marca br. uczniom naszej szkoły, klasie VIId o formach oszczędzania kieszonkowego oraz o korzyściach płynących z posiadania już w młodym wieku konta osobistego. Prowadzący, były pracownik jednego z banków działających na terenie naszego miasta, obecnie pracownik MBP, w przystępny i zrozumiały sposób mówił m.in. o lokatach terminowych oraz o rachunku oszczędnościowym oraz zwrócił szczególną uwagę na istniejące zagrożenia przy dokonywaniu płatności w sieci internetowej.
Budujące dla wychowawczyni klasy VIId oraz samego autora spotkania był duży oddźwięk na pytanie, kto i jak oszczędza swoje kieszonkowe. Uczniowie już w tak młodym wieku mają dużą świadomość wartości pieniądza, który, jak sami stwierdzili, tak szybko nie ucieka z ich przysłowiowej kieszeni.
Spotkanie skończyło się miłym akcentem. Wśród zebranych zostały rozlosowane upominki. Uczniowie zostali zapoznani również z zasobem bibliotecznym związanym z tematyką ekonomii dla dzieci. Wizyta w Bibliotece stała się niezapomnianym "spacerkiem po świecie finansów".
Daria Stachowicz,
wychowawczyni klasy VIId
W środę 13 marca 2019r. odbyły się eliminacje do międzyszkolnego konkursu czytelniczego dla klas I-IV pod hasłem „Dziadek i niedźwiadek”, który odbędzie się 30 marca w SP nr 3 w Nowej Soli. Uczniowie pisali test ze znajomości książki pt. „Dziadek i niedźwiadek”.
Największą liczbę punktów i możliwość reprezentowania szkoły uzyskali:
Jakub Burda kl. 3b
Cezary Janus kl.2a
Bartosz Reinert kl.2a
Zuzanna Mordzak kl.4a
Agata Szynder kl. 2b
Maja Chorążyk kl.4dJolanta Liniart
Polskim zwyczajem 8 marca kobiety obdarowywane są przez panów bukietami kwiatów lub słodkościami. Chłopcy z klasy 8 B podjęli trochę inną inicjatywą. Koleżankom ze swojej klasy wręczyli... koszulki z imieniem i nazwiskiem. Kilka miesięcy wcześniej dziewczynki mogły wybrać, czy chcą mieć na koszulce imię, nazwisko czy też pseudonim, dlatego też prezenty były dopasowane do upodobań młodych kobiet :-) Oczywiście prezent od kolegów z klasy wywołał u dziewczynek dużo radości :-)
Jowita Godziewska, wychowawczyni klasy 8b