• Eksperymenty z zimą w tle

W dniach 25 i 26 stycznia uczniowie klas I-III wzięli udział w eksperymentach związanych z zimową aurą. Dowiedzieli się, dlaczego zimą posypujemy solą drogi i chodniki. Eksperyment z termometrami, lodem i solą jednoznacznie pokazał, że sól obniża temperaturę zamarzania wody. Warsztat także pozostał w tematyce zimy. Uczniowie przeprowadzili reakcję chemiczną wykorzystując do tego sodowego bałwanka, nad którym pracowali oraz roztwór kwaśny. To były zabawne i zaskakujące roztopy. Kolejnym eksperymentem były Lodowe rybki. Dzieci znają już sztuczkę, jak złapać kostkę lodu na sznurek :) oczywiście to nie czary to nauka!

W dniu 19 stycznia 2023 roku odbył się koncert  Filharmonii Zielonogórskiej dla uczniów klas I-III pt.  "Roztańczone smyczki i dumny baraban."

Najważniejsze bezpieczeństwo

We wtorek 24 stycznia do uczniów kl. I-III przyszli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego spędzenia ferii zimowych. Przypomnieli, w jakich miejscach można zjeżdżać na sankach oraz jeździć na łyżwach. Powtórzyli z uczniami numery alarmowe oraz jak prawidłowo wezwać pomoc. Zaprezentowali również działanie czujnika dymu i czadu.

Alina Guzikowska

Spotkanie z Babciami i Dziadkami

12 stycznia uczniowie kl. Id zaprosili do szkoły Babcie i Dziadków z okazji zbliżającego się Dnia Babaci i Dziadka. Zaprezentowali im wcześniej przygotowane jasełka i specjalnie na tę okazję nauczyli się piosenki pt. "Mówię wam", która opowiada o tym, jak wspaniali są Dziadkowie, bo mają czas dla swoich wnuków, bawią się z nimi i zabierają na wycieczki. Uczniowie złożyli również życzenia swoim gościom i podarowali własnoręcznie przygotowane prezenty. Babcie i Dziadkowie nie kryli wzruszenia i dumy ze swoich wnuków.

Alina Guzikowska

Szkolny Konkurs Matematyczny Klas 5

9 stycznia 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 5. Wzięło w nim udział 25 uczniów. Do etapu międzyszkolnego (czyli do Międzyszkolnego Drużynowego Konkursu Matematycznego Klas 5) zakwalifikowały się cztery osoby, które uzyskały największą liczbą punktów. Są to:

1. Aleksandra Kaczmarek z klasy 5a (I miejsce),

2. Tobiasz Jakubowski z klasy 5c (II miejsce),

3. Jan Kolczyński z klasy 5e (III miejsce),

4. Filip Chłopowiec z  klasy 5d (IV miejsce).

Gratuluję laureatom oraz życzę dalszych sukcesów na etapie międzyszkolnym :-)

Jowita Godziewska – organizator konkursu