• luty

        • Przygoda na Leśnej Górce

          W dniach 26-28 lutego uczniowie klas 2d i 3a wybrali się na zieloną szkołę do Centrum Aktywności "Leśna Górka" w Przemkowie. Oto relacja z ich pobytu.

          W pierwszym dniu wzięliśmy udział w warsztatach pt. "W pasiece dziadka Tolka" - dowiedzieliśmy się o życiu pszczół i kosztowaliśmy pyszny miód. Mieliśmy okazję poznać świat instrumentów na zajęciach estradowych. Na podwieczorek była fontanna czekolady. Wieczorem szaleliśmy na dyskotece.

          Drugiego dnia obudzili nas o 7.30. Po krótkiej zbiórce poszliśmy na śniadanie, na którym były kanapki i płatki z mlekiem. Później musieliśmy sprzątać pokoje, bo po śniadaniu do każdego pokoju przychodziła komisja czystości. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach "Walizka pełna wakacji". Na tych zajęciach pani pokazała nam filmik pt. "Najpiękniejsze miejsca na świecie", a później robiliśmy pizzę. Każdy mógł zrobić jak chciał, czyli samodzielnie zdecydować o kształcie placka i dodatkach.

          Na obiad dostaliśmy zupę i spaghetti, a do picia sok malinowy z wodą. Po obiedzie mieliśmy czas dla siebie, mogliśmy wziąć telefony, żeby zadzwonić do rodziców. Następnie poszliśmy na dwór. Graliśmy w piłkę nożną i bawiliśmy się na placu zabaw.

          Kolejną atrakcją było robienie bransoletek. Każdy robił dla siebie, chyba że chciał komuś ją podarować. Robiliśmy je z koralików w różnych kolorach.

          Niespodzianką był podwieczorek, bo okazało się, że będzie ognisko i każdy będzie mógł zjeść kiełbaskę. Po ognisku szybko była kolacja. Potem poszliśmy oglądać bajki i w tym samym czasie chodziliśmy się kąpać. W czasie seansu filmowego zajadalliśmy popcorn.

          Ostatniego dnia po śniadaniu spakowaliśmy się i z niecierpliwością czekaliśmy na autobus, który miał zawieźć nas do domów, bo już byliśmy bardzo stęsknieni za rodzicami.

           

          Wycieczka była wspaniała i na pewno na długo zostanie w naszych wspomnieniach.

          Uczniowie z kl. IIIa
          Zuzanna Kowalewska i Paulina Siekierka z kl. IId

           

          Ruszyła "Tuwimowa lokomotywa"

          Drugiego lutego w piątek w naszej szkole "ruszyła lokomotywa" pod hasłem: Szkolny Konkurs Recytatorski. W pierwszej części Konkursu Jury w składzie: pani Alina Guzikowska, pani Maja Barczak i pani Daria Stachowicz zostały zaproszone do świata wierszy dla najmłodszych. Panie wysłuchały świetnych interpretacji utworów mistrzów poetyckiego pióra. 
          Spośród najmłodszych uczniów swoim talentem recytatorskim wyróżnili się: Franciszek Sobol z kl. Ic, Emilia Miszczak z kl. IIb, Aleksandra Rychlik z kl. IIb oraz Kaja Marczuk z kl. IId.
          Znakomicie zaprezentowały się i tym samym zostały Laureatkami Szkolnego Konkursu Recytatorskiego kl. I-III: Maria Wojtyła z kl. Ib, która opowiedziała o zakochanej żabie z wiersza Tadeusza Śliwiaka, Alicja Jurkiewicz z kl. IIb, wcielająca się w ociężałą lokomotywę, Julia Waszak z kl. IIb, rozbawiając słuchaczy historią Słonia Trąbalskiego oraz Emilia Batkowska z kl. IId, która z dużym napięciem przedstawiła historię kota z telewizora wymyślonego przez Franciszka Klimka. 


          Jury w tym samym składzie miało przyjemność posłuchać recytacji utworów w wykonaniu uczniów klas IV-VI i jednego ósmoklasisty reprezentującego uczestników kategorii wiekowej klas VII-VIII. Swoim talentem intonacyjnym i kulturą słowa wyróżnili się: Miłosz Buszta z kl.Vc, Eliza Pańczak z kl. VIa, Lena Redzińska z kl. VIc oraz Mila Sawicka z kl. VId.
          Mistrzami recytacji, a zarazem Laureatami Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, zostali uczniowie, którzy sięgnęli po poezję Alicji Kaleńskiej-Klimczak - Katarzyna Kazubska z kl. Va przekonująco przedstawiła despotyczną żonę Koguta, po wiersz Ludwika Jerzego Kerna - Igor Włodarczyk z kl. Va rewelacyjnie wcielił się w niedźwiedzia, który cierpiał na bezsenność, po utwór mistrza Adama Mickiewicza - Zofia Szostak z kl. VIa podążając za głosem podmiotu lirycznego, dywagowała: "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?", po poezję Wisławy Szymborskiej - Aleksandra Kaczmarek z kl. VIa sugestywnie stawiała pytania retoryczne: "Jest więc taki/ świat,/nad którym los sprawuję niezależny?", po wiersz znakomitego Zbigniewa Herberta, piewcę między innymi praojców poezji starożytnej - Jakub Metrykowski z kl. VId trzymał do końca w napięciu publiczność ciekawą wygranej pojedynku między bogiem sztuki i słońca - Apollem, a satyrem frygijskim - Marsjaszem, po utwór Zbigniewa Korpolewskiego - Igor Fedan z kl. VIIIa ubrał intonacyjnie, świetnie wyczuwając żart satyryka, w lekką i żartobliwą formułę historyjkę z życia szkoły z woźną w roli głównej.
          Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, którym serdecznie gratulujemy awansu, zaprezentują się na przeglądzie powiatowym 7 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku. Trzymajmy kciuki za naszych zdolnych Recytatorów.

           

          Daria Stachowicz, Alina Guzikowska


          Szkolni dziennikarze w gabinecie Pani Dyrektor :)

          Drodzy Uczniowie, Czytelnicy  gazetki online "Z Ósemką w świat", serdecznie zapraszamy Was do przeczytania interesującego wywiadu z Panią Dyrektor, Anną Barańczak, który przeprowadziły nasze redakcyjne Koleżanki, Patrycja Kryczka, Martyna Nalewajko i Julka Marcinkowska. Na stronie postanowiliśmy zamiesić tylko jego część, a cały tekst znajdziecie na stronie Szkoły w zakładce - gazetka szkolna.
          Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu jak i pozostałych artykułów naszych utalentowanych dziennikarzy.

          Redakcja

          Jak Pani się czuję w nowej roli dyrektora naszej szkoły?

          W tej chwili mogę powiedzieć, że w nowej roli czuję się dobrze. Początki były bardzo trudne. Muszę powiedzieć, że obawiałam się tych wszystkich zadań, które należało zrealizować. Nie miałam czasu, aby się do nich przygotować. Każdego dnia napotykam nowe wyzwania i trudności, z którymi przychodzi mi się zmierzyć. Mam jednak swoją wizję i działam zadaniowo. W trudniejszych momentach, kiedy brakuje mi sił staram się wyjść z gabinetu i znaleźć nowe źródła energii, które zmotywują mnie do pracy.

           

          Smaczny piątek

          W ostatni dzień przed feriami uczniowie kl. IId świętowali Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przypomnieli sobie historię tego dania, która sięga końca XIX w., kiedy to włoska królowa Małgorzata Sabaudzka przybyła do rozsławionego szefa kuchni w Neapolu. Był nim Raffaele Esposito, właściciel pierwszych pizzerii. To on uraczył królową pizzą, którą nazwał „Margherita” na jej cześć. Przygotowując potrawę wybrał odpowiednio składniki, które miały symbolizować barwy kraju. Na pizzy znalazły się pomidory, ser mozzarella oraz bazylia, czyli czerwień, biel i zieleń.

          Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć degustacji pizzy. Przyjechała ona do dzieci z "Tratorii - Pizzerii u Profesora" i została zasponsorowana przez jej właściciela, pana Piotra Dubca. Drugoklasiści jednogłośnie ocenili, że jest to najlepsza pizzeria w mieście.

          Alina Guzikowska

               

           

          Atywnie przed feriami

          Ostatni tydzień przed feriami był dla uczniów klas młodszych pełen emocji. Przez trzy dni (06-08.02) bawili się wspólnie podczas balów karnawałowych. Zabawę przeprowadziła grupa animatorów z Centrum Edukacji i Przygody Wokini z Ostaszowa (popularna wioska indiańska i rycerska). Organizatorzy zapewnili uczniom również przebrania (dzieci mogły wybrać spośród około 700 strojów). 
          Uczestnicy z ogromną przyjemnością oddawali się szalonej zabawie i na pewno długo jeszcze będą ją wspominać. Na koniec każdego balu uczniowie otrzymali drobny poczęstunek w formie torebki popcornu. 

          Dodatkowo 7 i 8 lutego uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d, 2d, 3a i 3d mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez przebojowe małżeństwo Ewelinę i Mariana ("Zabawa w gotowanie" do znalezienia na blogu, Facebooku i Instagramie). Dzieci własnoręcznie przygotowywały wszystkie składniki (kroiły owoce, szpinak, mieszały ciasto) potrzebne do wykonania koktajlu szpinakowego i gofrów pełnoziarnistych z owocami, dżemem i syropem z agawy.
          Niektórzy po raz pierwszy odważyli się spróbować szpinaku! I co najważniejsze - posmakował :) Po zajęciach każdy dostał przepis na wykonywane smakołyki - koniecznie trzeba powtórzyć je w domu. 
          Warsztaty odbywały się w pracowni kulinarnej, która powstała w naszej szkole dzięki rządowemu projektowi Laboratoria Przyszłości, przez co praca była bardzo wygodna i przyjemna. 

          Po tym aktywnym tygodniu uczniowie z pewnością czekają już na ferie. Życzymy wszystkim, aby one również były aktywne, a przede wszystkim bezpieczne!



          Monika Adamczyk,
          wychowawczyni klasy 1a