Ja jestem Polak, proszę pana!
Dnia 8 listopada br. uczciliśmy obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas 6a, 6b, 6c i 7d pod opieką pani Darii Stachowicz, pani Renaty Szulc i pana Artura Niemca przygotowali inscenizację pt. Ja jestem Polak, proszę pana!
Cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu i zaśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego".
Jesienne sadzenie lasu rozpoczęte!
W środowe południe (30.10) dzieci z klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli, wraz z nauczycielami, zapoczątkowały sadzenie lasu w Leśnictwie Nowa Sól.
Leśniczy Jacek Kośmider zaprezentował sztukę prawidłowego sadzenia jednorocznej sadzonki sosny. Uczestnicy zadawali wiele pytań o pracę w terenie, a później cała grupa z zapałem zasadziła niemały obszar odnawianego lasu. Szóstoklasiści przyznali, że sadzenie lasu to długa i wymagająca praca, ale już nie mogą doczekać się jej efektów. Za rok będą mogli podziwiać własnoręcznie zasadzoną uprawę!
Po zakończeniu prac wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko, gdzie piekli kiełbaski i słodkie pianki. Podczas poczęstunku nie zabrakło kolejnych pytań od dzieci i interesujących odpowiedzi od zespołu leśnictwa.
Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w sadzeniu lasu! Do zobaczenia w przyszłym roku!
Podleśniczy Leśnictwa Nowa Sól Justyna Kołodziej,
Nadleśnictwo Nowa Sól, Lasy PaństwoweDzień dyni w klasie 3a
Dzień Dyni w klasie 3a okazał się wyjątkowym wydarzeniem pełnym nauki i zabawy. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w doświadczeniu "wulkan dyniowy", które wzbudziło dużo emocji, gdy wybuchająca dynia stworzyła efektowny pokaz.Następnie przyszedł czas na degustację dyniowych babeczek oraz pastę dyniową do kanapek, które dzieci jadły z dużym apetytem, poznając nowe smaki.
Na zakończenie dnia wszyscy wspólnie wycinali lampiony z dyni, tworząc piękne jesienne dekoracje.
To był dzień pełen wrażeń i nauki przez zabawę, który na długo pozostanie w pamięci uczniów!
Joanna Wołyńska
15 października w sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wyjątkowym momentem ceremonii było uhonorowanie odznaczeniami i nagrodami wyróżniających się nauczycieli województwa lubuskiego. Wśród nich znalazła się nauczycielka z naszej szkoły, pani Agnieszka Racino. Lubuski Kurator Oświaty, pan Mariusz Biniewski, docenił ją, m.in. za doskonałe przygotowywanie uczniów do konkursów wojewódzkich, zaangażowanie w pracę z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, opiekę nad Samorządem Uczniowskim i przeprowadzenie z nim oraz ze szkolnym kołem wolontariatu wielu akcji charytatywnych. Pani Agnieszka Racino otrzymała również tytuł "Nauczyciela blisko ucznia", wręczony przez Panią Prezydent Beatę Kulczycką. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu w wolontariat, nasza szkoła zdobyła tytuł laureata "Nowosolskich Kryształów Wolontariatu". Oprócz wspomnianych działań, pani Agnieszka udziela się również w innych dziedzinach, m. in. UKS Yacht Club Sława, jest od wielu lat Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia oraz organizuje wiele ciekawych wycieczek po Polsce i za granicę. Gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów!
Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś, z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Otyłością, nasi uczniowie z klas pierwszych wzięli udział w lekcjach o „Zdrowym śniadaniu". Każdy z nich miał okazję stworzyć własną, zdrową kanapkę lub pyszny koktajl owocowy. Na końcu odbyła się wielka degustacja, z której każdy wyszedł zadowolony.
Dziękujemy Miastu Nowa Sól za wsparcie i przekazanie środków na zakup produktów spożywczych.
Justyna Sokołowska-Hołobowicz
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W tym roku pod hasłem „Poznajmy się w bibliotece”. Z tej okazji nasza biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz książek z wydawnictwa Publicat, na którym można było kupić interesujące publikacje. Biblioteka przygotowała też wystawę z okazji przypadającego 4 października Światowego Dnia Zwierząt. We współpracy z nauczycielem informatyki p. Joanną Czyżowicz ogłoszony został konkurs fotograficzny pod hasłem „Sleeveface – twarzookładka”. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa zdjęć w holu szkoły. Zapraszamy do udziału w konkursie. Zachęcamy również do udziału w akcji „Przerwa na czytanie” do nowo otwartego kącika czytelniczego.
Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego. Zabrali uczniów z kl. I-III w podróż do Krakowa. Wysłuchali oni muzycznej legendy o Lajkoniku Wawrzyku i żółtej ciżemce, poznali strój Krakowiaka oraz usłyszeli brzmienie puzonu, trąbki, waltorni i trombity.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza szkoła została zgłoszona do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024 organizowanego przez redakcję Gazety Lubuskiej.
Ponadto indywidualne nominacje otrzymali również nauczyciele:
w kategorii Nauczyciel klas 0-III: pani Katarzyna Bubel i pani Paulina Jacków,
w kategorii Nauczyciel klas IV-VIII: pani Daria Stachowicz, pani Mariola Lech i pani Małgorzata Rokosz.
Gratulujemy!
Klasy I-III dołączyły w tym roku szkolnym do programu "Fitschool", który ma na celu umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Brzmi to bardzo poważnie, a w rzeczywistości polega po prostu na zadbaniu, by w czasie intensywnej pracy mózgu na lekcji, co jakiś czas zrobić krótką, trzyminutową przerwę poświęconą na intensywny wysiłek fizyczny. Dzieci mogą wstać z ławek i wykonać serię ćwiczeń wyświetlanych na ekranie w klasie. Po wysiłku nawadniają się i wracają do wcześniejszej pracy z uśmiechami na twarzach
Nad programem patronat honorowy objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Alina Guzikowska
07.10 klasy IVa oraz IVd wybrały się na wycieczkę do Zielonej Góry z projektu Ciekawa Nauka. Uczniowie odwiedzili Centrum Przyrodnicze - Planetarium Wenus oraz Centrum Nauki Keplera. Dzieci poznawały otaczający nas świat fizyki poprzez ciekawe doświadczenia, które mogły samodzielnie wykonać, a następnie oglądały animację wszechświata w kopule.
Marta Augustyniak
Akademia Piosenki to miejsce dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swój talent i występować przed publicznością!
Jesteśmy już po naszym pierwszym występie z okazji Dnia Edukacji Narodowej!!!
Zapraszamy do Akademii Piosenki!
Kolejne zajęcia odbędą się we wtorek o godzinie 16:30 – dołącz i rozwijaj swój talent!
Justyna Sokołowska-Hołobowicz
W czwartek uczniowie z klasy 3A wzięli udział w obchodach Dnia Owoców i Warzyw, przygotowując pyszną sałatkę warzywną. W ramach wydarzenia uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi warzywami i ich wartościami odżywczymi.
Sałatka stała się nie tylko smacznym daniem, ale także doskonałą okazją do pracy zespołowej i rozwijania umiejętności kulinarnych. Uczniowie z radością degustowali swoje dzieło, dzieląc się wrażeniami i pomysłami na przyszłe potrawy.
Dzięki temu wydarzeniu dzieci nie tylko zyskały wiedzę na temat zdrowego żywienia, ale także spędziły czas w przyjemnej atmosferze, rozwijając swoje umiejętności i pasje kulinarne.
Joanna Wołyńska
Ponownie w Krainie Eksperymentów "Wdech i wydech"
W dniach 10 i 17 października uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach z Krainy Eksperymentów. Zajęcia poświęcone były powietrzu i jego własnościom. Nie czuć, nie widać, a żyć bez niego się nie da. Dzieci podczas warsztatów wykonały mini model płuc. Świetna zabawa
Paulina Jacków
Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której uczniowie przygotowali występ dla nauczycieli. Młodzi artyści z Akademii Piosenki zaskoczyli wszystkich wzruszającymi interpretacjami znanych polskich melodii, a całe wydarzenie poprowadziły uczennice z klasy 5e, które wierszami ukazały, jak wymagający i ważny jest zawód nauczyciela. Na koniec miłym akcentem były życzenia przygotowane przez uczennice z klasy 1 Igę oraz Maję. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie oraz nauczycielom za ich codzienny trud!
Uroczystość przygotowały uczennice z klas 1-3 oraz 4-8 wraz z opiekunami Justyną Sokołowską-Hołobowicz, Joanną Wołyńską oraz p. Robertem Nowalińskim.Wycieczka do Jezior Wysokich
We wtorek 8 października byliśmy z klasą 3b na wycieczce w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.
Na początek, po długiej przejażdżce autokarem, zrobiliśmy sobie krótką przerwę na przekąszenie czegoś i zrobienie kilku zdjęć. Potem poszliśmy do leśniczówki, która miała 98 lat. Oglądaliśmy tam filmik o tym, co to jest las. Pani leśnik trochę nam jeszcze opowiedziała o lasach, a potem podzieliła nas na dwie grupy i rozeszliśmy się do różnych sal. W pierwszej sali była: mapa, puzzle i nasiona różnych drzew, a w drugiej: wilk, orzeł i minerały. Następnie poszliśmy z panem leśniczym do lasu, gdzie spacerowaliśmy. Potem urywaliśmy jeszcze igły z jodły i wąchaliśmy je, a na końcu było ognisko. Najbardziej podobał mi się wypchany wilk.
Uważam, że ten wyjazd był bardzo udany. Chciałabym go powtórzyć.
Zuzanna Kulewicz z kl. 3d