listopad
- Sukces naszych tenisistów stołowychNowosolski MOSIR był gospodarzem Drużynowego Powiatowego Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Znakomicie w tych zawodach zaprezentowali się nasi młodzi zawodnicy, którzy zajeli II miejsce i awansowali do półfinałów wojewódzkich. Naszą szkołę reprezentowali Alan Kołogryw, Tomasz Szatkowski oraz Krystian Pusiewicz. Turniej wygrali zawodnicy z Otynia a trzecią lokatę zdobyli tenisiści stołowi z Mirocina.Andrzej Bączykowski,nauczyciel wychowania fizycznego
30 listopada 2016r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego angielskiej poezji dziecięcej przeznaczona dla uczniów klas 2 i 3. W konkursie wzięło łącznie udział 40 uczniów. Poziom reprezentowanych przez uczniów wierszy stał na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie nie tylko pięknie deklamowali poezję angielską, ale również mieli wspaniałe przygotowane rekwizyty, które uatrakcyjniały ich wypowiedzi.
Komisja w składzie: Agnieszka Kościelniak, Marta Orzoł i Angelina Mackiewicz miały bardzo trudne zadanie, aby wytypować najlepszych uczniów.
Z klas II 1 miejsce zajęły dziewczynki z klasy 2F Julita Niemczynowska i Dominika Kwiatkowska, które zaprezentowały wiersz I spy. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy 2c - Wiktor Domagała, Jakub Ulita i Jan Dudziak, którzy recytowali wiersz Do you like? Natomiast na trzecim miejscu uplasował się również uczeń klasy 2c Darian Konrad z wierszykiem Have you got?
Wśród uczniów klas III, 1 miejsce przypadło uczniowi klasy 3b - Hubertowi Czochara, który zaprezentował wiersz My smartphone isn’t very smart. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy 3f Joanna Michalska z wierszykiem My doll, a na trzecim miejscu uplasowali się chłopcy z klasy 3d - Konrad Lange i Daniel Bęben, którzy zaprezentowali wiersz The Slouch.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom za bardzo wysoki poziom prezentowanych wierszy.
Angelika Mackiewicz,
nauczyciel języka angielskiegoPiżama Party w klasie 3c25 listopada 2016r. klasa 3c wraz z wychowawcą p. Agatą Haniszewską zorganizowała imprezę andrzejkową. Aby urozmaicić scenariusz zabawy do tradycyjnych wróżb dodano: zabawy muzyczno-taneczne, pracę plastyczno-techniczną oraz zabawy ruchowe.Finałem Piżama Party był demokratyczny wybór Miss i Mistera Piżamówki. Dzieci radośnie bawiły się w takt muzyki dziecięcej. Nie zapomniały również o wspólnym podwieczorku, który pomogli zorganizować Rodzice.Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.Agata Haniszewska,nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Urodzinowa impreza Inez
Po raz pierwszy tak hucznie, tak radośnie i z takim zaangażowaniem obchodziliśmy urodziny jednej z nasze uczennic. Mama Inez pani Aneta Różycka założyła na facebooku wydarzenie „Kartka Urodzinowa dla Inez”, postanowiliśmy nie tylko napisać kartki, ale przygotować wielką urodzinową imprezę, a dochód z tej akcji przeznaczyć na leczenie Inez. Niestety nie mogła ona być z nami, ponieważ w tym czasie przebywa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jest po operacji usunięcia dwóch guzów z płuc, czeka ją kolejna chemioterapia. Jest bardzo dzielna, zawsze uśmiechnięta, pełna pozytywnej i dobrej energii. Wszyscy życzymy jej powrotu do zdrowia, sił, spełnienia marzeń i wielu wspaniałych chwil każdego dnia.
Chęć niesienia pomocy zjednoczyła wiele serc . W akcję zaangażowali się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Przygotowano galaretki owocowe, mamy i dzieci upiekły ciasta, muf finki, ciasteczka, rogale, była gra losowa, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nasza akcja urodzinowa trwała dwa dni. Pokazała, że każdy mały gest ma znaczenie szczególnie wtedy, kiedy jest nas tak wielu zaangażowanych i przyświeca nam jeden cel.
Agnieszka Dębska,
nauczyciel języka polskiego
Z wizytą w Biblusiu i sesja zdjęciowa
10 listopada odpowiadając na zaproszenie biblioteki dla dzieci „Bibluś” zagraliśmy dla uczniów z nowosolskiej dwójki, piątki i młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły specjalnej. Nasze przedstawienie „Wydanie specjalne Teleexpressu” zostało bardzo serdecznie odebrane przez widzów, którzy na koniec podzielili się z nami swoimi wrażeniami. Panie z biblioteki obdarowały nas pięknymi zakładkami do książek, a nasze opiekunki p. Jola Liniart i p. Agnieszka Dębska otrzymały specjalne podziękowania w formie dyplomów.
Po przedstawieniu poszliśmy do parku, w którym nasza wychowawczyni p. Joanna Czyżowicz zrobiła nam przepiękną jesienną sesję zdjęciową. Następnego dnia mogliśmy przeczytać o naszym przedstawieniu w Gazecie Lubuskiej. Otrzymaliśmy oceny za udział w przedstawieniu i pochwały za zaangażowanie.Wysiłek, który włożyliśmy w przygotowanie spektaklu został wiele razy dostrzeżony i nagrodzony. Te dni należą do niezapomnianych, a zdjęcia pozostaną piękną pamiątką. Mamy nadzieję jeszcze zagrać nie jeden raz, bo to znakomita zabawa!
p. Agnieszka Dębska,
nauczyciel języka polskiego
Czy w dzisiejszych czasach książka stałą się przeżytkiem?
Jaki wpływ na dzieci ma spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem i na portalach społecznościowych?Wydanie specjalne Teleexpressu
Odpowiedzi na te pytania szukała dla uczniów klas III-V Małgorzata Pyskata (w tej roli Magdalena Urbaniak) i zaprezentowała je w specjalnym wydaniu „Teleexpressu”. Pani redaktor odwiedziła bibliotekę w nowosolskiej Ósemce i zrelacjonowała przebieg rozprawy, w której oskarżoną była Książka. Sąd rozprawiał nad tym czy książka ma zniknąć ze szkolnego życia. Przedstawienie teatralne przygotowała klasa Vb. Zostało ono zainicjowane jako podsumowanie października - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przez panią Jolantę Liniart - bibliotekarkę i Agnieszkę Dębską – nauczycielkę języka polskiego.
Aktorzy wystąpili w szkole 3 listopada. Zostali też zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej, do oddziału dziecięcego „Bibluś”, tam zagrają dla zaproszonych gości – uczniów z nowosolskich szkół podstawowych.
Aktorzy: Magdalena Urbaniak - redaktor naczelna Teleekspressu, Julia Gołemberska - książka, Aleksandra Podhorecka – bibliotekarka, Daria Kopeć - sędzia, Zuzanna Suska - obrońca, Bartosz Ratajczak - prokurator, Kacper Cieślak - uczeń, Wiktor Krzyżanowski - uczeń, prezes Koła introligatorskiego, komputer, Bartosz Baturo - uczeń, świadek, Sandra Bizoń - uczennica, płyta CD, Dominik Marciniak - woźny, prezes KPB.
p. Agnieszka Dębska, p. Jolanta Liniart
Święto Niepodległości
10 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował apel okolicznościowy dla klas 1-3. Uroczystość była prowadzona przez uczniów klasy 3f, których przygotowała wychowawczyni p. Monika Nabywaniec. W trakcie apelu zaprezentowała się uczennica klasy 3c Maja Brychcy - występ wokalny, pieśń pt. "Niepodległość" oraz uczennice z klasy 3d (wych. D. Kaźmierczak), które również zaśpiewały pieśń patriotyczną. Wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn narodowy.Prowadzący opowiedzieli swoim kolegom historię o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na zakończenie wystąpiła klasa 3c (wych. A. Haniszewska) z prezentacją poloneza.
Agata Haniszewska,
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnejXI Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Pieśnią moją jest Pan”
Dnia 09.11.2016 r. w Nowosolskim Domu Kultury odbył się XI Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Pieśnią moją jest Pan”. Organizatorem Przeglądu była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli. Wzięło w nim udział 49 wykonawców, a w sumie 170 uczestników - dzieci i młodzieży z naszego Powiatu.
Jest to piękna impreza umożliwiająca prezentację umiejętności, rozwijania zamiłowania do śpiewu, rozbudzania wrażliwości estetycznej, poznawania piosenek i pieśni religijnych wśród dzieci i młodzieży. Najistotniejsze jest jednak to, że dzięki niej możemy przemieniać się i stawać się radośniejszymi ludźmi.
Nagrody i organizację wsparli: Komisja Międzyzakładowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność”, pan Andrzej Dela - radny Powiatu Nowosolskiego oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli.Wyniki przeglądu - pobierz
pani Ewa Kawalec,
nauczyciel religii
Co dla nas zdrowe, co raczej nie?
Czego nasz brzuszek najbardziej chce?
Co służy zdrowiu, a co mu szkodzi?
Zielone owoce, zielone warzywa, zielonym śniadaniem dzień rozpoczynam.
Takie pyszne i kolorowe, bo nasze śniadanko musi być zdrowe.
Mleczko, jajeczko niech nam przewodzi.
Rybka, marchewka zdrowe są też,
serek, jogurcik jedz, kiedy chcesz.
Zostaw batonik, chipsy i colę, powitaj jabłko, a wygrasz zdrowie.DUŻO JUŻ WIEMY O ZDROWYM ODŻYWIANIU
Wiemy, co jeść mamy, wiemy, co jest zdrowe i rączki do pracy już mamy gotowe. Rączki umyte, rączki pełne siły, będą zaraz różne pyszności czyniły. Buzie uśmiechnięte, wesolutkie minki, będą zajadały pyszne witaminki.
Pamiętajcie nieboraki już na zawsze wierszyk taki: mleko, płatki, jajko z grzanką to najlepsze na śniadanko.
Codziennie rano zjadam zdrowe śniadanie, a potem mam siłę na bieganie. W szkole jest na jabłko pora, rosnę zdrowa i wesoła.CZAS PRZYSTĄPIĆ DO DZIAŁANIA
Najważniejsze jest śniadanie, gdy się z łóżka rano wstanie.
Tak więc do roboty! Czasu nie tracimy i pyszne kanapki z ochotą robimy. Poszły w ruch widelce, noże plastikowe i zdrowe śniadanie będzie wnet gotowe.
DO ŚNIADANIA ZASIADAMYDo śniadania zasiadamy i ze smakiem je zjadamy. Jest pyszne, bardzo zdrowe i do tego kolorowe. Śniadanie koniecznie trzeba jeść, żeby siłę mieć. Najedzone brzuszki i wesołe minki u każdego chłopca i każdej dziewczynki.
KONKURS PLASTYCZNY
"WŁAŚCIWOŚCI OWOCÓW I WARZYW
PRZYCZYNKIEM ZDROWEGO ŚNIADANIA"W swojej klasie, dzionek cały, nasze rączki rysowały te plakaty kolorowe, które mówią, jak jest zdrowe, to śniadanko co owoce i warzywa w swym menu miało. Po konkursie rysunkowym, szkolny dzień już prawie z głowy. Czas nam minął wyśmienicie, nawet pani jest w zachwycie.
POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS
Alicja Szymańska,
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Śniadanie daje moc - finał akcji
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i siłę do zabawy, lepiej koncentrują się podczas zajęć lekcyjnych. To najlepszy start w nowy dzień!
Dlatego powstał program edukacyjny Śniadanie Daje Moc adresowany do Nauczycieli i Rodziców uczniów klas I - III szkół podstawowych, który zachęca do utworzenia w klasach Klubów Śniadaniowych oraz do obchodzenia każdego roku w listopadzie, dnia pod hasłem Śniadanie Daje Moc.Najważniejszym celem programu jest:
• Zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
• Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
W Klubach Śniadanie Daje Moc w czasie zajęć edukacyjnych nauczyciele przekazują uczniom cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w naszym codziennym życiu w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou przypada na 8 listopada.
W naszej szkole, 8 listopada 2016r. uczniowie klas: IIa, IIb, IIc, IId, IIIa, IIIb, IIIc, IIId i IIIf wraz z rodzicami i nauczycielami zorganizowali wspólne śniadanie na stołówce szkolnej.
Wcześniej podczas cyklu zajęć uczniowie zapoznali się z celem akcji Śniadanie Daje Moc. Wykonali plakaty, które wyeksponowali dekorując stołówkę szkolną i wiele prac plastycznych dotyczących zdrowego odżywiania. Rozmawiali o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja ta ma przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania w domu i w szkole.
Wspólne śniadanie dziecko – rodzice – nauczyciel to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi uczą się jak ważne dla organizmu jest codzienne, zdrowe odżywianie. W dniu akcji uczniowie przynieśli do szkoły produkty na śniadanie zgodnie z wytycznymi szkolnej pielęgniarki: ciemny razowy chleb, bułki, ser biały i żółty, ugotowane jajka, wędlinę drobiową, powidła śliwkowe, miód, nasiona dyni i słonecznika, orzechy, jogurty naturalne, kefiry, soki owocowe i warzywne, wodę mineralną niegazowaną, a przede wszystkim świeże owoce i warzywa (jabłka, gruszki, winogrona, banany, marchewkę, pomidory, paprykę, rzodkiewkę, sałatę, ogórki, natkę pietruszki, szczypiorek). Rodzice natomiast przygotowali: deseczki do krojenia, noże, papierowe serwetki, kubeczki, łyżeczki, talerze. W tym dniu dzieci ubrały się w czapki lub wianuszki z hasłem przewodnim „Śniadanie Daje Moc”. Następnie zadbały o podstawowe zasady higieny.
Dzieci postarały się również o przygotowanie elementów dekoracyjnych wspólnego stołu do posiłku. Przy pomocy rodziców nakryły stoły białymi obrusami, następnie wydzieleni dyżurni rozłożyli papierowe talerzyki, ułożyli plastikowe sztućce i kubeczki. Na półmiskach i paterach uczniowie ustawili przyniesione przez siebie owoce oraz inne produkty żywnościowe. Koło każdego talerzyka ułożyli w fantazyjny sposób papierowe serwetki. Dzieci nie zapomniały też o niezbędnych w trakcie przygotowań posiłku ściereczkach i papierowych ręcznikach.
Kiedy na dziewięciu pięknie i estetycznie udekorowanych stołach pojawiły się wszystkie niezbędne produkty, uczniowie wspierani przez wychowawców i rodziców przystąpili do komponowania swojego śniadania. Oprócz kolorowych kanapek kosztowały zgromadzonych smakołyków wymieniając ich składniki pokarmowe. Z przyniesionych produktów powstawały zdrowe, kolorowe oraz wesołe kanapki. Dzieci wykazały się niezwykłą wyobraźnią. Z jednego talerzyka uśmiechał się wesoły pajacyk, z innego śliczna dziewczynka, a z kolejnego zielony stworek „świeżak”. Tak wykonane i przyozdobione kanapki według różnych pomysłów dzieci, uatrakcyjniały ich zestawy śniadaniowe, były inspiracją dla innych i wzmagały apetyt. Uczniowie z ogromną pasją także samodzielnie tworzyli według własnych pomysłów ciekawe kompozycje śniadaniowe z przygotowanych wcześniej produktów. Na talerzykach nie mogło zabraknąć produktów nabiałowych, warzyw czy owoców, a także nasion słonecznika, dyni czy orzechów niezbędnych w diecie mózgu. Rodzice z zaangażowaniem pomagali dzieciom w przygotowaniu posiłku.
Uczniowie rozpoczęli wspólny posiłek od słów „Smacznego!!!”. W kulturalny sposób spożywali przygotowane przez siebie kanapki i zestawy śniadaniowe, wielu próbowało nowych smaków. Dzieci dzieliły się z innymi kanapkami wykonanymi przez siebie, zachęcały do kosztowania zgromadzonych smakołyków. Rozmawiały między sobą o tym, co lubią jeść na śniadanie, co im dzisiaj najbardziej smakowało i co będą chciały zmienić w dotychczasowym pierwszym w ciągu dnia posiłku. Popisywały się posiadaną wiedzą na temat zawartych składników w poszczególnych produktach i ich korzystnego wpływu na nasz organizm: poprawę pracy mózgu i koncentracji, siłę mięśni oraz energię potrzebną w ciągu całego dnia. Następnie z apetytem zjadały przygotowane przez siebie mieszanki owocowe jako wspaniałe desery. Zrozumiały, że zjedzone przez nich produkty zapewnią im energię do pracy i zabawy przez cały dzień.
Dla wszystkich uczestników była to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi uczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Ponadto uczniowie zrozumieli, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na rozwój i zdrowie małego dziecka. Odpowiednia dieta zapewni im harmonijny wzrost, dojrzewanie, sprawność fizyczną oraz zdolność do nauki, uchroni też przed niedoborami pokarmowymi, które mogą mieć wpływ na odporność na choroby.
Zwieńczeniem akcji będzie wykonana w grupach praca plastyczna polegająca na narysowaniu swojego zestawu śniadaniowego – co mi najbardziej smakowało i jakich składników pokarmowych dostarczyło? Powstanie z tego wystawa, która ma przypominać dzieciom o najważniejszych celach akcji Śniadanie Daje Moc.Alicja Szymańska,
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej