• Grafika komputerowa uczniów


          rys. Lena Kuźmiak, klasa 5e


          rys. Lena Stachowska, klasa 5e


          rys. Weronika Juszkiewicz, klasa 5e


          rys. Karolina Fijałkowska, klasa 6c

          rys. Roksana Matuszewska, klasa 6c

          rys. Adrian Tokarek, klasa 8a

          Czego świadkami byli osiołek i baranek

          Jak co roku w naszej Szkole przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się jasełka. Tym razem w role świadków narodzenia Pana Jezusa wcielili się uczniowie kl. Id. Byli oczywiście Maryja z Józefem, anioły, pastuszkowie, królowie, a głównymi obserwatorami cudu betlejemskiego stały się dwa zwierzątka, osiołek i baranek, w których stajni zamieszkała Święta Rodzina. Pierwszaki bardzo odpowiedzialnie podeszły do tego zadania i włożyły w nie dużo pracy i wysiłku, co zaowocowało później świetną grą aktorską i licznymi gratulacjami odebranymi po występach.

          W czasie przedstawienia nie zabrakło śpiewu tradycyjnych kolęd. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice kl. Va, Kornelia Kujbida, Aleksandra Kaczmarek, Aleksandra Młyńska oraz Zuzanna Chodziak. Dziewczynki pięknie śpiewały i grały na instrumentach, a w śpiew włączała się także publiczność.

          Za cały występ i dekoracje odpowiedzialne były panie Alina Guzikowska i Ewa Kawalec, piękne stroje dla aktorów przygotowali rodzice, a sprzętem nagłaśniającym zajął się pan Artur Niemiec.

          Alina Guzikowska

           


          Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w świetlicy szkolnej

          W naszej świetlicy dzieci również przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Piekliśmy wspólnie pierniki, później je zdobyliśmy. Ubieraliśmy także wspólnie choinkę.

                
           


          Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. Pomagamy porzuconym i bezdomnym zwierzętom. Kolejny raz zbieraliśmy mokrą i suchą karmę, koce oraz ręczniki dla zwierząt. Dzięki ofiarności naszych dzieci udało nam się zebrać i przekazać potrzebującym sporą ilość potrzebnych rzeczy.

          Bardzo dziękujemy Dzieciom i ich Rodzicom za pomoc i hojność. Liczymy na Was w następnym roku.

          Kazimiera Lubieniecka


          Zbiórka pieniędzy dla potrzebujących

          W grudniu 2022 roku z inicjatywy Dyrektora szkoły, pana Bogdana Mikulskiego zorganizowano w szkole zbiórka pieniędzy dla potrzebujących. Samorząd Uczniowski przyłączył się do tego pomysłu i dzięki temu wydarzenie to przybrało postać kiermaszu wypełnionego domowymi wypiekami, które przynieśli uczniowie z wielu klas. Dzięki tej świetnej inicjatywie, podczas zabawy mikołajkowej udało się zebrać ponad 3 tys. złotych. Cała kwota została przeznaczona na różnego rodzaju artykuły spożywcze, które następnie przekazano najuboższym. Całą akcją koordynowały panie Anna Barańczak oraz Agnieszka Racino. Z całego serca chcemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc. 

          Franciszek Jedyński, klasa 8g

           



          W dniu 14 grudnia uczniowie klas 1c, 1d, 2a, 2c, 2d i 3d uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Fundację "Ze sztuką na tak". Dzieci ulepiły z masy solnej piękne anioły. 

          Paulina Jacków

                                                                 

           


          Dnia 5 grudnia w Nowosolskim Domu Kultury odbyła się gala Nowosolskich Kryształów Wolontariatu. Najbardziej zaangażowanych nowosolan wyróżniono w kategoriach szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, mieszkańcy, grupy inicjatywne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa.

          Nasza szkoła otrzymała tytuł LAUREATA wśród szkół podstawowych. Nagrodę otrzymaliśmy dzięki wszechstronnym działaniom wolontariatu.

           

          Reprezentacja naszej szkoły na czele z dyrektorem szkoły Bogdanem Mikulskim odebrała nagrodę z rąk prezydenta Nowej Soli Jacka Milewskiego.

           

          fotorelacja

          Działania wolontariatu Samorządu Uczniowskiego w 2022 roku.

          Osoby koordynujące akcje SU:  panie, Anna Barańczak – opiekun SU oraz Agnieszka Racino

          luty 2022 - Zbiórka – POMOC UKRAINIE
          SU przyłączył się do akcji organizowanej przez Nowosolski Szpital, zbierając  niezbędne środki medyczne i nie tylko.

             

          kwiecień 2022 – POMOC OBYWATELOM UKRAINY
          SU zorganizował kiermasz ciast. Za zebrane pieniądze panie, Anna Barańczak oraz Agnieszka Racino zakupiły dwa agregaty, które zostały wysłane do Ukrainy na teren objęty działaniami wojennymi.

          kwiecień 2022 – ZBIÓRKA DLA DZIECI Z UKRAINY
          SU zorganizował zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Ukrainy. Za zebrane fundusze zostały  zakupione m.in. zeszyty, piórniki, długopisy, plecaki, kredki, flamastry, stroje na zajęcia wychowania fizycznego, farby i pastele, bloki techniczne i rysunkowe, obuwie na zmianę i inne rzeczy, których potrzebują uczniowie z Ukrainy.  

          maj 2022 – AKCJA -  POMOC ZWIERZĘTOM Z POBLISKICH SCHRONISK
          SU zorganizował happening na rzecz zwierząt znajdujących się w schroniskach. Zgromadzono karmę, koce, środki higieny, zabawki. Wszystkie rzeczy zostały przewiezione do nowosolskiego przytuliska.

            
             

          marzec 2022 – panie, Anna Barańczak i Agnieszka Racino koordynowały pracę wolontariuszy w magazynach z produktami przeznaczonymi dla uchodźców z Ukrainy. Wolontariusze przyjęli podziękowanie z rąk Prezydenta Miasta, pana Jacka Milewskiego.

              

          grudzień 2022 – POMOC OSOBOM STARSZYM, SAMOTNYM, SŁABO SYTUOWANYM SU zorganizował kiermasz ciast. Za zebrane pieniądze zostały zakupione artykuły spożywcze. SU przygotował paczki, które zostały przekazane PCK.

            

          Działalność Szkolnego Koła „Caritas”

          Osoby koordynujące akcje SKC: panie, Beata Sasin i Ewa Kawalec

          1. „Pola Nadziei” 

          • sprzedaż cebulek żonkili i tulipanów; przekazanie zebranej kwoty pieniędzy do zielonogórskiego hospicjum

          2. „Listopadowy dobry czyn”

          • sprzątanie nowosolskiego cmentarza przed uroczystością Wszystkich Świętych

          3. „Potrafię dzielić się dobrem”

          • zbiórka żywności i produktów chemicznych dla ubogich rodzin z naszej parafii; współpraca z parafialnym zespołem Caritas i z PCK

          4.  „Dobre serce mamy, dlatego pomagamy” 

          • wykonywanie ozdób świątecznych, stroików, a w tym roku sprzedaż sianka na stół wigilijny; przesłanie zebranych pieniędzy do Botswany i Boliwii

          5. „Moja jałmużna wielkopostna”

          • zbiórka żywności  dla seniorów naszej parafii

          4. „Palma wielkanocna” 

          • sprzedaż wykonanych palmy przez uczniów naszej szkoły; przekazanie zebranej kwoty  na  misje w Botswanie

          5. Loteria fantowa „Dzielę się radością z potrzebującym” 

          • przekazanie zebranych pieniędzy rodzinom z Ukrainy

          Działalność Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań, Anny Barańczak i Agnieszki Racino jak i Szkolnego Koła „Caritas”, którym opiekują się panie, Beata Sasin, Ewa Kawalec i Halina Wróbel jest imponująca. Nagroda „Nowosolskie Kryształy Wolontariatu” jest w pełni zasłużona, a altruistyczna postawa naszych uczniów jest budująca. 

          Materiał zebrała Daria Stachowicz


          W grudniu uczniowie kl. Id wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy. Tematem pracy konkursowej była kartka świąteczna z motywami archeologicznymi. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną Wiktorowi Kozakowi, którego praca została umieszczona na tegorocznych kartkach świątecznych muzeum. Dodatkowo wyróżniowa została cała klasa i zaproszona na zwiedzanie muzeum i udział w zajęciach edukacyjnych. Gratulujemy sukcesu uczniom kl. Id.

          Alina Guzikowska

           


          Spotkanie z funkcjonariuszami z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze

          Dnia 8 grudnia odwiedzili nas funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Podporucznik pani Beata Sobczak (wychowawca), sierżant - pan Szymon Heliński (starszy oddziałowy) oraz starszy kapral – pan Aron Pieszczyński (przewodnik psa) wraz z psem specjalnym Notą. W tym niecodziennym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1b, 1d oraz 5c i 6b.

          Zaproszeni goście opowiadali nam o specyfice pracy z osadzonymi w Areszcie Śledczym. Pokazali nam przedmioty, którymi się posługują, np. kajdanki, gaz pieprzowy, tarcze, wykrywacz metali i wiele innych rzeczy. Pani Beata Sobczak zaprezentowała film, w którym osadzeni odpowiadali  na pytania zadane przez wychowawców. Ten film uświadomił nam, że nie warto popełniać wykroczeń czyli błędów, które później mogą wpłynąć na nasze życie. Mogliśmy utwierdzić się w przekonaniu jak ważna jest rodzina, na którą możemy liczyć. Każdy z nas miał możliwość udziału w quizie, w którym funkcjonariusze zadawali pytania dotyczące jednostki. Następnie pokazano nam, jak z zewnątrz wygląda Areszt Śledczy w Zielonej Górze. Na koniec poszliśmy zobaczyć autobus SW.

          Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z zaciekawieniem słuchali ciekawostek o jednostce. Na zakończenie, uczniowie wręczyli gościom upominki, a Notce smakołyki.
          Na pewno to spotkanie zostanie nam długo w pamięci i będzie jeszcze okazja do następnego.

          Maria Helińska z klasy 6b


          Spotkanie wigilijne w klasie 6b

          22 grudnia odbyła się Wigilia w naszej klasie. Nadszedł dzień, na który wszyscy czekaliśmy od dwóch lat, już nie przed monitorami, tylko we wspólnym gronie. Chłopcy zaczęli ubierać choinkę i układać stoły, a dziewczyny zabrały się za ustawianie potraw na wigilijnym stole.
          Gdy wszystko było już gotowe, wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i usiedliśmy do stołu, na którym były potrawy przygotowane przez naszych Rodziców. Zgodnie z tradycją wymieniliśmy się prezentami, z których każdy był zadowolony. Wyjątkowości tego spędzonego czasu nadało także wspólne kolędowanie - dziewczyny grały nam kolędy na wiolonczeli. Delegacja harcerzy z naszej klasy przekazała Dyrekcji Szkoły światło betlejemskie.
          Ten dzień zostanie nam długo w naszej pamięci. Było niesamowicie i nie możemy doczekać się kolejnej Wigilii. 

          Maria Helińska z klasy VIb

           


          Ósemkowicze wśród stypendystów “Lubuskich Talentów”

          W poniedziałek 5 grudnia ja, czyli Igor Fedan z kl. VIIa i mój kolega, Mikołaj Ostojski z kl.  VIIIf pojechaliśmy do Zielonej Góry na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego, aby uczestniczyć w uroczystym wręczeniu dyplomów stypendystom projektu „Lubuskie Talenty”. 

          Czym są Lubuskie Talenty?

          To największy program stypendialny w Polsce finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu województwa Lubuskiego, a przyznaje je Zarząd Województwa. Jest to nagroda, a zarazem pomoc dla uzdolnionych dzieciaków. Przyznawana jest osobie, która spełniła wszystkie wymagane kryteria i otrzymała odpowiednią ilość punktów. Otrzymane pieniądze, a jest to pokaźna kwota, możemy przeznaczyć na cele określone w regulaminie, np. zakup sprzętu komputerowego, wyposażenie miejsca domowej nauki, książki, sprzęt laboratoryjny, kursy, odzież, różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, czy, tak jak ja wybrałem, wyjazd za granicę na obóz językowy.

           

          Stypendium to nie tylko przyjemność, ale również pewne zobowiązania i obowiązki, ale nie jest to uciążliwe, czy kłopotliwe. Jesteśmy pod stałą opieką dydaktyczną, którą pełni wybrany przez nas nauczyciel. 

          Mikołaj i ja ciężko pracowaliśmy na wynik. Mamy zamiar w przyszłym roku również uczestniczyć w takim wydarzeniu, ja jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej, Mikołaj już jako uczeń szkoły średniej. Czy warto? Pewnie, że warto. Mam nadzieję, że w przyszłym roku więcej uczniów złoży wnioski i będą się cieszyć tak bardzo jak my. 

          Igor Fedan z klasy VIIa


           


          Mikołajki na wesoło!

          Dnia 5 grudnia cała szkoła uczestniczyła w imprezie mikołajkowej zorganizowanej przez SU. W ramach imprezy cały dzień był czynny kiermasz po brzegi wypełniony domowymi wypiekami uczniów oraz galaretkami, które cieszyły się szczególnym powodzeniem. Całemu wydarzeniu towarzyszyła klimatyczna, świąteczna muzyka. Zebrane pieniądze zostały w pełni przeznaczone na rzecz potrzebujących. Każdy, kto poczuł ducha świąt zakładając czapkę Św. Mikołaja nie był tego dnia odpytywany na lekcji.  Cieszymy się, że możemy brać udział w tak radosnych szkolnych  wydarzeniach.

          Maksym Aszenbrener, Franciszek Jedyński, klasa 8g

           


          O Górnikach, którzy minęli się na szkolnym korytarzu z Mikołajem

          8 grudnia, kilka dni po święcie popularnie nazywanym Barbórką, czyli Dniem Górnika, gościli w naszej „Myszkolandii” ludzie, którzy na co dzień wykonują bardzo trudną i niebezpieczną pracę w kopalni. Ciekawie, interesująco, a nawet momentami, mimo wszystko, zabawnie górnicy snuli swoją opowieść o górniczym życiu.

          Dzieci zadawały wiele pytań, a Panowie rozdali dzieciom czapki i kolorowanki o tematyce górniczej. Dziękujemy Gościom za poświęcony czas i przybliżenie charakteru pracy w kopalni.