listopad
Jak obchodzono Andrzejki w naszej szkole?
Popularne Andrzejki od dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu na przerwach i późnym popołudniem w gronie kolegów i koleżanek. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego, choć na ogół nikt nie traktuje ich poważnie, bo jest to tylko zabawa.
W związku z tym 30.11.2017r. odbył się niezapomniany „Dzień andrzejkowych wróżb”.
Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy ze szkoły zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Dzień zakończyła dyskoteka andrzejkowa, w której uczestniczyły klasy: 7a, 6a, 5d. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość? No cóż, zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
Mirosława Ilnicka
nauczyciel przyrodyW klimacie andrzejkowej zabawy
28 listopada 2017r. o godz. 17:00 spotkali się uczniowie klasy VIIB i VID, aby pod opieką nauczycieli, p. Jowity Godziewskiej i p. Darii Stachowicz w atmosferze andrzejkowej zabawy – integrować się i zacieśniać więzi przyjaźni. To były dwie godziny dobrej zabawy przy dźwiękach tanecznej muzyki.
Jowita Godziewska
Daria StachowiczÓsemkowe Skrzaty
22 listopada 2017 roku w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury odbył się koncert pt. „Ósemkowe Skrzaty”, o czym z niewielkim opóźnieniem uprzejmie donoszę.
Koncert skierowany był przede wszystkim do najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy nie zawiedli i wraz z rodzinami i wychowawcami wypełnili szczelnie salę.
Koncert rozpoczął się Kaczuchami i po „dzwonku”, mogliśmy zaczynać. Na początek Pieski małe dwa i Jesteśmy jagódki, potem szybkie przebieranko i śpiewamy Duszki leśne, a po nich Idziemy do ZOO (wykonane przez nasz ósemkowy zespół wokalny). Następnie przyszedł czas na pierwszą solistkę. Asia Michalska z klasy 4 pięknie zaśpiewała Laleczkę z saskiej porcelany, towarzyszyła Jej Marlena Ożóg z klasy 3 jako baletnica, która równie pięknie zaprezentowała układ choreograficzny. Następnie wystąpili gimnazjaliści z klasy 3, Mateusz Kamzelski w piosence Kundel bury, a po nim Helena Cegiełka, która wcieliła się w małą Natalię Kukulską i przypomniała utwory Puszek okruszek i Co powie tata.
Po nich przyszedł czas na Muchę w mucholocie i prawdziwy mucholot pilotowany przez Szymona Polegaja, który zaczął latać wśród widowni. Radości było co niemiara.
Potem jeszcze Mateusz Kamzelski zaśpiewał Kropelkę złotych marzeń i na koniec wraz ze swoją mamą i zespołem wokalnym piosenkę Dłonie.
I tak zakończył się pierwszy wspólny koncert połączonych szkół Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 8. Po reakcjach publiczności, mniemam, że widowisko było udane.
Na następne już zapraszam, w nowej rzeczywistości, pod wspólnym szyldem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka.
W koncercie wzięli udział wokaliści:
Ala Jastrzębska i Tymek Osuch z klasy 1b, Ola Statkiewicz i Bartek Chorążyk z 4b, Asia Michalska (4f), Klaudia Reinert (3c), Milena Rycielska (4g), Oliwia Półtorak (3b), Hanna Dudziak i Natan Zapał z 7a, Julia Dudek (6c), Mateusz Kamzelski i Helena Cegiełka (3b gim.), Marlena Ożóg (3d) – jako baletnica.
Zespół instrumentalny:
Anna Drzewiecka – fortepian
Maja Marciniak – instrumenty klawiszowe
Zuzanna Sobieniak – saksofon
Julia Stalińska – saksofon
Wojciech Zatwarnicki – gitara basowa
Przemek Niemiec – perkusjaTechnicy:
Hubert Ambroży, Adrian LopkoNa koniec składam szczególne podziękowania dla Pani Małgorzaty Pitrowskiej – Osuch za wszystko. Bez Pani zaangażowania to nie byłby ten sam koncert. Dziękuję, dziękuję, dziękuję.
Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w pomoc przy koncercie i mam nadzieję, że na tym się nie skończy.
XII Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Pieśnią moją jest Pan"
Już po raz dwunasty nasza szkoła była organizatorem Powiatowego Przeglądu Piosenki Religijnej „Pieśnią moją jest Pan”. Wzięło w nim udział 60 wykonawców, a w sumie 260 uczestników - dzieci i młodzieży z naszego Powiatu. W miłej atmosferze NDK młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności, które słuchającym i oglądającym dostarczyły wiele radości. Organizatorkami z ramienia szkoły były panie Ewa Kawalec, Halina Wróbel, Beata Sasin, Magdalena Rozynek-Siring i Alina Guzikowska. Wyniki
Ewa Kawalec
nauczyciel religiiKoło promocji zdrowia prowadzone przez panią Mirosławę Ilnicką oraz szkolna pielęgniarka pani Ewa Franczak zorganizowały dla klas IV-VII konkurs plastyczny o wpływie nikotyny na organizm człowieka. Wpłynęło aż 160 prac, spośród nich wyłoniono te najlepsze. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami o tematyce zdrowego żywienia i szkodliwości palenia. Nagrody zostały ufundowane przez nowosolski SANEPID.
Oto lista nagrodzonych:
I miejsce – Dawid Rypson Vb
II miejsce – Inez Różycka VIId, Izabella Śmiglewska VIId
III miejsce – Jakub Czapliński VbWyróżnienia otrzymali:
Michał Dudzikiewicz Va, Karol Krajewski VIa, Weronika Bączykowska VIa, Wojciech Mączyński Vb, Dominika Suszyńska VId
16 listopada w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie o szkodliwości palenia papierosów zorganizowane dla klas IV-VI. Poprowadziła je pani z SENEPIDU Magdalena Karpińska. Opowiedziała ona dzieciom z naszej szkoły jaki wpływ na organizm człowieka, szczególnie młodego, ma czynne i bierne palenie papierosów. Uświadomiła czym jest uzależnienie i jak ono się zaczyna, jaki jest skład papierosa, przedstawiła zdjęcia mające na celu uświadomienie jakie szkody wywołuje nikotyna w organizmie człowieka. Dzieci mogły zadawać pytanie, na które p. Karpińska udzieliła odpowiedzi.
Mamy nadzieję, że dzieci z naszej szkoły będą dokonywać mądrych wyborów i z pełną świadomością będą dbać o swoje zdrowie.
Agnieszka Dębska
nauczyciel języka polskiegoUczniowie klasy 7B wraz z wychowawczynią p. Jowitą Godziewską aktywnie włączyli się w akcję charytatywną pt.: „5 – 10 – 15 Pomagamy bezdomnym zwierzakom” (na rzecz zwierząt w przytuliskach w Nowej Soli).
Z uwagi na zebraną ilość karmy dla zwierząt, uczniowie klasy 7B – w nagrodę od organizatorów akcji – 23 listopada 2017r. zostali zaproszeni na darmowe zajęcia do klubu sportowego ORANGE GYM w Nowej Soli. Uczniowie pod kierunkiem instruktorów siłowni doskonalili swoją sprawność fizyczną, kondycyjną oraz koordynacyjną.
Jowita Godziewska (nauczyciel matematyki)
Kolejny sukces Janka19.11 w Oleśnicy odbył się finał Super Ligi w Judo Dzieci. W zawodach startowało 800 zawodników z 43 klubów, walki toczono ma 8 matach. Bardzo udanie w zawodach wystąpił Jan Bączykowski, który w swojej kategorii wagowej zdobył II miejsce, zdobywając jednocześnie kolejny medal w edycji superligi w 2017. W tym roku odbyły się cztery edycje Superligi, w których Jasiu zdobywał medale: Świdnica 3m, Sobótka 1m, Kobierzyce 1m, Oleśnica 2 miejsce.
Andrzej Bączykowski
nauczyciel wychowania fizycznego, trener JUDOŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia
W dniu 24 listopada nasza szkoła obchodziła ten radosny dzień. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Na holu szkoły mieliśmy okazję podziwiać wystawę pluszaków, przebranych w strój ulubionego bohatera z książki.
Wyróżnienia za najciekawsze Misie :
1. Amelia Dera kl.IIIg (Meksykanka)
2. Julia Kamińska kl.Ia (Krasnoludek)
3. Nina Kamińska kl.IIIg (Kot w butach)
4. Emilia Bona kl.IIIb (Czerwony Kapturek)
5. Maja Bereżańska kl.IIIg (Harry Potter)
6. Nadia Zajączkowska kl.IIa (Mała Syrenka)
7. Dawid Tomys kl.Ib (Supermen)Gratulujemy!!!
Mały Samorząd Uczniowski oraz biblioteka szkolna
Paulina Jacków i Jolanta LiniartDrodzy Czytelnicy, oddajemy do Waszych rąk najnowszy numer naszego dwumiesięcznika. Mamy nadzieję, że stanie się dla Was stałą prasowa lekturą. Doceńcie wkład i zaangażowania Waszych kolegów i koleżanek, którzy, jak przystało na dobrych i rzetelnych dziennikarzy, zbierają materiały do późniejszych artykułów i śledzą na bieżąco wszystkie wydarzenia związane z nasza szkołą.
W tym roku szkolnym w skład zespołu redakcyjnego wchodzą:
- Red. Nacz. Hanna Kochanowicz
- Zastępca red. Maja Rola
- Sekretarz: Julia Dudek i Nadia Rasińska
- Pozostali dziennikarze: Weronika Romańska, Joanna Kochan, Amelia Wojciechowska, Paskal Fijałkowski, Marcel Fijałkowski, Filip Wider, Daniel Wiecha, Mateusz Skalski, Weronika Bączykowska i Antoni Bukatko
Czasopismo jest już wydawane czternasty rok szkolny, a opiekę nad pracami kolejnych zespołów redakcyjnych prowadzi polonistka, pani Daria Stachowicz, która częstokroć dokonuje korekty wszystkich artykułów prasowych, jest pierwszym ich recenzentem oraz dba o poziom i jakość czasopisma. Od dwóch lat współpracuje z panią Aliną Guzikowską, nauczycielką nauczania początkowego, która sprawuje opiekę informatyczną, pracując w programie Corel. W tym roku szkolnym nauczycielka prowadzi zajęcia ze swoimi najmłodszymi dziennikarzami, współredagując dodatek „Ósemkolandia”. Drugą osobą, która dołączyła do prac zespołu dziennikarskiego jest pani Jowita Godziewska, nauczycielka matematyki, która również z wielką starannością i dbałością opracowuje gotowe artykuły prasowe w programie Corel. „Z Ósemką w świat” jest od lat wydawane przez zaprzyjaźnioną lokalną drukarnię Rolpex.
Zapraszamy do lektury czasopisma. Ten numer jest wyjątkowo obszerny, bogaty w ciekawe treści. Zapraszamy również Was, Drodzy Czytelnicy, do współpracy w charakterze korespondentów. Miłego odbioru „Z Ósemką w świat”!
Red.
W dniach 14-15 listopada w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowej Soli odbył się Powiatowy Turniej Badmintona. Nasi uczniowie, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, w kategorii młodzików zostali MISTRZAMI POWIATU. Nasi mistrzowie, to: Katarzyna Stryjakowska, Izabela Szulc, Kamil Kosiński, Mateusz Siercha i Gracjan Kosiński. Opiekunem i trenerem grupy jest pan Jarosław Sznajder. Młodym sportowcom serdecznie gratulujemy.
Otwarta Firma - Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
14 listopada odbyła się lekcja terenowa w ramach: Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Byliśmy w Powiatowej Straży Pożarnej w Nowej Soli. Wspólnie z Panem strażakiem zwiedziliśmy cały budynek, w którym znajdują się podstawowe wyposażenia pracowników straży. Następnie oglądaliśmy hangar z wozami strażackimi. Nasza wspólna wycieczka była bardzo fajna, pod koniec zwiedzania wydarzyła się akcja ratunkowa. Myśleliśmy, że to był próbny alarm, ale okazało się, że wydarzył się wypadek i prawie wszyscy strażacy wyjechali na ratunek.
Uczniowie koła przedsiębiorczości
Projekty edukacyjne
Dzień otwarty w szkole był okazją do zaprezentowania dwóch projektów edukacyjnych z przyrody. Z cyklu: Kochamy polską przyrodę klasy piąte wystawiły swoje albumy liści 15 popularnych drzew występujących w Polsce.
Większość uczniów wzorcowo wykonało swoje prace, zatem wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Klasy szóste realizowały projekt: Ziemia w Układzie Słonecznym.
Dzieci miały do wyboru model lub prezentację multimedialną na temat wybranego ciała niebieskiego.
Osiem planet, Słońce, księżyc Ziemi, wszystko na na swoich orbitach znalazło się na wystawie we właściwym miejscu dzięki Julii i Krystianowi. Wiktor i Szymon odtwarzali prace komputerowe. Przy organizacji wystawy pracowali licznie chętni uczniowie z klasy VC, VIB ,VIC.
Nad całością podczas zebrań Rodziców czuwali Julia, Krystian, Wiktor i Szymon.
Opiekun wystawy: Maria FrąckowiakW kinie lekcja wychowawcza?
Tak, klasa VC wraz z Opiekunami wybrała film pt.Tarapaty, bo kłopoty to ulubiona część życia wielu Młodych ludzi.
Jak pisze Bartek N. "...to żartobliwa, jednocześnie trzymająca w napięciu historia o przyjaźni chłopca i dziewczynki.
I podobała mu się dlatego, bo poruszała problemy dzieci".
Amelka K. "Ten film nauczył nas, że warto mieć przyjaciół, a wycieczka wzbudziła w nas wiele miłych uczuć i spowodowała współpracę przy jej organizowaniu".
Natomiast Julka Ł. "poleca nie tylko ten film, ...ale wycieczki z klasą na tego typu filmy".
Jak tytuł wskazuje, dzieci wpadły w tarapaty. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi zaufać Olkowi i odważyć się na przyjaźń.
Zachęcamy do wyboru podobnych filmów i dyskusji nad nimi. Opiekunowie Maria Frąckowiak, Joanna Czyżowicz oraz recenzenci z klasy VC: Bartek, Amelka, Julka.Zwycięska Ósemka
W Cottbus (Niemcy) 11 listopada 2017 odbył się tradycyjny turniej judo 9BTU-CUP. W zawodach w czterech grupach wiekowych od dzieci do młodzika na trzech matach startowało blisko 230 zawodników z Polski,Czech oraz Niemiec, a wśród nich nasi judocy z UKS Ósemka.
Wywalczyli oni następujące wyniki: złoto zdobyli – Radziusz Szymon, Kuberska Oliwia, Huczko Samuel, Milewska Iga, Kierzyk Amelka, Laxroix Filip, Napieralski Nikodem, Nowak Mikołaj, srebro wywalczyli Buda Michał, Dłuski Dominik, Kierzyk Kacper, a brązowe medale przywieźli Wołodkowicz Martyna, Fedan Igor oraz Kołaczkiewicz Mateusz. "Udział naszych zawodników w tych zawodach był bardzo widoczny co przełożyło się na uzyskiwane indywidualnie rezultaty oraz klasyfikację drużynową, którą wygraliśmy pokonując m.in faworyzowaną ekipę gospodarzy, Iga Milewska została wybrana najlepszą technicznie zawodniczką w swojej grupie wiekowej” – podsumował występ judoków trener Andrzej Bączykowski.Obchody Święta Niepodległości
W mijającym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji odbyły imprezy upamiętniające i uświetniające to wydarzenie. W poniedziałek 6 listopada odbyły się szkolne eliminacje ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza polskiego 1887-1922. O niepodległość i granice Polski". Do etapu rejonowego zostali zakwalifikowani: Horacy Kusz z klasy 7a, Karina Kaczmarek, klasa7d, Magdalena Urbaniak, klasa 6b, Jakub Dunajski, klasa 7d oraz Mateusz Urbaniak z klasy 7a.
Dariusz Wujczak
We wtorek 7 listopada została zorganizowana wystawa okolicznościowa na holu szkoły na temat ww. rocznicy.
W czwartek 9 listopada uczniowie klasy 6b przygotowali i przeprowadzili dla uczniów klas 4-7 quiz historyczny o Święcie Niepodległości. Pytania przygotowali uczniowie: Wiktor Krzyżanowski, Jakub Kruk i Szymon Sawczuk, a opiekę nad przeprowadzeniem testu sprawowała wychowawczyni klasy 6b - Joanna Czyżowicz.
Piątek 10 listopada był dniem biało - czerwonego kotylionu, a uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zademonstrowali przywiązanie i szacunek dla barw narodowych. Uczniowie klas 4-7 mieli okazję uczestniczyć w akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości . Narrator Alan Zapał przedstawiał w etapach tło historyczne utraty niepodległości, wysiłku zbrojnego na rzecz wolnej Polski w XIX wieku oraz odzyskania niepodległości w 1918 roku. Towarzyszyły temu utwory literackie i muzyczne wykonane przez uczniów klas 6-7 oraz grupę uczniów z gimnazjum przy akompaniamencie Pana Artura Niemca. W sobotę 11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w miejskich obchodach święta , a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem bohaterów walk o niepodległą Polskę.Program obchodów święta przygotował i nadzorował nauczyciel historii Dariusz Wujczak. Scenografię do akademii i wystawę wykonał Pan Leszek Śmiglewski.
nauczyciel historiiÓsemka w czołówce
Dnia 07.11.2017 MOSiR był gospodarzem mistrzostw powiatu nowosolskiego w tenisie stołowym szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: I – w składzie Alan Kołogryw i Tomasz Szatkowski oraz II w składzie Krystian Pusiewicz i Szymon Małecki. Alan z Tomaszem zdobyli tytuł wicemistrzów, a Krystian i Szymon uplasowali się na czwartym miejscu.” Chłopcy wygrali wszystko co mogli, pokazali maksimum swoich możliwości” – podsumował występ zawodników opiekun Andrzej Bączykowski. Zawody wygrała drużyna z PSP z Otynia.
Andrzej Bączykowski
nauczyciel wychowania fizycznego, trener JUDOSukces Janka
Warszawa w dniu 4.11.17 gościła około 600 judoków z 35 klubów, którzy startowali w IV Turnieju o Puchar Burmistrza Białołęki.Oprócz zawodników z Polski startowali w tych zawodach judocy z Estonii, Ukrainy, Białorusi, Czech i Niemiec. Wśród tych młodych adeptów judo walczył nasz uczeń klasy I a Jan Bączykowski, zdobywając w swojej kategorii wagowej srebrny medal.
W tym bardzo mocnym turnieju stoczył trzy pasjonujące walki z zawodnikami Ukrainy, z których 2 efektownie wygrał a 1 przegrał co dało mu w efekcie drugie miejsce. Był to kolejny medal Jasia, który zdobył w tym roku wiele medali w turniejach w których walczył.Andrzej Bączykowski
nauczyciel wychowania fizycznego, trener JUDOWizyta w Ośrodku Rehabilitacji
To kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego "Zawody naszych rodziców". W dniu 2 listopada p. Paulina Jacków wraz z uczniami klasy IIId wybrali się na wizytę do Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli.
Mama Nicoli p. Paulina Szydłowska jest rehabilitantką w tym ośrodku i wprowadziła nas w tajniki tego zawodu. Poznaliśmy wiele sposóbów leczenia i przywracania pacjenta do sprawności fizycznej. Fizykoterapia, kinezyterapia, hydroterapia, leczenie zimnem i ciepłem to działy lecznictwa, których zabiegi mogliśmy poczuć na własnej skórze.
Paulina Jacków
edukacja wczesnoszkolnaFirma Jadik zasponsorowała bloki startowe!
Świetna informacja dla sekcji lekkoatletycznej! Firma Jadik zasponsorowała cztery profesjonalne bloki startowe, każdy warty 500zł. Będą z nich korzystać nie tylko dzieci na zajęciach z "Lekkoatletyki dla każdego" , ale pozostali uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego.
Wielkie dzięki ;-)
Grzegorz Cegiełka
nauczyciel wychowania fizycznego