We wrześniu, dzieci ze świetlicy szkolnej odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. Dzieci dowiedziały się jakie zasady obowiązują na drodze, jakie są zasady ruchu drogowego. Spotkanie bardzo podobało się uczniom.
„Jak to ze lnem było” udział uczniów w warsztatach
W dniu 21 września 2022 roku o godzinie 8.00 wyjechaliśmy spod szkoły autokarem do Ochli. Oprócz naszej klasy jechała też klasa III b. Od godziny 9.00 do godziny 10.00 zwiedzaliśmy cały skansen w Ochli. Następnie odbyły się warsztaty pod tytułem „Jak to ze lnem było”. Na warsztatach pani pokazywała jak uzyskuje się materiał z lnu. Po warsztatach zwiedzaliśmy jeszcze zabytkowe zabudowania. W kolejnej części spotkania odbyło się ognisko na którym smażyliśmy kiełbaski.
Po ognisku, pełni wrażeń, z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do domu. Wycieczka bardzo nam się podobała.
W dniach 28 i 29 września uczniowie klas I-III zabawili się w małych naukowców.Tematem przewodnim było laboratorium i reakcje chemiczne. Wszystkie doświadczenia zostały przeprowadzone w szkle laboratoryjnym z użyciem odczynników chemicznych oraz laboratoryjnym sprzętem.
Uczniowie wykonali eksperyment "Chemiczne światła drogowe". Następnie każdy uczeń samodzielnie przeprowadził reakcje chemiczne w probówkach z wykorzystaniem środków o odczynie kwaśnym i zasadowym. Wynikiem tych reakcji były małe wulkany.
"Chodź, pomaluj mój świat na .... niebiesko"
Ósemkowy Teatr w składzie:
Katarzyna Kazubska z kl. IVa,
Igor Włodarczyk z kl. IVa,
Julia Marcinkowska z kl. Vd,
Amelia Makałowska z kl. Vd,
Amelia Stefaniak z kl. Vd,
Wojciech Mandzyn z kl. Vd,
Jakub Metrykowski z kl. Vd,
Jakub Heintze z kl. Vd,
którym opiekuje się polonistka, pani Daria Stachowicz, kolejne popołudniowe środy spędzała, w ramach zajęć teatralnych, na próbach do głośnego czytania, zaproponowanej przez nauczycielkę, świetnej historii pióra Joanny Chmielewskiej o niebieskiej niedźwiedziczce Azul z książki pt. "Niebieska Niedźwiedzica". Ósemkowy Teatr otrzymał zaproszenie od pani Moniki Piotr do zaprezentowania efektów swojej lektorskiej pracy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci "Bibluś" 29 września w Międzynarodowym Dniu Głośnego Czytania. Odbiorcą byli młodsi koledzy i koleżanki ósemkowych aktorów, przedszkolaki z przedszkoli "Mali Odkrywcy" oraz "Nibylandia". Dzieci były zachwycone historią Azul (w tej roli Kasia Kazubska), która w urodziła się w Niedźwiedziej Dolinie, w rodzinie brunatnych niedźwiedzi, które pokochały ją całym niedźwiedzim sercem (mama - pani Daria Stachowicz, tata- Kuba Heintze). Niestety, okrutny władca (Wojtek Mandzyn) przepędził rodzinę ze swojego monochromatycznego państwa, które zamieszkiwali tylko brunatni, czarni i szarzy obywatele. Nieodzowną rolę w powrocie wygnanej Azul i jej rodziców odegrał Mędrzec (Igor Włodarczyk). Narracja (narratorzy: pani Daria Stachowicz, Julia Marcinkowska, Wojtek Mandzyn i Jakub Metrykowski) zaczarowała małych odbiorców. Przenieśli się do świata, który z nietolerancyjnego, stał się otwarty na inność, a co za tym idzie nietuzinkowość. Młodzi aktorzy świetnie poradzili sobie z intonacją i autentycznością gry głosem i mimiką. Scenografie wykonała pani plastyk, Małgorzata Tatuśko (wizerunek Azul) oraz jesienne tło panie bibliotekarki.
Najważniejsze, że aktorzy z Ósemkowego Teatru dostrzegli potrzebę dzielenia się sztuką z innymi.Relację zdała Daria Stachowicz
Dzień Kropki w 1a
W czwartek 15 września uczniowie klasy 1a uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. Na początku dzieci obejrzały film o małej Vashti, potem rozmawialiśmy o swoich talentach. Okazało się, że każdy lubi i potrafi robić coś wyjątkowego - jeden świetnie kopie piłkę, drugi - pięknie śpiewa i tańczy. Następnie uczniowie rysowali kropki w klasie - na papierze i na podwórku - kolorową kredą. Było wesoło!
Jak kropki opanowały szkołę
15 dzień września był bardzo wesoły i kolorowy w naszej Szkole. Stało się to za przyczyną krótkiego opowiadania Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. Książka ta parę lat temu zainspirowała nauczycieli do stworzenia w szkołach na całym świecie święta kreatywności, zabawy oraz odkrywania talentów, czyli Międzynarodowego Dnia Kropki. Najmłodsza społeczność naszej Szkoły po raz kolejny włączyła się w obchody tego dnia.
Dzieci poznały lub przypomniały sobie historię Vashti, głównej bohaterki książki pt. „Kropka”. Rozmawiały w klasach o tym, co spowodowało, że dziewczynka odniosła sukces w szkole, czego uczy ta historia i jak ją przełożyć na własne życie. Zastanowiły się również nad swoimi talentami.
Później uczniowie bawili się, malując różnego rodzaju kropki i tworząc prace plastyczne z wykorzystaniem kółek i kropek. Ósemkowicze spotkali się również na placu apelowym, aby kredowymi malunkami rozweselić to dość ponure na co dzień miejsce.
Kropką nad i było zrobienie zdjęć w kropkowych przebraniach.
Pozytywnie nastawieni, ze znajomością swoich mocnych stron i pełni zapału do pracy rozpoczynamy nowy rok szkolny.Alina Guzikowska
Sprzątanie świata
W piątek 16 września uczniowie z klas IIa i IIIe dołączyli do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata i wysprzątali nasz mały kawałek świata, czyli teren Szkoły i prowadzący do niej lasek. Zaangażowanie było ogromne, a śmieci (niestety) bardzo dużo.
Uczniowie przekonali się o tym, że każdy jeden papierek i każda pusta butelka wyrzucone do śmietnika ma znaczenie. Wszyscy byliśmy zdziwieni, że odpadków jest tak wiele, czego nie widać na co dzień w czasie pokonywania drogi do Szkoły.
Z całą pewnością, po takiej lekcji, dzieci
nie będą rozrzucały wokół siebie śmieci!Odpowiedzialność za środowisko spoczywa na każdym z nas.
Monika Adamczyk, Paulina Jacków
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
Obecny rok szkolny w naszej Szkole rozpoczął się uroczyściej niż zwykle. Mieliśmy zaszczyt być gospodarzami miejskiego rozpoczęcia roku połączonego z uroczystym przyjęciem pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej palcówki.
O godz. 10.30 w sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, rodzice oraz nowi uczniowie „Ósemki” wraz z rodzicami i wychowawczyniami.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówień pana dyrektora Bogdana Mikulskiego oraz pana prezydenta Jacka Milewskiego. Później nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas trzecich.
Najważniejszym momentem podczas tego spotkania było złożenie przysięgi przez uczniów rozpoczynających naukę w naszej Szkole. Wszyscy pierwszoklasiści przyrzekli, że będą dobrymi Polakami, będą dbali o dobre imię szkoły i klasy, będą starali się być dobrymi kolegami oraz swoim zachowaniem i nauką sprawiali radość rodzicom i nauczycielom. Później każdy pierwszoklasista został pasowany na ucznia naszej Szkoły przez pana dyrektora Bogdana Mikulskiego. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki.
Na koniec wszystkie klasy zrobiły pamiątkowe zdjęcia i rozeszły się do swoich sal, żeby dalej z rodzicami i wychowawczyniami świętować tak ważne dla nich wydarzenie.
Ta uroczystość nie byłaby tak wspaniała, gdyby nie zaangażowanie pań nauczycielek
z klas drugich, które przygotowały dekorację oraz pań wychowawczyń klas trzecich, szczególnie pani Monice Adamczyk i pani Małgorzacie Maciejewskiej, które zatroszczyły się o część artystyczną. Dziękujemy również za zaangażowanie uczniom z pocztu sztandarowego i jego opiekunowi oraz panu Arturowi Niemcowi za pomoc przy włączaniu muzyki i obsłudze nagłośnienia.Alina Guzikowska
wychowawczyni klasy Id
Z bliskich i dalekich wakacyjnych podróży na szkolny szlak
W słoneczny czwartkowy dzień inauguracji roku szkolnego 2022/2023 na placu apelowym tłumnie zaczęli gromadzić się podekscytowani i spragnieni koleżeńskich spotkań uczniowie klas II-VIII, bacznie przyglądając się nowym uczniom jak i nauczycielom. Na twarzach wychowawców również dało się zauważyć promienny uśmiech, bo i pogoda również temu sprzyjała. Pan dyrektor Bogdan Mikulski moderował spotkanie, które przebiegło zgodnie z ustalonym porządkiem. Poczet sztandarowy rozpoczął jak i zamknął całą uroczystość. Prowadzący, uczniowie starszych klas, świetnie poradzili sobie w wyznaczonej im roli. To ich pierwsze w nowym roku publiczne wystąpienie. Pan dyrektor wraz z Paniami Dyrektorkami, Stefanią Tur i Małgorzatą Szałkowską przywitali nowych wychowawców, księży katechetów oraz nową Panią psycholog. Gościem inauguracji był radny Rady Miejskiej, pan Piotr Szyszko.
Pan dyrektor na zakończenie apelu tchnął radość w adeptów, życząc im, by nauka nie była li tylko obowiązkiem, ale także inspiracją do samorozwoju.
Daria Stachowicz
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 dla klas 2-8 (plac apelowy). Dla uczniów klas pierwszych inauguracja roku szkolnego odbędzie się o godzinie 10.30.
Przydział wychowawców i sal lekcyjnych
Ważna informacja dla rodziców uczniów klas pierwszych (nowych)
Próba ślubowania dzieci odbędzie się 31 sierpnia o godz. 16:30 w sali gimnastycznej.
Zbiórka uczniów przed uroczystością - 1 września 2022 r., godzina 10:15 w salach:
klasa 1a sala 404
klasa 1b sala 402
klasa 1c sala 406
klasa 1d sala 204