LIST DO RODZICÓW „WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY”
„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie.”
Jim Trelease
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!10 powodów dla których warto czytać książki
1. Większy zasób słownictwa
2. Lepsza pamięć
3. Redukcja stresu
4. Pogłębianie wiedzy
5. Rozwijanie wrażliwości
6. Garść inspiracji
7. Zwiększenie zdolności analitycznych
8. Poprawa pisania
9. Kształtowanie osobowości
10. Podnoszenie samoocenyDzięki wsparciu finansowemu z NPRCz zbiory biblioteki powiększyły się o nowe ciekawe książki, których propozycje uczniowie składali biorąc udział w ogólnopolskich wyborach.
Mali Wielcy Pisarze
18 lutego uczniowie kl. 3D gościli w szkole swoich Dziadków. Zaprezentowali im autorskie książki, nad którymi pracowali od września.
Projekt był podzielony na kilka etapów. Najpierw dzieci nabyły wiedzę na temat procesu powstawania książki, od pomysłu do wydruku. Następnie zapoznały się z fragmentami poradnika pt. "Narzędziownik pisarza" Kingi William, dzięki któremu dowiedziały się, jak zbudować ciekawą fabułę, od czego warto zacząć pisać książkę. Wykonały również kilka pisarskich ćwiczeń.
Kolejnym etapem było wymyślenie w grupach zarysu historii, głównych bohaterów, czasu i miejsca akcji. Potem rozpoczęło się wspólne pisane tekstu, poprawianie i przepisywanie. Uczniowie zaprojektowali okładki i ilustracje na kolejnych stronach książki.
Na koniec grupy przygotowały się do prezentacji swoich wytworów. Każda w kilku słowach opowiedziała o tym, jak powstawała ich książka, jak zostały podzielone zadania i o czym opowiada stworzona przez nich historia.
Uczniowie biorący udział w projekcie, mieli możliwość doskonalenia wielu kompetencji. Oprócz pisarskich i plastycznych, również tych związanych z właściwą komunikacją, dobrą współpracą w grupie, precyzyjnym przedstawianiem swoich propozycji i argumentowaniem, konstruktywnym rozwiązywaniem problemów i konfliktów oraz przyjmowaniem krytyki.
Dzięki tej pracy trzecioklasiści w znaczący sposób poszerzyli swoje umiejętności, odkrywali i doskonalili swoje zdolności, ale też czuli ogromną satysfakcję z tego, że potrafili doprowadzić bardzo trudne i długotrwałe zdanie do końca.
Ich najbliżsi, którzy byli pierwszymi recenzentami powstałych książek, nie kryli słów podziwu po wysłuchaniu czytanych przez dzieci opowieści.Zimowe skarpety na podsumowanie lektury
"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"klasa I A
Randka w ciemno z książką
14 lute
go odbyły się wyjątkowe walentynki w szkolnej bibliotece.
Uczniowie randkowali w ciemno z książkami. Akcja promująca czytelnictwo polegała na wypożyczaniu książek, które były zapakowane i obwiązane wstążeczkami. Dla każdej grupy wiekowej obowiązywał inny kolor wstążki. W tym dniu wypożyczano też książki w czerwonych okładkach, które były wyeksponowane na regałach. Książki rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Uczniowie klasy 2c w styczniu spotkali się z lekturą pt. Zaczarowana zagroda A. i Cz. Centkiewiczów. Historia o śnieżnej krainie oraz pingwinach bardzo spodobała się dzieciom. Wszyscy z ciekawością czytali teksty przyrodnicze o tematyce Antarktydy; rozwiązali quiz oraz kolorowankę matematyczną, która ilustrowała przygody pingwinów. Uczniowie wykonali również makietę lodowej krainy zamieszkałej przez pingwiny Adeli. Wykorzystując różne materiały plastyczne stworzyli wspaniałe prace.
Zadania były wykonywane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.Pasowanie na czytelnika
W bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie uczniów klas: Ia, b, c i d na czytelnika”. Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. Celem spotkania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki czytelnicze i złożyły uroczyste ślubowanie. Na koniec, w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zachęcającej dzieci i rodziców do wspólnego czytania, każdy uczeń otrzymał książkę Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, zakładkę do książki oraz dyplom.
Uczniowie klasy 3d ostatnio omawiali lekturę pt. "Dzieci z Bullerbyn". Ta pełna przygód i radości książka bardzo przypadła dzieciom do gustu, tym bardziej praca z nią na lekcjach była bardzo przyjemna.
Dzieci wykonały m.in. leporello, czyli książeczki składające się w harmonijkę, które uporządkowany wiedzę na temat lektury. Największą radość sprawiło robienie w grupach makiet Byllerbyn. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie doskonale 👏👍
Zadania były wykonywane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.14Ogłoszenie akcji „Przerwa na czytanie” spotkało się z dużym zainteresowaniem szczególnie wśród uczniów klas I-IV. Dzięki dofinansowaniu z NPRCz utworzono w bibliotece kącik czytelniczy, gdzie można na przerwie miło spędzić czas w towarzystwie książek.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada 2025 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski wraz z biblioteką szkolną zorganizował konkurs na misia przebranego w barwy jesieni dla uczniów klas pierwszych. Wszystkie misie zostały nagrodzone: Matylda Ib, Piotr Ib, Lea Ib, Iga Ia, Jeremiasz Ib, Wojtek Ib, Joanna IC, Kyrylo Ia, Alicja Ib, Iga IC, Hania J. Ib, Marta Ia.
1W ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece szkolnej powstał kącik czytelniczy dla najmłodszych, który przyciąga małych czytelników.
Dofinansowanie z NPRCz pozwoliło również na wzbogacenie zbiorów biblioteki o nowe książki dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy czytelników do biblioteki.
Księgozbiór biblioteki
Dofinansowanie z NPRCz pozwoliło na wzbogacenie zbiorów biblioteki szkolnej o nowe książki dla dzieci i młodzieży. Podczas zakupów uwzględnione zostały tytuły proponowane przez uczniów, którzy głosowali podczas wcześniejszych „ Ogólnopolskich wyborów książek”.
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W tym roku pod hasłem
„Poznajmy się w bibliotece”
Z tej okazji nasza biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz książek z wydawnictwa Publicat, na którym można było kupić interesujące publikacje. Biblioteka przygotowała też wystawę z okazji przypadającego 4 października Światowego Dnia Zwierząt. We współpracy z nauczycielem informatyki p. Joanną Czyżowicz ogłoszony został konkurs fotograficzny pod hasłem „Sleeveface – z książką mi do twarzy”. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa zdjęć w holu szkoły. Zapraszamy do udziału w konkursie. Zachęcamy również do udziału w akcji „Przerwa na czytanie” do nowo otwartego kącika czytelniczego, który powstał dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
1