• wrzesień

        • W poszukiwaniu jesieni...

          W czwartek 28 września uczniowie klasy IIId wraz z wychowawczynią Pauliną Jacków wyruszyli do lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni.
          Do lasu przyciągnął nas przede wszystkim zapach mchu, który unosił się wraz z pierwszymi krokami. Zaskoczyła nas ogromna ilość grzybów jadalnych jak i tych niejadalnych, dzięki temu mogliśmy nauczyć się je rozpoznawać. Urzekły nas złociste i wielobarwne  liście. Zdecydowanie stwierdzamy, że jesień widać już na każdym kroku. 


          Paulina Jacków,
          nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej


          Wizyta uczniów klas IIIe i IIIg w Nadleśnictwie

          We wtorek 26 września br. uczniowie klasy III e i III g wraz wychowawczyniami Alicją Kołtko i Ewą Rogowską opuścili mury szkoły i udali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Nowa Sól.

          Po przybyciu na miejsce przywitała nas p. Beata Kątna i zaprosiła do Arboretum - miejsca, w którym znajduje się wiele różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Następnie zorganizowała nam ciekawe zawody i konkursy m. in.: przypomnieliśmy sobie warstwową budowę lasu, zbieraliśmy i grupowaliśmy dary lasu i rozpoznawaliśmy drzewa po ich liściach. Na zakończenie naszej przygody w lesie odbyło się ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski (były pyszne!).


          Alicja Kołtko, Ewa Rogowska
          nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej


          W październiku rusza IV edycja akcji "Poczytaj Bratkowi". Uczniowie klas starszych będą czytać bajki terapeutyczne z Księgi Bratka swoim młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły. W tym roku bajek słuchać będą nie tylko pierwszoklasiści, ale również uczniowie klas drugich i trzecich. Bardzo się z tego cieszymy.

          Organizatorki akcji Elżbieta Matych i Jolanta Liniart


          Międzynarodowy Dzień Kropki

          W tym roku Kropka pojawiła się w naszej szkole. 15 września uczniowie klas III b, c i d wraz z wychowawczyniami p. Alina Guzikowską, p. Patrycją Małgorzewicz i p. Pauliną Jacków zaangażowały się w świętowanie jej Dnia. Zaraziły pomysłem uczniów i nauczycieli innych klas. Tego dnia wiele osób przystrojonych w kropeczki różnej maści zastanawiało się nad tym, jaki jest ich talent.

          Ale, o co chodzi z tą kropką? Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Kropka z książeczki stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki, który jest obchodzony od dziewięciu lat zawsze 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka.

          Nam też udało się dołączyć do tego grona. Zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku przybliżającego historię małej Vashti. Następnie uczniowie ww. klas trzecich chodzili po szkole i pytali się pracowników o to, co jest ich pasją. Przeprowadzili również ankietę wśród uczniów kl. I-III. Zadawali tylko jedno pytanie: „Jaki jest twój talent?” Jeżeli ktoś nie umiał odpowiedzieć słowami, podejmował próbę zilustrowania swoich myśli. Każdy miał szansę wypowiedzieć się. W klasach malowaliśmy, rysowaliśmy i wycinaliśmy kropki. Kropka stała się pretekstem do tego, aby każdy uczeń mógł o sobie przeczytać coś miłego, co na jego temat myślą koledzy z klasy. Dzieci otwarcie mówiły o swoich talentach, a jeśli ktoś nie mógł znaleźć czegoś, w czym jest dobry, to inni z zaangażowaniem mu pomagali. W tak życzliwej atmosferze minął nam ten wyjątkowy dzień.

           

          Patrycja Małgorzewicz
          nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej


          Ósemka na Czwartkach Lekkoatletycznych

          Nasza szkoła znowu najlepsza wśród szkół podstawowych w roku szkolnym 2016/2017. Dzisiaj odebraliśmy bon o wartości 500zl za wygraną w klasyfikacji ogólnej Czwartków Lekkoatletycznych.
          Jednocześnie odbyły sie zawody inauguracyjne na stadionie miejskim. Jak zwykle Nasi uczniowie uzyskiwali świetne wyniki z każdej konkurencji lekkoatletycznej.


          Rafał Snoch,
          nauczyciel wychowania fizycznego


          Nie ma śmieci – są odpady

          Już po raz 24. odbyła się akcja Sprzątanie Świata. W tym roku obyła się ona pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”. Jej celem było zwrócenie uwagi na wyrzucane przedmioty, rzeczy, które nie są śmieciami, ale surowcami. Te zaś powinny poprzez segregację z powrotem wrócić do wykorzystania, możne je też oddać potrzebującym. Mogą to być np. zabawki, odzież, działający jeszcze sprzęt kuchenny itp.

          Uczniowie Ósemki włączyli się do akcji 18 września. Na swoich ostatnich lekcjach pod opieką nauczycieli posprzątali teren szkoły i wokół niej.



          Mirosława Ilnicka, Agnieszka Dębska
          Opiekunki Samorządu Uczniowskiego


          Integracyjny wyjazd na mecz!

          W piątkowe popołudnie 8 września 2017 r. wychowawca klasy VIId zorganizował wyjazd integracyjny na mecz ekstraklasy Zagłębie Lubin - Wisła Płock. W widowisku sportowym uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice. Mecz rozpoczął się pomyślnie dla gospodarzy, którym kulturalnie kibicowała "Nasza klasowa zgrana paka".
          Do przerwy miedziowi prowadzili 2-0. Po przerwie role się odmieniły i to przyjezdni strzelili dwie bramki, co spowodowało, że mecz zakończył się remisem 2-2!


          Wszystkim mecz się podobał i w nagrodę wychowawca klasy załatwił, że uczniowie klasy VIId będą wyprowadzać zawodników podczas meczu Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze, co będzie można na żywo zobaczyć w październiku na kanałach NC+. Dodatkowo każdy uczestnik wyjazdu dostał gadżety klubowe. Do zobaczenia w kolejnym wyjeździe.



          Grzegorz Cegiełka,
          nauczyciel wychowania fizycznego


          Wieści IIIb z Zielonej Szkoły

          Uczniowie klasy IIIb wyjątkowo rozpoczęli nowy rok szkoły. Od razu w poniedziałek ze swoją  wychowawczynią i mamą Mai – panią Anitą pojechali na pięć dni na zieloną szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. Mieliśmy okazję zwiedzić bunkry poradzieckie i zaobserwować w nich siedliska nietoperzy, przespacerować się przez rezerwat przyrody „Buczyna Szprotawska”, zobaczyć najstarszy dąb w Polsce – dąb Chrobry, obserwować w rezerwacie ornitologicznym „Stawy Przemkowskie” rzadko spotykane ptaki, takie jak: czapla siwa, czapla biała i łyska oraz nauczyć się pisać pisanki i lepić litewskie pierogi. 

          To był czas obfitujący w zdobywanie wiedzy przyrodniczej. Uczniowie rozpoznawali drzewa, szukali tropów zwierząt, powtarzali warstwy lasu, obserwowali obiekty pod mikroskopem i uczyli się obcować ze światem roślin i zwierząt. Oprócz nauki był też oczywiście czas na zabawę. Chodziliśmy na plac zabaw, graliśmy w piłkę, skakaliśmy na skakankach, graliśmy w gumę, smażyliśmy kiełbaski na ognisku, bawiliśmy się na dyskotekach i prezentowaliśmy swoje umiejętności na pokazie talentów.

          Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji z wyjazdu na naszym blogu klasowym - otwórz



          Alina Guzikowska,
          nauczycielka edukcji wczesnoszkolnej


          Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

          4 września br. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Uroczysty apel poprowadzili: Adrianna Krzyśko z klasy VIa, Magdalena Urbaniak z klasy VIb oraz Mateusz Antonowicz z klasy VIa.
          Po odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu pocztu sztandarowego w składzie: Hanna Kochanowicz, Kinga Kryłat i Jakub Pacyna, głos zabrał Pan Dyrektor Bogdan Mikulski, Pani Wicedyrektor Danuta Wietrzyńska oraz delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowej Soli, życząc uczniom i nauczycielom samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.