• maj

        • Koncert Filharmonii

          W dniu 28 maja odbył się w naszej szkole ostatni koncert Filharmonii w tym roku szkolnym. "Co tak huczy? Co tak gra? Czyli gnomy, trolle oraz my" to tytuł tego występu. Dzieci usłyszały dźwięki bębnów i fletu oraz przeniosły się w daleką norweską krainę.

          Paulina Jacków,
          nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej


          Przedstawienie "Wiedźma Multimedia"

          23 maja uczniowie naszej szkoły gościli w Nowosolskim Domu Kultury na przedstawieniu pod tytułem "Wiedźma Multimedia". Zostało ono przygotowane przez amatorską grupę teatralna "Czemu Nie", którą tworzą nauczyciele oraz rodzice z naszego miasta, w tym również dzieci uczących się w naszej placówce. To już czwarty występ grupy przygotowany na Dzień Dziecka, z myślą o dzieciach. Wszyscy uczniowie uważnie obserwowali wydarzenia na scenie, z których mogli nauczyć się, że świat gadżetów elektronicznych można łatwo połączyć ze światem książek.

          Filip Niciński-Dylak 4c


          Wycieczka samolotowa na .... Grand Prix Polski

          Dokładnie 16 maja uczniowie klasy 8d wraz z wychowawcą Grzegorzem Cegiełką wylecieli do Warszawy na ostatnią wycieczkę. Tym razem wybrali się do Warszawy.... samolotem. Główną atrakcją było oglądanie na żywo Grand Prix Polski na żużlu, ale nie tylko. W samolocie spotkaliśmy Pana Senatora Roberta Dowhana, który obiecał nam, że załatwi zwiedzanie Sejmu i Senatu. Słowa dotrzymał i tak też się stało. Już w piątek przewodnik oprowadzał nas po wspomnianych budynkach i izbach tłumacząc najważniejsze działania i prace posłów oraz senatorów. Oprócz wspomnianych atrakcji zwiedziliśmy piękne Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego, naprawdę godne polecenia! Oczywiście zwiedziliśmy Stare Miasto i miejsca przyległe.

          W Warszawie jeździliśmy wszystkimi możliwymi środkami lokomcji, czyli autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami. W sobotę popołudniu pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie ponad 50 tys. ludzi kibicowało startującym w Grand Prix Polakom. Większość klasy oczywiście sercem była za Patrykiem Dudkiem, zawodnikiem Falubazu Zielona Góra, który wywalczył najwięcej punktów, ale w finale zajął trzecie miejsce. Wrażenie na uczniach zrobił także odśpiewany przez pełny stadion hymn Polski. Łezka co niektórym poleciała, mi również ;-). Ostatnia wycieczka klasowa wszystkim uczestnikom zapadnie na stałe w pamięci a mi jako wychowawcy trochę żal, ponieważ moich uczniów defacto pierwszej klasy, którą ma w roli wychowawcy już więcej po prostu nie zobaczę na lekcjach i wycieczkach. Sentyment zostaje i na pewno zapamiętam właśnie tą klasę 8d do końca życia....

          Grzegorz Cegiełka,
          wychowawca klasy 8d

           


          Na tropie "Pana Samochodzika" Arkadiusza Niemirskiego

          13 maja w słoneczny poranek kl. VIIa wraz z polonistką, panią Darią Stachowicz wyruszyła na spotkanie ze współczesnym "Panem Samochodzikiem", pisarzem Arkadiuszem Niemirskim, który w trakcie swojej podróży po województwie lubuskim zatrzymał się na "postój" w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Oczywiście określenie bohatera spotkania mianem iście z powieści Zbigniewa Nienackiego jest metaforyczne, a przede wszystkim wiele mówiące o twórczości pana Arkadiusza. 

          Pisarz jest godnym kontynuatorem słynnej historii muzealnika, człowieka nauki, który w spadku po swoim wuju otrzymuje nietuzinkowy, a nawet można rzec dziwaczny pojazd, którym przemierza Polskę w poszukiwaniu skarbów i tych, którzy na nie czyhają. Niemirski zadebiutował słynną dwutomową powieścią "Pan Samochodzik i skarby wikingów", tym samym wpisując się na listę autorów poczytnych książek dla dzieci i młodzieży.

          Swoje spotkanie z młodzieżą zgromadzoną w Bibliotece w Oddziale dla Dzieci autor rozpoczął od zaakcentowania problemu spadku czytelnictwa (Przeciętny Polak czyta w ciągu roku tylko pół książki!). Oczywiście jak na satyryka przystało (w życiu pisarza nastąpił etap pracy w kabarecie oprócz ukończonych studiów z zootechniki), nie zabrakło też w gawędzie zaproszonego gościa akcentów humorystycznych, wspomnień o pracy radiowca i przeprowadzonym wywiadzie z ulubionym zespołem rockowym Procol Harum. W tę barwną opowieść rozmówca wplatał wątki literackie powieści, które napisał dla dorosłych. Pisarz podkreślał niejednokrotnie, że intryguje go zawsze zagadka, którą próbuje rozwikłać na kartach swoich książek.

          Spotkanie było bardzo żywiołowe, a uczniowie zapraszani do rozmowy, chętnie zabierali głos w dyskusji. Na zakończenie obiecali wypożyczyć w Bibliotece w Oddziale dla Dzieci i przeczytać przynajmniej jedną książkę autorstwa pana Niemirskiego. Najbardziej zaintrygował ich tytuł "Pasztetowe wakacje" o nieludzkim traktowaniu gęsi i tuczeniu ich, by słynne francuskie "foie gras" pojawiło się na stołach najdroższych restauracji. Będzie co czytać na wakacje! 

          Daria Stachowicz


          "Głowa w chmurach. Nogi w górach.", czyli gawęda o górach Eliasza Gramonta

          Taki właśnie tytuł nosiło drugie spotkanie z panem Eliaszem Gramontem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prowadzący to pracownik Biblioteki, ale przede wszystkim pasjonat górskich eskapad nie tylko z racji ukończonych studiów na wydziale geografii. Pan Eliasz przemierza górskie szlaki z bagażem wiedzy zdobytej na uczelni, jednak nie jest to tylko postrzeganie gór "szkiełkiem".

          W opowieści o Karkonoszach, Karpatach, a nawet Czomolungmie czy wapiennych masywach gór albańskich roztaczających się nad miejscowością o ciekawej fonetycznie miejscowości Theth (czyt. fef) wyczuwało się wrażliwość i szczery zachwyt nad  pięknem natury w głosie gawędziarza, zauroczonego niespotykanym układem półek skalnych i napotykanymi na górskich ścieżkach kozicach a bywało i niedźwiedziach. Pan Gramont, snując historię o górach, był autentyczny, a umiejętności aktorskie naszego prelegenta, niejednokrotnie nagradzanego na przeglądach sztuk teatralnych, przydały jej dramaturgii i odpowiedniej intonacji.   

          Klasa VIId, która 10 maja po raz drugi uczestniczyła wraz z wychowawczynią, panią Darią Stachowicz w tej mentalnej podróży, czuła, że prowadzi ją po górskich szlakach wytrawny przewodnik. Gawędę o górach ubarwiły niepowtarzalne zdjęcia w przeważającej ilości autorstwa samego pana Gramonta uwieczniające jego rodzinną podróż życia do Albanii czy też słynnych żyjących i tych, których już z nami nie ma, polskich himalaistów na czele z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz.

          W trakcie spotkania prowadzący mówił o propozycjach książkowych dostępnych w MBP, w tym również o laminowanej mapie naszych polskich masywów górskich, którą warto wziąć ze sobą na zbliżające się wakacje. Siódmoklasiści, którym dane było już po raz drugi spotkać się z panem Eliaszem, już wiedzą, gdzie chcieliby się wybrać na wspomniany wakacyjny wypoczynek, oby nie kolidował on z planami dorosłych.

          Daria Stachowicz


          Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy

           

           


          Wycieczka klas Id i Ie

          W dniu 10 maja uczniowie klasy Id i Ie wraz z wychowawczyniami wyruszyli na wyprawę wgłąb lasu. Miejscem docelowym był Świętobór. Pan leśniczy opowiadał o zwierzętach i roślinach, które można spotkać w lesie. Wspinaliśmy się na szczyt wieży widokowej "Joanna" - najwyższej drewnianej wieży w Polsce. Wspólnie upiekliśmy kiełbaski na ognisku i mile spędziliśmy czas na placu zabaw w otoczeniu drzew i ptaków.


          Paulina Jacków,
          wychowawczyni Ie