• Wystawa „Książka z autografem”

          8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Święto rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w którym organizowane są różne wydarzenia promujące czytelnictwo. Imprezie każdego roku towarzyszy hasło przewodnie. W tym roku jest to „BIBLIOTEKA – ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”.

          Biblioteka szkolna zaprasza na przygotowaną z tej okazji wystawę „Książka z autografem”.

            

           


          XI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej 10 maja 2022 r.

          W XI Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej w tym roku wzięli udział uczniowie z naszego Powiatu z Otynia, Niedoradza, Przyborowa, Lubieszowa oraz Nowosolskich Szkół Podstawowych i Średnich. Byli również uczniowie uczący się w Borowie Wielkim oraz w Nowym Miasteczku. Zespołów i solistów występujących było 42, ale licząc dokładnie, to aż 120 uczestników Konkursu. Wyniki przeglądu - otwórz

            


          9 maja uczniowie klas IIb i IIc uczestniczyli w wycieczce do Mini Zoo - Bajkowe Ogrody.

             

          11 maja br. uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli.

             
            


          Dziewczyny z klasy 2 c w ramach Dnia Zwierzaka przebrały się za zwierzęta. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania, które miało na celu przypomnienie i uświadomienie uczniom, iż zwierzęta to istoty żywe, które również mają swoje prawo do wolności, opieki czy dobrego traktowania.



          Konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubuskiego Kuratora Oświaty są ważnym etapem w zdobywaniu wiedzy. Pozwalają uczniom zmierzyć się z zagadnieniami, których nie omawia się na lekcji.

          Każdy konkurs przedmiotowy rozpoczyna się od etapu szkolnego, następnie najlepsi przechodzą do etapu rejonowego i wojewódzkiego. Zwycięstwo daje wiele przywilejów. Finaliści mają dodatkowe punkty w ubieganiu się o przyjęcie do wymarzonej szkoły średniej.

          W roku szkolnym 2021/2022 troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 8  im. J. Korczaka w Nowej Soli uzyskało tytuł finalisty wojewódzkiego konkursu przedmiotowego.

          Wiele miesięcy intensywnej pracy z lekturami, zbiorami zadań, materiałem daleko wykraczającym poza podstawy programowe szkoły podstawowej przyniosło efekty.

          Nagrodzeni uczniowie:

          Hanna Szatkowska

          • finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki (opiekun - pani Agnieszka Racino),
          • finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (opiekun - pani Kalina Dobrowolska),

          Łucja Czajkowska

          • finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z  Języka Polskiego (opiekun - pani Renata Szulc),

          Adam Dudziak

          • finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki (opiekun - pani Agnieszka Racino).

          Finalistom konkursów przedmiotowych gratulujemy wyników, talentu i postawy pełnej zaangażowania w zdobywaniu wiedzy.


          Od słowa do książki

          W maju uczniowie kl. IIIc pracowali nad projektem pt. „Od słowa do książki”. Inspiracją do niego było spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem, który opowiedział dzieciom o pracy pisarza.

          Najpierw trzecioklasiści zastanowili się, czego chcieliby się dowiedzieć o książkach. Wszystkie pytania zostały zanotowane i na ich podstawie powstały cele projektu. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, jak powstają książki i kto pracuje w wydawnictwie, poznały książkowe rekordy Guinnessa oraz wykonały notatkę na temat książki, którą uznaje się za pierwszą na świecie. Nauczyły się również zapisywać dialog. Dużym zaskoczeniem okazał się fakt, że zanim wymyślono papier, historie spisywało się na glinianych tabliczkach, papirusie i pergaminie.

          Nadrzędnym celem projektu było napisanie książki dla rodziców. Zanim uczniowie zaczęli swoją przygodę pisarską, wykonali szereg ćwiczeń pisarskich rozwijających kreatywność i pobudzających wyobraźnię. Zostały one zaczerpnięte z książki Kingi Willim pt. „Narzędziownik pisarza. Kreatywne harce słowne”. Później dzieci z dużym entuzjazmem zabrały się za pisanie. Bardzo szybko pojawiły się pomysły na własne historie.  Niektórzy pracowali samodzielnie, inni w parach lub trójkach, a jeszcze inni z pomocą nauczycielki. Ostatecznie każdy wykonał swoją niepowtarzalną książkę. Zadanie było o tyle trudne, że trzeba było wcielić się w kilka ról: pisarza, grafika i ilustratora. Książki zostały podarowane rodzicom z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Rodziców bardzo ucieszył ten własnoręcznie wykonany prezent. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z twórczością uczniów kl. IIIc.

          Alina Guzikowska, wychowawczyni kl. IIIc