listopad
Tak Ci recytuję, Muzo Natchniuzo!
Parafrazując słowa słynnego literata lingwisty, Mirona Białoszewskiego, który zwracał się do Muzy będącej natchnieniem artysty, w tegorocznym Szkolnym i Powiatowym Konkursie Recytatorskim swoje interpretacje wierszy i fragmentów prozy młodzi recytatorzy kierowali do swoich Muz z nadzieją, że Szanowne Jury dostrzeże i doceni wysiłki oraz starania uczestników, a może wyłoni przyszłe talenty aktorskie. Metafory, epitety, oksymorony i personifikacje autorstwa bijącej rekord popularności pani Szymborskiej, ale też Tuwima i Jastruna lekko i z gracją unosiły się nad zebranymi. A wszystko to za sprawą dojrzałych i sugestywnych deklamacji.
Biorąc pod uwagę między innymi dobór repertuaru do temperamentu i osobowości uczestnika, wyraz artystyczny oraz intonację i modulację głosową, Komisja Konkursowa w składzie: pani Daria Stachowicz - przewodnicząca, pani Renata Szulc - członkini i pani Paulina Jacków - członkini wyłoniła troje laureatów szkolnego etapu Konkursu z grupy wiekowej IV-VI i drugiej, VII, VIII i klas gimnazjalnych.
Laureatkami grupy wiekowej kl. IV-VI zostały: Joanna Michalska, Iga Milewska i Wiktoria Olejniczak. Do powiatowego etapu zakwalifikowały się również ze starszej grupy wiekowej: Emilia Kałuska, Kinga Solarewicz i Nadia Rasińska.
W ubiegłym tygodniu w Nowosolskim Domu Kultury w szranki na powiatowym polu recytacji dzielnie stanęły nasze laureatki. "Nienawiść" Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Emilii Kałuskiej została wyróżniona, czego serdecznie gratulujemy naszej recytatorce. Pozostałym uczennicom również dziękujemy za niezapomniane występy. Eviva nasze ósemkowe deklamatorki!Daria Stachowicz
Andrzejki w klasie IVb
27 listopada uczniowie kl. IVb wraz z wychowawczynią panią Aliną Guzikowską zorganizowali klasowe andrzejki. Zabawa rozpoczęła się o godz. 17 oczywiście od wróżb, które dzieci samodzielnie przygotowały. Po tej zabawie każdy już wie, w jakim zawodzie będzie pracować, czy będzie wiódł dostatnie życie oraz jak będzie miał na imię jego przyszły małżonek. Nie zabrakło też lania wosku. Dużo radości sprawiło nam odgadywanie przyszłości z kształtu cienia figurki woskowej.
Czwartoklasiści przynieśli ze sobą również swoje ulubione gry planszowe, w które chętnie wszyscy pograli. Niezwykłe emocje towarzyszyły zabawie w kalambury.
To było bardzo miłe popołudnie spędzone w naszej szkole.
Alina Guzikowska,
wychowawczyni kl. IVb
Wycieczka do piekarni Lantmännen Unibake w Nowej Soli
19 listopada uczniowie kl. IVb z wychowawczynią panią Aliną Guzikowską, na zaproszenie mamy Mateusza, pani Agnieszki, udali się do piekarni Lantmännen Unibake, będącej jedną z największych grup piekarniczych w Europie.
Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakiego typu pieczywo wypiekane jest w oddziale nowosolskim, komu jest ono sprzedawane i z jakich składników jest produkowane ciasto. Bardzo zaskoczyła nas informacja, że w ciągu godziny wypiekanych jest ok. 60 tysięcy bułek.Jednak największe wrażenie zrobiła na nas hala produkcyjna. Aby do niej wejść musieliśmy ubrać się w fartuchy, czepki i założyć ochraniacze na obuwie. Bardzo zabawnie wyglądaliśmy. Szkoda, że nie mogliśmy zrobić sobie zdjęcia! Musieliśmy również dokładnie umyć ręce i zdezynfekować specjalnym płynem.
W hali produkcyjnej widzieliśmy wyrabianie ciasta w wielkim kotle, wylewanie go na taśmę, dzielenie na porcje, wypiekanie, pakowanie i zamrażanie. Zaskakujące było to, że większość tych czynności wykonywały maszyny, a ludzie tylko nadzorowali, czy wszystko dzieje się zgodnie z planem.
Na koniec zostaliśmy poczęstowani jeszcze ciepłymi croissantami. Były pyszne! Niektórzy zabrali nawet do domu, żeby poczęstować rodziców i rodzeństwo. Każdy otrzymał również drobny prezent, a osoby, które wykazały się największą uważnością i wiedzą, dostały nagrody.
Dziękujemy pani Agnieszce za zorganizowanie nam tak ciekawej wycieczki.
W dniu 28 listopada uczniowie klas Ic, Ie i IIIa gościli górnika. Pan Marcin opowiedział nam o patronce górników Świętej Barbarze, przybliżył na czym polega ich ciężka praca i opisał strój górniczy. Uczniowie otrzymali papierowe czapki górnicze i kolorowanki. To była bardzo ciekawa i wesoła lekcja. Dziękujemy...
Paulina Jacków
wychowawczyni Ie
Szkolny Konkurs Matematyczny
23.11.2018 w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. W konkursie wzięło udział 22 uczestników z klas siódmych i klas ósmych. Do konkursu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali minimum 85% wszystkich punktów.
Na konkursie rejonowym reprezentować będą naszą szkołę: Nikola Brzozowska 8 b, Karina Kaczmarek 8 d, Martyna Bocheńska 8 b, Jakub Kruk 7 b, Gracjan Sznajdrowski 8 c, Michał Witko 8 b.organizator szkolny
Renata Gorockiewicz
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniu 23 listopada uczniowie klasy Ie obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszaki towarzyszyły im podczas wszystkich zajęć. Uczniowie poznali historię związaną z tą przytulanką. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.
Paulina Jacków
wychowawczyni klasy Ie
Konkurs recytatorski z języka angielskiego
4.11.2018r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski z języka angielskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV i V, łącznie 14 osób. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna z klasy 5f, II miejsce zajęły Dominika oraz Julita z klasy 4f , III miejsce zajęła Maja z klasy 4d oraz Karina z klasy 4f. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
5 listopada 2018 r. uczniowie klasy 8B, 7C i 7D wraz z wychowawczyniami (p. Jowitą Godziewską, p. Joanną Szostak oraz p. Darią Stachowicz) udali się do auli Uniwersytetu Zielonogórskiego na lekcję multimedialną pod hasłem „Z książki na wielki ekran, czyli o ekranizacjach i adaptacjach filmowych”. Podczas tej wyjątkowej lekcji w kinie, prowadzonej przez zawodowego aktora, uczniowie m. in. poznali zasady tworzenia adaptacji filmowych oraz zobaczyli zekranizowane fragmenty znanych im lektur. Na koniec obejrzeli film pt.: „Siedem minut po północy” – przedstawiający niezwykle wzruszającą historię małego chłopca walczącego z przeciwnościami losu. Film obudził emocje u wielu oglądających…
Jowita Godziewska
Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się do akcji charytatywnej „Pola Nadziei”. Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Od 2009 roku „Pola Nadziei” realizowane są przez Hospicjum w Zielonej Górze.
Cała akcja przeprowadzona była przez Szkolne Koło Caritas w formie konkursu klas. W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęła klasa Ia, drugie klasa Id, trzecie Ib. W kategorii klasy IV – VIII pierwsze miejsce zajęła klasa IVg, II miejsce klasa IVf, a III miejsce klasa Va. Nagrodą były słodycze i certyfikat dla każdej klasy.
Cały dochód przekazany został przez uczniów do Hospicjum w Zielonej Górze, a później oglądaliśmy film w Cinema City w Zielonej Górze. Osobami odpowiedzialnymi byli katecheci p. Beata Sasin, ks. Szymon Kluj, p. Zofia Weres i p. Ewa Kawalec.
"Śladem Orła Białego"
W naszej szkole też było patriotycznie. Już w czwartek 8 XI o godzinie 17.00 najstarsi uczniowie SP 8, czyli trzecie klasy gimnazjum przygotowały wieczornicę literacko-muzyczną z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Spektakl obejrzeli rodzice, dziadkowie, nauczyciele, koledzy i koleżanki klas młodszych oraz goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, także Pan Prezydent Wadim Tyszkiewicz.
Temat choć dość trudny dla młodych, przyjęty został z powagą, zadumą, rozrzewnieniem, ale też szacunkiem. Widzowie docenili niezwykły klimat, pełen patetyzmu i dumy narodowej.
Po przedstawieniu rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Poetycki. Autorów najpiękniejszych wierszy o ojczyźnie wyróżniono nagrodami i dyplomami. Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznej, gdzie nieopisanych wrażeń dostarczyli najmłodsi uczestnicy – chór z klasy V b.
Dziękujemy wszystkim za obecność. Włożyliśmy w ten występ dużo pracy, a najwięcej serca: Maria Waligóra – spektakl „Śladem Orła Białego”, Robert Nowaliński – Powiatowy Konkurs Literacki, Artur Niemiec – Koncert Pieśni Patriotycznej i Biesiadnej.
Powiatowy Konkurs Poetycki „Moja ojczyzna”
Powiatowy Konkurs Poetycki "Moja Ojczyzna" zorganizowany przez naszą Szkołę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został rozstrzygnięty. Wzięło w nim udział 98 uczniów szkół podstawowych powiatu nowosolskiego. Jury w składzie Violetta Matych, Renata Szulc i Robert Nowaliński wyłoniło trzynaścioro laureatów w trzech grupach wiekowych. 25 uczniów zostało wyróżnionych. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w szkolnej gazetce. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.
I grupa wiekowa (uczniowie klas I-III)
Nicole Wawrzyniak kl. IIa SP nr 8 w Nowej Soli
Lena Święcicka kl. IIa SP nr 8 w Nowej Soli
Łukasz Nowak kl. IIa SP nr 8 w Nowej SoliII grupa wiekowa (uczniowie klas IV-VI)
Kamil Barczak kl. IVb SP nr 6 w Nowej Soli
Magdalena Ważna kl. VIa ZS-P z OI w Otyniu
Zuzanna Boruszewska kl. Vb SP nr 8 w Nowej Soli
Nadia Kowalska kl. Vh SP nr 8 w Nowej Soli
Oliwia Rolicz kl. Ve SP nr 8 w Nowej SoliIII grupa wiekowa (uczniowie klas VII-VIII i gimnazjum)
Jakub Grzesik kl. III gimnazjum ZS-P z OI w Otyniu
Zofia Konieczna kl. IIIb Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli
Anna Dębska kl. IIIb Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli
Natalia Roskwitalska kl. IIIb Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli
Hanna Kochanowicz kl. VIIIb SP nr 8 w Nowej SoliWyróżnienia
I grupa wiekowa (uczniowie klas I-III)
Jan Bączykowski kl. IIa SP nr 8
Brajan Olchowy kl. IIa SP nr 8
Maja Kępińska kl. IIa SP nr 8
II grupa wiekowa (uczniowie klas IV-VI)
Maciej Falbagowski kl. IVc SP nr 6 w Nowej Soli
Jakub Bardyn kl. Vb SP nr 3 w Nowej Soli
Julia Kuś kl. Vd ZS-P z OI w Otyniu
Maria Jas kl. VIa ZS-P z OI w Otyniu
Jakub Karwalajtys kl. IVa SP nr 8 w Nowej Soli
Darian Konrad kl. IVc SP nr 8 w Nowej Soli
Nataniel Sadrakuła kl. IVd SP nr 8 w Nowej Soli
Zuzanna Mączyńska kl. IVd SP nr 8 w Nowej Soli
Szymon Janus kl. IVf SP nr 8 w Nowej Soli
Mikołaj Ostojski kl. IVf SP nr 8 w Nowej Soli
Franciszek Jedyński kl. IVg SP nr 8 w Nowej Soli
Emilia Oparska kl. Vh SP nr 8 w Nowej Soli
III grupa wiekowa (uczniowie klas VII-VIII i gimnazjaliści)
Aleksander Falbagowski kl. VIId SP nr 6 w Nowej Soli
Igor Korszun kl. VIIb SP nr 3 w Nowej Soli
Maria Jezior-Pieczyńska kl. VIIa SP nr 3 w Nowej Soli
Aleksandra Tomków kl. VIIa ZS-P z OI w Otyniu
Aleksandra Zawiślak kl. VIIIc ZS-P z OI w Otyniu
Bartłomiej Radzięta kl. IIIa Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli
Krzysztof Kałuski kl. IIIe Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli
Igor Ratajczak kl. VIIc SP 8 w Nowej Soli
Krystian Pusiewicz kl. VIIc SP 8 w Nowej Soli
Roksana Gudz kl. VIIIb SP 8 w Nowej Soli
Konkurs plastyczny "Moja Polska"
W związku z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dla uczniów klas I - III został ogłoszony Szkolny konkurs plastyczny pod tytułem MOJA POLSKA. Napłynęło wiele prac, spośród których jury wyłoniło najciekawsze. Wręczenie nagród i dyplomów uczniom nagrodzonym nastąpiło w trakcie obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole, 8 listopada 2018 roku o godz. 17.00 na uroczystym spotkaniu. Nagrody ufundował i wręczał uczniom pan dyrektor Bogdan Mikulski. Organizatorkami konkursu i wystawy prac były:pani Alicja Szymańska, pani Małgorzata Maciejewska oraz pani Małgorzata Graczyk.
Nagrodzeni:
I miejsce - Maria Helińska z kl. II b
II miejsce - Julia Kamińska z kl. II a
III miejsce - Brajan Olchowy z kl. II a
Wyróżnieni:
Oliwia Kubas-Romanowska
Maja Kryłat
Lena Stachowska
Zofia Chorążyk
Weronika Juszkiewicz
Julia PaszkoMałgorzata Maciejewska,
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Wyniki IX Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej otwórz
Miliard powodów, dla których kapitalna znajomość języka polskiego się opłaca
7 listopada przedstawiciele klas 7 i 8 naszej szkoły zostali zaproszeni na
spotkanie autorskie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem, zorganizowane przez nauczyciela bibliotekarza z ZSP nr 4 panią Annę Wysocką.
Krzysztof Koziołek jest autorem powieści kryminalnych, dziennikarzem i wydawcą. Jest laureatem Zielonogórskiej Nagrody Literackiej Winiarka 2018.
Temat spotkania brzmiał: „Miliard powodów, dla których kapitalna znajomość języka polskiego się opłaca”. Pisarz w bardzo przystępny i interesujący sposób opowiadał jak niezbędna jest dobra znajomość języka ojczystego. Przedstawiał przykłady błędów, jakie pojawiają się mediach. Opowiadał też, jak rodzą się jego pomysły na książki oraz zareklamował kilka swoich powieści. Na spotkaniu można było kupić książki autora i otrzymać autograf. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Po spotkaniu z Krzysztofem Koziołkiem można było wypić herbatkę i zjeść ciastka upieczone przez uczniów ze „Spożywczaka” oraz obejrzeć odnowione sale lekcyjne i zaplecze gastronomiczne.
Jolanta Liniart,
nauczyciel bibliotekarz