• 20 grudnia br. o godzinie 15.00, w stołówce szkolnej odbędzie się spotkanie opłatkowe dla obecnych i byłych pracowników naszej szkoły.

 • Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej w Sulechowie

  Na Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju w Sulechowie Ares zaprezentował się bardzo dobrze. Dwójki pograły bardzo fajny turniej i wywalczyły wysokie miejsca na 24 zespoły:

  Ares 1 Szczerbak/Oparska - 1 miejsce (MVP Paulina Szczerbak)
  SP8 Nowa Sól 1 Ratajczak/Szostak - 4 miejsce
  Ares 2 Oliwa/Buszewicz - 6 miejsce
  SP8 Nowa Sol 2 Maćkowska/Melska -16 miejsce.

  W czwórkach na 16 zespołów:
  Ares 1 w składzie Suska, Trznadel, Cegiełka, Zielińska, Duszczak zajęły 4 miejsce
  Ares 2 w składzie Kałuska, Bączykowska, Górska, Krzyśko, Połońska, Pożyczki zajęły 8 miejsce.

  Gratuluję sukcesów. Bardzo ładny turniej.

  Rafał Snoch
  nauczyciel wychowania fizycznego

 • Mikołaj u judoków UKS Ósemka

  Na sobotni trening judoków (09.12.17) w którym uczestniczyło prawie 100 osób zawitał niespodziewany gość. Miał czerwony ubiór, brodę oraz ogromny wór pełen łakoci dla judoków i co ciekawe umiał judo co musiał udowodnić wykonując rzuty na trenerach. Ale zanim to nastąpiło zajęcia  rozpoczął trener Andrzej Bączykowski witając wszystkich zawodników ich opiekunów oraz gości z klubów Sparta Sława, Hajime Bytom Odrzański oraz Jedenastka Zielona Góra, później rozgrzewka pod okiem Łukasza Grodzickiego i wspólne randorii  czyli walki w parterze oraz stójce.

  Następnie rzecz szczególna dla dojrzałego judoki egzamin na 1 dan czyli pierwszy stopień mistrzowski do którego przystąpili wychowankowie klubu wybitni zawodnicy wielokrotni medaliści zawodów krajowych i międzynarodowych obecnie studenci we Wrocławiu Weronika Eszer i Darek Kawalec ( piąty zawodnik Pucharu Świata na Węgrzech). Egzamin miał charakter oficjalny przewodniczył mu członek regionalnej komisji dan Andrzej Bączykowski, umiejętności zdających zrobiły ogromne wrażenie na oglądających to wydarzenie. A po tym nastąpiło to na co czekali najmłodsi wizyta Mikołaja, który po zadaniu kilku pytań przystąpił do rozdawania smakołyków.

  Na zakończenie, obecny na treningu dyrektor szkoły pan Bogdan Mikulski złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne.
  Organizatorzy dziękują serdecznie rodzicom za pomoc w organizacji uroczystego treningu.  Andrzej Bączykowski
  trener JUDO

 • Spotkanie z górnikami

  4 grudnia z okazji Barbórki klasy trzecie i czwarte naszej szkoły odwiedzili górnicy z kopalni miedzi. Poczuliśmy się, jakbyśmy byli „w samym sercu kopalni”, ponieważ opowiedzieli nam o swojej ciężkiej pracy i pokazali zdjęcia oraz filmy wykonane pod ziemią. Dzięki przygotowanej dla nas prezentacji, mogliśmy wyobrazić sobie szychtę, czyli dzień ich pracy, który rozpoczyna się w momencie przekroczenia bramy wejściowej zakładu. Najpierw górnicy udają się do łaźni, później odbierają lampę i aparat ucieczkowy z pomieszczenia, które nazywa się lampownia i z tym sprzętem udają się  na zjazd klatką (czyli windą) pod ziemię. Na dole górnicy są dowożeni specjalnymi samochodami do swoich miejsc pracy. Po zakończonej zmianie wracają pod szyb i wyjeżdżają na powierzchnię.

  Oglądając zdjęcia i słuchając opowieści górników przekonaliśmy się, jak trudna i niebezpieczna jest ta praca.

  Po prezentacji panowie omówili elementy munduru górniczego. Wspomnieli również o swojej patronce, świętej Barbarze. Dzieci mogły też obejrzeć rudę miedzi. Wśród młodszych klas największym zainteresowaniem cieszyły się kordzik i szpada, które nadawane są górnikom za wieloletnią pracę w kopalni.

  Na koniec wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z górnikami, a przedstawiciele klas, w podziękowaniu za tę ciekawą lekcję, wręczyli własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe oraz bombki świąteczne z postaciami z Parku Krasnala.

  To było niezwykle pasjonujące spotkanie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli gościć górników w naszej szkole.

   

  Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

  Alina Guzikowska i Patrycja Małgorzewicz

  oraz nauczycielka przyrody Maria Frąckowiak

 • Na stołówce rodzice z naszej  szkoły  i ich znajomi amatorsko tworzący grupę artystyczną wystawili krótki

  spektakl o tematyce świątecznej z barwnymi dialogami, tańcem i świąteczną muzyką. Klimatu dopełniała świąteczna scenografia. Przedstawienie obejrzały wszystkie klasy I, II, III oraz  IVe.

   


  Alina Rolicz

 • Mikołajki

  6 grudnia w szkole było radośnie, kolorowo, mikołajkowo. Uczniowie klas 1-3 i klasa 4e zostali zaproszeni  do obejrzenia spektaklu autorskiego przygotowanego przez rodziców dzieci z naszej szkoły. Aktorzy tworzą amatorską grupę artystyczną, która na swoim koncie ma takie przedstawienia jak: „Smerfy”, „Kopciuszek”, „Rzepka” i mikołajkowy spektakl pt. „Mikołaj kontra psotne gobliny”. Widzowie byli zachwyceni, podziwiali nie tylko grę aktorską, ale i piękne, kolorowe kostiumy, zaśmiewali się z dowcipnych dialogów. Spektakl traktował o tym, że kiedy narozrabiamy, możemy magicznym słowem „przepraszam” i dobrym zachowaniem wszystko naprawić. Mikołaj chyba był prawdziwy, ponieważ podarował dzieciom prezenty.
  Agnieszka Dębska
  nauczyciel języka polskiego

 • Klasy 4 wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Sportowym o Puchar Dyrektora. W turnieju brały udział klasy C,D,E,F,G,H. Klasy A i B wyjechały do kina. Każda klasa musiała zaliczyć na czas rzuty do kosza oraz wyścig rzędów z przeszkodami.
  Dwie klasy C i D uzyskały taki sam czas w dwóch konkurencjach, więc o zwycięstwie decydowała dogrywka. Ostatecznie wygrała klasa 4D i odebrała z rąk Dyrektora SP 8 puchar wypełniony słodkościami.
  Dziękujemy dzieciakom jak i ich wychowawcom za udział i piękne przebrania.
   

  Rafał Snoch
  nauczyciel wychowania fizycznego
 • Jak obchodzono andrzejki w naszej szkole?

  Popularne Andrzejki od  dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu na przerwach i późnym popołudniem w gronie kolegów i koleżanek. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego, choć na ogół nikt  nie  traktuje  ich  poważnie,  bo jest  to  tylko  zabawa.

  W związku z tym 30.11.2017r. odbył się niezapomniany „Dzień andrzejkowych wróżb”.

  Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy ze szkoły zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.

   

              Dzień zakończyła dyskoteka andrzejkowa, w której uczestniczyły klasy: 7a, 6a, 5d. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość? No cóż, zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

   

   

  Mirosława Ilnicka
  nauczyciel przyrody

 • W klimacie andrzejkowej zabawy

  28 listopada 2017r. o godz. 17:00 spotkali się uczniowie klasy VIIB i VID, aby pod opieką nauczycieli, p. Jowity Godziewskiej i p. Darii Stachowicz w atmosferze andrzejkowej zabawy – integrować się i zacieśniać więzi przyjaźni. To były dwie godziny dobrej zabawy przy dźwiękach tanecznej muzyki.

  Jowita Godziewska
  Daria Stachowicz

 • Ósemkowe Skrzaty

  22 listopada 2017 roku w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury odbył się koncert pt. „Ósemkowe Skrzaty”, o czym z niewielkim opóźnieniem uprzejmie donoszę.

  Koncert skierowany był przede wszystkim do najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy nie zawiedli i wraz z rodzinami i wychowawcami wypełnili szczelnie salę.

  Koncert rozpoczął się Kaczuchami i po „dzwonku”, mogliśmy zaczynać. Na początek Pieski małe dwa i Jesteśmy jagódki, potem szybkie przebieranko i śpiewamy Duszki leśne, a po nich Idziemy do ZOO (wykonane przez nasz ósemkowy zespół wokalny). Następnie przyszedł czas na pierwszą solistkę. Asia Michalska z klasy 4 pięknie zaśpiewała Laleczkę z saskiej porcelany, towarzyszyła Jej Marlena Ożóg z klasy 3 jako baletnica, która równie pięknie zaprezentowała układ choreograficzny. Następnie wystąpili gimnazjaliści z klasy 3, Mateusz Kamzelski w piosence Kundel bury, a po nim Helena Cegiełka, która wcieliła się w małą Natalię Kukulską i przypomniała utwory Puszek okruszek i Co powie tata.

  Po nich przyszedł czas na Muchę w mucholocie i prawdziwy mucholot pilotowany przez Szymona Polegaja, który zaczął latać wśród widowni. Radości było co niemiara.

  Potem jeszcze Mateusz Kamzelski zaśpiewał Kropelkę złotych marzeń i na koniec wraz ze swoją mamą i zespołem wokalnym piosenkę Dłonie.

  I tak zakończył się pierwszy wspólny koncert połączonych szkół Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 8. Po reakcjach publiczności, mniemam, że widowisko było udane.

  Na następne już zapraszam, w nowej rzeczywistości, pod wspólnym szyldem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka.

  W koncercie wzięli udział wokaliści:

   Ala Jastrzębska i Tymek Osuch z klasy 1b, Ola Statkiewicz i Bartek Chorążyk z 4b, Asia Michalska (4f), Klaudia Reinert (3c), Milena Rycielska (4g), Oliwia Półtorak (3b), Hanna Dudziak i Natan Zapał z 7a, Julia Dudek (6c), Mateusz Kamzelski i Helena Cegiełka (3b gim.), Marlena Ożóg (3d) – jako baletnica.

  Zespół instrumentalny:
  Anna Drzewiecka – fortepian
  Maja Marciniak – instrumenty klawiszowe
  Zuzanna Sobieniak – saksofon
  Julia Stalińska – saksofon
  Wojciech Zatwarnicki – gitara basowa
  Przemek Niemiec – perkusja

  Technicy:
  Hubert Ambroży, Adrian Lopko

  Na koniec składam szczególne podziękowania dla Pani Małgorzaty Pitrowskiej – Osuch za wszystko. Bez Pani zaangażowania to nie byłby ten sam koncert. Dziękuję, dziękuję, dziękuję.

  Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w pomoc przy koncercie i mam nadzieję, że na tym się nie skończy.

 • XII Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Pieśnią moją jest Pan"

  Już po raz dwunasty nasza szkoła była organizatorem Powiatowego Przeglądu Piosenki Religijnej „Pieśnią moją jest Pan”. Wzięło w nim udział 60 wykonawców, a w sumie 260 uczestników - dzieci i młodzieży z naszego Powiatu. W miłej atmosferze NDK młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności, które słuchającym i oglądającym dostarczyły wiele radości. Organizatorkami z ramienia szkoły były panie Ewa Kawalec, Halina Wróbel, Beata Sasin, Magdalena Rozynek-Siring i Alina Guzikowska. Wyniki

   


  Ewa Kawalec
  nauczyciel religii

 • Koło promocji zdrowia prowadzone przez panią Mirosławę Ilnicką oraz szkolna pielęgniarka pani Ewa Franczak zorganizowały dla klas IV-VII konkurs plastyczny o wpływie nikotyny na organizm człowieka. Wpłynęło aż 160 prac, spośród nich wyłoniono te najlepsze. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami o tematyce zdrowego żywienia i szkodliwości palenia. Nagrody zostały ufundowane przez nowosolski SANEPID.

  Oto lista nagrodzonych:

  I miejsce – Dawid Rypson Vb
  II miejsce – Inez Różycka VIId, Izabella Śmiglewska VIId
  III miejsce – Jakub Czapliński Vb

  Wyróżnienia otrzymali:

  Michał Dudzikiewicz Va, Karol Krajewski VIa, Weronika Bączykowska VIa, Wojciech Mączyński Vb, Dominika Suszyńska VId

  16 listopada w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie o szkodliwości palenia papierosów zorganizowane dla klas IV-VI. Poprowadziła je pani z SENEPIDU Magdalena Karpińska. Opowiedziała ona dzieciom z naszej szkoły jaki wpływ na organizm człowieka, szczególnie młodego, ma czynne i bierne palenie papierosów. Uświadomiła czym jest uzależnienie i jak ono się zaczyna, jaki jest skład papierosa, przedstawiła zdjęcia mające na celu uświadomienie jakie szkody wywołuje nikotyna w organizmie człowieka. Dzieci mogły zadawać pytanie, na które p. Karpińska udzieliła odpowiedzi.

  Mamy nadzieję, że dzieci z naszej szkoły będą dokonywać mądrych wyborów i z pełną świadomością będą dbać o swoje zdrowie.


   

  Agnieszka Dębska
  nauczyciel języka polskiego

 • Uczniowie klasy 7B wraz z wychowawczynią p. Jowitą Godziewską aktywnie włączyli się w akcję  charytatywną pt.: „5 – 10 – 15 Pomagamy bezdomnym zwierzakom” (na rzecz zwierząt w przytuliskach w Nowej Soli).

   

  Z uwagi na zebraną ilość karmy dla zwierząt, uczniowie klasy 7B – w nagrodę od organizatorów akcji – 23 listopada 2017r. zostali zaproszeni na darmowe zajęcia do klubu sportowego ORANGE GYM w Nowej Soli. Uczniowie pod kierunkiem instruktorów siłowni doskonalili swoją sprawność fizyczną, kondycyjną oraz koordynacyjną.

   

   

   

  Jowita Godziewska (nauczyciel matematyki)

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  W dniu 24 listopada nasza szkoła obchodziła ten radosny dzień. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Na holu szkoły mieliśmy okazję podziwiać wystawę  pluszaków, przebranych w strój  ulubionego bohatera z książki. 

  Wyróżnienia za najciekawsze Misie :
  1. Amelia Dera kl.IIIg (Meksykanka)
  2. Julia Kamińska kl.Ia (Krasnoludek)
  3. Nina Kamińska kl.IIIg (Kot w butach)
  4. Emilia Bona kl.IIIb (Czerwony Kapturek)
  5. Maja Bereżańska kl.IIIg (Harry Potter)
  6. Nadia Zajączkowska kl.IIa (Mała Syrenka)
  7. Dawid Tomys kl.Ib (Supermen)

   Gratulujemy !!!

  Mały Samorząd Uczniowski oraz biblioteka szkolna
  Paulina Jacków i Jolanta Liniart

   

   

 • Kolejny sukces Janka

  19.11 w Oleśnicy odbył się finał Super Ligi w Judo Dzieci. W zawodach startowało 800 zawodników z 43 klubów, walki toczono ma 8 matach. Bardzo udanie w zawodach wystąpił Jan Bączykowski, który w swojej kategorii wagowej zdobył II miejsce, zdobywając jednocześnie kolejny medal w edycji superligi w 2017. W tym roku odbyły się cztery edycje Superligi, w których Jasiu zdobywał medale: Świdnica 3m, Sobótka 1m, Kobierzyce 1m, Oleśnica 2 miejsce.
   
  Andrzej Bączykowski
  nauczyciel wychowania fizycznego, trener JUDO
 • Już w sprzedaży szkolne czasopismo „Z Ósemką w świat”!

  Drodzy Czytelnicy, oddajemy do Waszych rąk najnowszy numer naszego dwumiesięcznika. Mamy nadzieję, że stanie się dla Was stałą prasowa lekturą. Doceńcie wkład i zaangażowania Waszych kolegów i koleżanek, którzy, jak przystało na dobrych i rzetelnych dziennikarzy, zbierają materiały do późniejszych artykułów i śledzą na bieżąco wszystkie wydarzenia związane z nasza szkołą.

   

  W tym roku szkolnym w skład zespołu redakcyjnego wchodzą:

  • Red. Nacz. Hanna Kochanowicz
  • Zastępca red. Maja Rola
  • Sekretarz: Julia Dudek i Nadia Rasińska
  • Pozostali dziennikarze: Weronika Romańska, Joanna Kochan, Amelia Wojciechowska, Paskal Fijałkowski, Marcel Fijałkowski, Filip Wider, Daniel Wiecha, Mateusz Skalski, Weronika Bączykowska i Antoni Bukatko

  Czasopismo jest już wydawane czternasty rok szkolny, a opiekę nad pracami kolejnych zespołów redakcyjnych prowadzi polonistka, pani Daria Stachowicz, która częstokroć dokonuje korekty wszystkich artykułów prasowych, jest pierwszym ich recenzentem oraz dba o poziom i jakość czasopisma. Od dwóch lat współpracuje z panią Aliną Guzikowską, nauczycielką nauczania początkowego, która sprawuje opiekę informatyczną, pracując w programie Corel. W tym roku szkolnym nauczycielka prowadzi zajęcia ze swoimi najmłodszymi dziennikarzami, współredagując dodatek „Ósemkolandia”. Drugą osobą, która dołączyła do prac zespołu dziennikarskiego jest pani Jowita Godziewska, nauczycielka matematyki, która również z wielką starannością i dbałością opracowuje gotowe artykuły prasowe w programie Corel. „Z Ósemką w świat” jest od  lat wydawane przez zaprzyjaźnioną lokalną drukarnię Rolpex.   

  Zapraszamy do lektury czasopisma. Ten numer jest wyjątkowo obszerny, bogaty w ciekawe treści. Zapraszamy również Was, Drodzy Czytelnicy, do współpracy w charakterze korespondentów. Miłego odbioru „Z Ósemką w świat”!     

  Red.

 • W dniach 14-15 listopada w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowej Soli odbył się Powiatowy Turniej Badmintona. Nasi uczniowie, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, w kategorii młodzików zostali MISTRZAMI POWIATU. Nasi mistrzowie, to: Katarzyna Stryjakowska, Izabela Szulc, Kamil Kosiński, Mateusz Siercha i Gracjan Kosiński. Opiekunem i trenerem grupy jest pan Jarosław Sznajder. Młodym sportowcom serdecznie gratulujemy.

   

 • Otwarta Firma - Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  14 listopada odbyła się lekcja terenowa w ramach: Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Byliśmy w Powiatowej Straży Pożarnej w Nowej Soli.  Wspólnie z  Panem strażakiem zwiedziliśmy cały budynek, w którym znajdują się podstawowe wyposażenia pracowników straży. Następnie oglądaliśmy hangar z wozami strażackimi. Nasza wspólna wycieczka była bardzo fajna,  pod koniec zwiedzania wydarzyła się akcja ratunkowa. Myśleliśmy, że to był próbny alarm, ale okazało się, że wydarzył się wypadek i prawie wszyscy strażacy wyjechali na ratunek.

   

  Uczniowie koła przedsiębiorczości

 • Projekty edukacyjne

  Dzień otwarty w szkole był okazją do zaprezentowania dwóch projektów edukacyjnych z przyrody. Z cyklu: Kochamy polską przyrodę klasy piąte wystawiły swoje albumy liści 15 popularnych drzew występujących w Polsce.
  Większość uczniów wzorcowo wykonało swoje prace, zatem wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
  Klasy szóste realizowały projekt: Ziemia w Układzie Słonecznym.


  Dzieci miały do wyboru model lub prezentację multimedialną na temat wybranego ciała niebieskiego.
  Osiem planet, Słońce, księżyc Ziemi, wszystko na  na swoich orbitach znalazło się na wystawie we właściwym miejscu dzięki Julii i Krystianowi. Wiktor i Szymon odtwarzali prace komputerowe. Przy organizacji wystawy pracowali licznie chętni uczniowie z klasy VC, VIB ,VIC.
  Nad całością podczas zebrań Rodziców czuwali Julia, Krystian, Wiktor i Szymon.
  Opiekun wystawy: Maria Frąckowiak

 • W kinie lekcja wychowawcza?

  Tak, klasa VC wraz z Opiekunami wybrała film pt.Tarapaty, bo kłopoty to ulubiona część życia wielu Młodych ludzi.
  Jak pisze Bartek N. "...to żartobliwa, jednocześnie trzymająca w napięciu historia o przyjaźni chłopca i dziewczynki.
  I podobała mu się dlatego, bo poruszała problemy dzieci"
  .
  Amelka K. "Ten film nauczył nas, że warto mieć przyjaciół, a wycieczka wzbudziła w nas wiele miłych uczuć i spowodowała współpracę przy jej organizowaniu".
  Natomiast Julka Ł. "poleca nie tylko ten film, ...ale wycieczki z klasą na tego typu filmy".
  Jak tytuł wskazuje, dzieci wpadły w tarapaty. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi zaufać Olkowi i odważyć się na przyjaźń.
  Zachęcamy do wyboru podobnych filmów i dyskusji nad nimi.
  Opiekunowie Maria Frąckowiak, Joanna Czyżowicz oraz recenzenci z klasy VC: Bartek, Amelka, Julka.