• Zakątki mojego miasta

          Dziś, 4. marca byłam na wystawie prac, które  wzięły  udział w konkursie plastycznym „Zakątki Nowej Soli”, organizowanym przez  Nowosolski Dom Kultury. Była tam także moja praca przedstawiająca ławeczkę zakochanych w parku Biblioteki Miejskiej. Odebrałam piękny dyplom i dostałam coś słodkiego na ząb. Razem z moją Mamą obejrzałyśmy wszystkie prace po kolei, niektóre chwaliliśmy. Pan fotograf zrobił uczestnikom zdjęcia. Mama zrobiła kilka zdjęć z dyplomem i moją pracą oraz Paniami prowadzącymi wystawę.

          Chciałabym podziękować mojej kochanej Pani z zajęć plastyki Art-ty przy NDK - Pani Ewie Piechel, która mnie motywuje do brania udziału  w konkursach i swoim uśmiechem,  jak słońce rozświetla całą  pracownię, gdy jestem na zajęciach. Wystawa bardzo mi się podobała. Cieszę się, że mogłam dostać taki śliczny dyplom z miniaturką mojej pracy i mogłam tam dziś być❤

          Eliza Marczuk z klasy 5b

           


          Przebudzenie z zimowego snu

          Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był doskonałą okazją, żeby otrząsnąć się z marazmu zimowego i zaczerpnąć nowe siły do działań czekających nas jeszcze do końca roku szkolnego. Wszystko dzięki nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej, które zadbały o to, żeby w każdej klasie uczniowie aktywnie i wesoło spędzili ten dzień. Były śpiewy, okrzyki wiosenne, kolorowe kanapki, różne prace plastyczne i zawody sportowe. Zapraszamy do obejrzenia filmików i zdjęć z naszych zabaw.

          Alina Guzikowska

          klasa 1a

          klasa 1b

          klasa 2a

            

          klasa 2b

          klasa 2c

          klasa 2d

          klasa 2e

          klasa 3a

          klasa 3c

          klasa 3e


          Być jak Walt Disney

          Taki tytuł nosił projekt, który ostatnio realizowali uczniowie z kl. IIIc. Nazwę Disney wszyscy kojarzyli z doskonale znanymi bajkami, dlatego dużym zaskoczeniem była informacja, że kiedyś żył człowiek o takim nazwisku i to on zapoczątkował produkcję bajek w studio „Walt Disney Studios”, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj i cieszy kolejne pokolenia dzieci. To był pierwszy element, który pobudził zaciekawienie u dzieci i chęć do pracy. Jeszcze większą motywacją okazał się fakt, że samodzielnie będą mogły stworzyć krótki film animowany metodą poklatkową. Ale zacznijmy od początku.

          Najpierw uczniowie zapoznali się z postacią Walta Disneya. Z jego biografii wybrali najciekawsze informacje i zapisali je w zeszytach. Później sprawdziły swoją wiedzę, grając w popularnych Milionerów. Udało się im zdobyć milion i teraz czekają, aż do nich trafi. Następnie dzieci zapoznały się z zawodami związanymi z produkcją filmu. Wybrały również nazwę naszej wytwórni – Studio C.

          Kolejnym krokiem było zaplanowanie pracy nad filmami. Ustaliliśmy, że grupy będą losowane i w każdej znajdzie się po sześć osób. Wypisaliśmy punkty, które miały uporządkować pracę w grupie. Ustaliliśmy, że pierwszym krokiem będzie wspólne wymyślenie tematu historyjki, następnie zapisanie planu wydarzeń. Potem należało ustalić, jakie tła, postaci i inne elementy będą potrzebne do filmu i rozdzielić pracę między wszystkich członków grupy. Do tego momentu poszło łatwo. Trudności pojawiły się, gdy dzieci spotkały się w grupach, bo czasami nie dało się porozumieć, ktoś nie pracował, zmieniała się koncepcja filmu, brakowało potrzebnych elementów. Na szczęście uczniowie poradzili sobie z tymi problemami i ostatecznie wszystkie grupy mogły zacząć robić zdjęcia, z których potem zmontowano bajki. Jak się okazało, jednym z trudniejszych elementów było właśnie robienie tych zdjęć, ponieważ wymagało to dużej precyzji i cierpliwości. Myślę, że dzieci sprostały zadaniu, a efektem są krótkie filmy, do których oglądania serdecznie zapraszamy.

          Ostatnim etapem naszej pracy było zaproszenie rodziców na premierę. Aby można było to zrobić, należało własnoręcznie wykonać zaproszenia i wręczyć je rodzicom. Premiera odbyła się w środę 6 kwietnia. Przybyli na nią wszyscy zaproszeni goście. Po każdej prezentacji publiczność zadawała pytania twórcom filmów. To było bardzo udane popołudnie. Nie wiem, kto bardziej był dumny, czy uczniowie ze swojej pracy, czy rodzice ze swoich niezwykle utalentowanych dzieci.

          Projekt przyniósł wiele satysfakcji uczniom. Był pracochłonny i wymagał dużo czasu i uwagi. Współpraca w grupie i doprowadzenie złożonej pracy do końca nie są rzeczami łatwymi dla dzieci w tym wieku, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że wszystkim grupom to się udało i twórcy są zadowoleni ze swoich dzieł. Na pytanie, co zmieniliby w swoich pracach, zgodnie odpowiadali, że wszystko im się podoba i nic nie trzeba zmieniać. W głowach dzieci już kiełkuje kolejny pomysł na film, tym razem do niebawem omawianej lektury pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Ponieważ po zakończeniu projektu wyciągnęliśmy wnioski, co można by było ulepszyć, na co zwrócić większą uwagę, to będzie doskonała okazja do sprawdzenia słuszności naszych założeń.

          Alina Guzikowska

               


          "Niebo złote ci otworzę", a potem już tylko radość z wyróżnienia w Konkursie Recytatorskim "Baczyniak"

          Dzień dobry, chciałbym opowiedzieć ciekawą historię, o podróży do nowosolskiego Liceum Ogólnokształcącego, która będzie dla mnie bardzo miłym wspomnieniem na zawsze.

          Otóż był wczesny ranek, kiedy to już byłem bardzo podekscytowany na samą myśl, że będę szedł z moja polonistą, panią Darią Stachowicz do samego Liceum ogólnokształcącego, aby uczestniczyć w gali wręczenia nagród dla recytatorów poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Moja recytacja wiersza "Niebo złote ci otworzę" otrzymała wyróżnienie. Przez cały czas bardzo się bałem, czy na pewno dobrze zaprezentuję wiersz, jednak dzięki radom pani Darii Stachowicz, poczułem się pewniej. Po recytacji odetchnąłem z ulgą. Byłem zadowolony ze swojego występu, jeszcze bardziej uszczęśliwił mnie fakt, iż byłem jedynym uczniem ze Szkoły Podstawowej nr 8, na samą myśl myślałem, że upadnę ze szczęścia. Następnie otrzymałem swoją nagrodę - wyróżnienie, dzięki czemu poczułem się mega dumny.

          Otrzymałem również pochwały i oklaski.
          Później były następne występy, które bardzo mi się spodobały. Słuchałem ich z przyjemnością.

          Po zakończeniu występów wszystkich nagrodzonych recytatorów, uczestnicy ustawili się do wspólnego zdjęcia. Poczułem się szczęśliwy, wiedziałem już, że to wszystko, co się wydarzyło, zostanie w mojej pamięci.

          Szczególnie jeszcze uszczęśliwił mnie fakt, iż moja polonistka, pani Daria Stachowicz była bardzo poruszona całą tą uroczystością i moją recytacją, czułem się zaszczycony. 

          Chciałbym dlatego podziękować pani Darii za wszelką pomoc, jaką wniosła w moją recytację. Mam nadzieję, iż Pani nie zawiodłem.

          Kacper Zieleniewski, klasa 8g 


          Pasowanie na czytelnika

          Jak co roku, uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas tych spotkań nastąpiło „Pasowanie na czytelnika”. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki oraz regulaminem. Na zakończenie spotkania pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie i wypożyczyły pierwszą książkę z biblioteki. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

           


          MIĘDZYNARODOWY KONKURS – „KANGUR MATEMATYCZNY”

          17 marca 2022 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY dla uczniów klas 2 – 8 oraz uzdolnionych matematycznie uczniów klas 1, do którego przystąpiło 100 uczniów naszej szkoły.

          W tym roku – każdy uczestnik otrzymał zabawkę logiczną – „Zaplatanego Kangurka”.

          W konkursie zostało wyróżnionych – nagrodzonych za uzyskanie wysokich wyników - aż 15 uczniów naszej szkoły, którzy otrzymają nagrody książkowe oraz dyplomy. Są to:

          1) Marcin Mazur z kl. 2b

          2) Aleksander Wołyński z kl. 2e

          3) Amelia Morąg z kl. 3b

          4) Jacek Chojnowski z kl. 3b

          5) Daria Różańska z kl. 3b

          6) Przemysław Proce z kl. 3d

          7) Barbara Klimek z kl. 3d

          8) Damian Kopeć z kl. 4b

          9) Marcel Lech z kl. 4e

          10) Oliwier Badziak z kl. 5c

          11) Tymoteusz Osuch z kl. 5b

          12) Bartosz Reinert z kl. 5a

          13) Igor Fedan z kl. 6a

          14) Patryk Pilarz z kl. 6a

          15) Filip Wojtysiak z kl. 6a.

          Serdecznie gratuluję sukcesów!
          Jowita Godziewska – szkolny organizator konkursu


          Dzień Kobiet

          Już od 1910 roku obchodzimy coroczne święto kobiet wypadające w dniu 8 marca. To wyjątkowy dzień, nie tylko dla płci pięknej. Mężczyźni, chłopcy sprawiają, że w tym dniu czujemy się wyjątkowo. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Kobiet. Najpierw otrzymałyśmy od naszych kolegów z klasy upominiki i życzenia. Samorząd szkolny zorganizował zabawę, w której przebieraliśmy się za postaci z bajek Disneya. Uczniowie wcielali się w kultowe postacie np. Bellę z Piękna i Bestia, Vaianę z Skarb Oceanu, Quasimodo z Dzwonnik z Notre dame i wiele innych. Kolejną atrakcją była muzyka na przerwach. Leciały piosenki ze znanych disneyowskich bajek, m.in. takie hity jak: Hakuna Matata, Miłość rośnie wokół nas i Pół kroku stąd. Zabawa była oszałamiająca i wszyscy brali w niej czynny udział. 


          Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę książek zatytułowaną "Z kobietą w tytule" przygotowaną z okazji Dnia Kobiet. 

            


          Pomoc Ukrainie

          W dniach 1-4 marca w szkole odbyła się zbiórka dla żołnierzy ukraińskich. Samorząd szkolny w ramach akcji przyjmował najpotrzebniejsze dary, segregował rzeczy oraz malował na twarzy flagi Ukrainy w ramach solidarności i wsparcia z naszymi sąsiadami. Zebraliśmy około 20 kartonów opatrunków, środków odkażających, powerbanków, baterie, śpiwory i inne potrzebne rzeczy. Jeszcze raz dziękujemy każdemu kto zaangażował się w pomoc.

           
           

          Oliwia Rolicz,Sekretarz Samorządu Szkolnego