• marzec

        • Ratujemy i uczymy ratować

          W marcu uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc, IIId ukończyli szkolenie pierwszej pomocy programu edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować" organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzieci zdobyły umiejętności sprawdzenia przytomności poszkodowanego oraz wezwania pogotowia. Potrafią sprawdzić oddech i ułożyć w pozycji bocznej. Uczniowie na fantomach ćwiczyli jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatu.

          Alina Guzikowska, Paulina Jacków, Ewa Jankowska

           

          Dzień Wiosny

              

             

                

          21 marca w naszej szkole witaliśmy wiosnę. W tym dniu było bardzo wesoło i kolorowo. Na uczniów czekało wiele zabaw i niespodzianek. Samorząd Uczniowski przygotował kiermasz, na którym mogliśmy kupić pyszne ciasta upieczone przez rodziców i słodką watę cukrową. Nauczyciele przygotowali dla nas zakodowane w różnych alfabetach zadania o wiośnie. Bardzo ciekawą atrakcją był konkurs "Mam Talent". Moją klasę reprezentowali w nim Emilka i Ignaś. W tym dniu była piękna pogoda.

          Zofia Dubec z klasy IId

           

          Powiatowy Konkurs Historyczny dla szkół podstawowych

          21 marca 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli odbył się konkurs historyczny dla szkół podstawowych powiatu nowosolskiego. Tematem wiodącym był "Od Powstania styczniowego do Konstytucji marcowej czyli okres w historii Polski obejmujący ostatnie 50 lat zaborów oraz czas odbudowy i pierwszych lat niepodległej II Rzeczypospolitej. Uczniowie rozwiązywali test w formie elektronicznej.
          Uczniowie naszej szkoły spisali się wybornie. Pierwsze miejsce zajęła Agata Szynder z klasy 7b - 84%, drugie Rayan Benharzallah z klasy 8b - 80%, wyróżniona została również Eliza Wietecka z klasy 7b - 54%. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i bon do EMPIK'u ufundowane przez LO. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez nauczyciela historii Dariusza Wujczaka.

           

          Szkolny Konkurs Matematyczny klas 6

          5 marca 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 6. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Do etapu międzyszkolnego (czyli do Międzyszkolnego Drużynowego Konkursu Matematycznego Klas 6) zakwalifikowały się cztery osoby, które uzyskały największą liczbą punktów. Są to:

          Marcel Lech z klasy 6e (I miejsce),

           Jan Serafiński z klasy 6a (II miejsce),

          Tobiasz Jakubowski z klasy 6c (III miejsce),

          Aleksandra Kaczmarek z klasy 6a (IV miejsce). 

          Gratuluję laureatom oraz życzę dalszych sukcesów na etapie międzyszkolnym.
           

          Jowita Godziewska – organizator konkursu

          Zabawa w teatr

          Pewnego dnia nasza pani wpadła na pomysł, żebyśmy zrobili własne przedstawienia teatralne. Mogliśmy samodzielnie dobrać się w grupy. Następnie wymyśliliśmy własne teksty, zrobililśmy kukiełki, scenografie i afisze teatralne. Wykonując te różne zadnia, uczyliśmy się o funkcjonowaniu teatru i pracy ludzi związanych z tym miejscem. Poczuliśmy się jak prawdziwi aktorzy. Zrobiliśmy dużo prób. W końcu nadszedł dzień wystawiania naszych spektakli. Bardzo się stresowaliśmy, ale okazało się, że każdy występ był niesamowity. Wszystkim podobał się udział w tym projekcie. Zapraszamy do obejrzenia naszych przedstawień.

           

          Zwierzęta z zoo     Leśna afera     Latający kot     Śpiący smok

              

          Zuzanna Kowalewska, Zuzanna Kulewicz, Paulina Siekierka, klasa IId


          Iluzja optyczna

          W dniach 11 i 12 marca uczniowie klas I-III poznali definicję optyki oraz iluzji optycznych. Przeprowadzili szereg eksperymentów, które pozwalały doświadczać im złudzeń optycznych, np. dziurawa ręka, eksperyment z wodą, samodzielnie skonstruowali kolorowego bączka. Zjawiska optyczne wprawiają ludzki umysł w zakłopotanie i są przez niego interpretowane w inny sposób niż obrazy mają się w rzeczywistości. 

          Paulina Jacków

           

          Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam, Drogie Panie, aby każdy dzień wypełniał Was radością, ciepłem i miłością. Niech każdy krok prowadzi Was do spełnienia marzeń i sukcesów,
          a otaczający Was świat emanuje życzliwością i szacunkiem.

          Mały Samorząd Uczniowski
          8 marca 2024r.

           

           

           


          Ruszyła "Lokomotywa" po wygraną

          Mamy Laureatów i wyróżnionych w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 7 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku! Laureaci etapu szkolnego, o których pisaliśmy w poprzednim artykule zamieszczonym na stronie Szkoły, reprezentowali w wielkim stylu naszą Ósemkę na przeglądzie powiatowym. 

          "Lokomotywa" w wykonaniu Alicji Jurkiewicz z kl. IIb, reprezentantki kategorii wiekowej klas młodszych, I-III i tekst satyryczny pt. "Woźna" zaprezentowany przez Igora Fedana z kl. VIIIa, jedynego uczestnika naszej szkoły w kategorii kl. VII-VIII zachwyciły, zaintrygowały i wywołały uśmiech na twarzy Jury Konkursu, które nominowało Alę i Igora do etapu wojewódzkiego.

          Wyróżnieni w Powiatowym Konkursie Recytatorskim: Emilia Batkowska z kl. IId, Julia Waszak z kl. IIb, Igor Włodarczyk z kl. Va, Aleksandra Kaczmarek z kl. VIa, Jakub Metrykowski z kl. VId oraz pozostali recytatorzy: Maria Wojtyła z kl. Ib, Katarzyna Kazubska z kl. Va oraz Zofia Szostak z kl. VIa również są wygranymi, ponieważ zainteresowali Komisję konkursową niebanalną i autentyczną klasyczną recytacją, a przede wszystkim jest to dla naszych uczestników kolejne doświadczenie obycia ze sceną i występu przed szerszym kręgiem publiczności.

          Jesteśmy dumni z naszych deklamatorów, a Laureatom Konkursu życzymy sukcesów na scenie żagańskiego pałacu podczas wojewódzkiego finału.

          Daria Stachowicz

                

           

          Pierwszaki w bibliotece

          We wtorek 5 marca uczniowie klasy 1A wybrali się na spacer do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Biblusiu - Oddziale dla Dzieci, wzięli udział w zagadkowych zajęciach "Pierwsze kroki w bibliotece". Zadaniem uczniów było odnalezienie ukrytych między książkami zdjęć i poleceń. W grupach formułowali odpowiedzi na znalezione pytania, a na koniec każda grupa przygotowała plakat zachęcający do czytania i do odwiedzania Biblusia. 
          Kolejnego dnia, w środę 6 marca, klasa 1A odwiedziła szkolną bibliotekę. Każdemu uczniowi została założona karta czytelnika i każdy wypożyczył pierwszą lekturę do samodzielnego czytania "Pilot i ja" Adama Bahdaja. Podczas tej wizyty  wiele innych książek zdobyło zainteresowanie dzieci. 
          Mam nadzieję, że dla wielu uczniów będzie to początek pięknej przygody z literaturą. 

          A na koniec wierszyk, którego nauczyła nas Pani Jola z naszej biblioteki:
          Głowa, ramiona, kolana, pięty
          Jestem dzisiaj uśmiechnięty!
          Głowa, kolana, pięty, twarz,
          Już czytania nadszedł czas! 

          Monika Adamczyk