• maj

        • Szkolny piknik z okazji Dnia Dziecka

          30 maja br. w Gimnazjum nr 3 odbył się szkolny piknik z okazji Dnia Dziecka.

           


          Podczas obchodów Dnia Dziecka, zorganizowanych w naszej szkole 30 maja, już po raz trzeci dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Wszyscy uczniowie klas I-VII zebrali się na placu apelowym i czytali przyniesione ze sobą książki. Przy okazji włączyliśmy się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie ubrani byli w białe i czerwone koszulki i ustawili się formując biało-czerwoną flagę.
          Następnie uczennica klasy VIa Weronika Bączykowska przeczytała  na głos fragment książki „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku”.

          Jolanta Liniart


          Zajęcia udzielania pierwszej pomocy w klasie 7B

          Od marca do maja 2018 r. uczniowie klasy 7B wraz z wychowawcą uczestniczyli (w trwającym ok. 10 godzin) cyklu spotkań z ratownikiem medycznym. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz nabyli teoretyczne i praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Uczniowie wykonywali na fantomach podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Poznali także defibrylator AED, czyli urządzenie wspierające pracę ratowników medycznych w czasie akcji ratowniczych. Te praktyczne zajęcia na długo pozostaną w pamięci uczniów!


               

          Jowita Godziewska,
          wychowawca klasy 7b


          29 maja 2018 r. p. Jowita Godziewska oraz p. Renata Gorockiewicz przeprowadziły Szkolny Konkurs Matematyczny SUDOKU wśród uczniów klas 5-7. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Trzy osoby, które jako pierwsze bezbłędnie rozwiązały tę liczbową łamigłówkę zakwalifikowały się do etapu międzyszkolnego. Byli to: Martyna Bocheńska (z kl. 7B), Jakub Kruk (z kl. 6B) oraz Mateusz Urbaniak (z kl. 7A). 
          4 czerwca 2018 r. laureaci etapu szkolnego udali się do SP 6 w Nowej Soli, gdzie układali SUDOKU rywalizując z uczniami z innych nowosolskich szkół. Martyna Bocheńska (z kl. 7B) zajęła II miejsce w etapie międzyszkolnym.  
          W konkursie tym oprócz laureatów wyróżniono uczniów za bardzo dobry wynik. Jednym z nich był uczeń naszej szkoły Jakub Kruk (z kl. VIB).

          Jowita Godziewska,
          nauczyciel matematyki


          Szkolny Konkurs Czytelniczy

          24 maja odbył się w naszej szkole III Szkolny Konkurs Czytelniczy dla kl. I-III „Mole książkowe”. Wzięło w nim udział 13 uczniów. Dzieci z klas pierwszych i drugich miały przeczytać wybrane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz dwie baśnie Andersena, natomiast z klas trzecich książkę Pawła Beręsewicza pt. „Co tam u Ciumków?”. Konkurs został przeprowadzony przy użyciu nowoczesnych technologii, a mianowicie oprogramowania Flow. Uczestnicy czytali pytania wyświetlane na ekranie projektora i udzielali odpowiedzi za pomocą pilotów.
          W kategorii klas pierwszych i drugich wyniki przedstawiają się następująco:
          I miejsce – Jakub Burda z kl. IIb
          II miejsce – Kacper Lorenz z kl. IIb i Agata Szynder z kl. Ib
          III miejsce – Tymoteusz Osuch z kl. Ib i Filip Wojtysiak z kl. IIa

          W kategorii klas trzecich zwycięzcami zostali:
          I miejsce – Natalia Stodulska z kl. IIId
          II miejsce – Amelia Kierzyk z kl. IIIg
          III miejsce – Maja Bereżańska z kl. IIIg

          Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe. Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy. Zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku.

           



          Alina Guzikowska i Paulina Jacków,
          organizatorki konkursu


          W dniach 22, 23 i 24 maja uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez  MZGK. Akcja ekologiczna odbyła się w Stacji Uzdatniania Wody. W bardzo miłej atmosferze uczniowie poznali procesy technologiczne zachodzące w Stacji. Obserwowaliśmy "Wodne labolatorium" i malowaliśmy w "Plastycznej pracowni Hipcia". Dzieci podczas konkursów mogły wykazać się wiedzą o wodzie i ochronie środowiska naturalnego. Chwile wytchnienia zapewnił nam organizator podczas  pikniku na trawie w otoczeniu malowniczej przyrody.


           


          Paulina Jacków,
          nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

           


          Wycieczka nad morze uczniów klasy 7B, 6C i 6D

          Uczniowie klasy 7B, 6C i 6D wraz z nauczycielami  – p. Jowitą Godziewską, p. Joanną Szostak i p. Angeliną Mackiewicz – udali się na trzydniową wycieczkę nad morze (w terminie 16 – 18 maja 2018 r.). Podczas zwiedzania Szczecina, Międzyzdrojów oraz Świnoujścia uczniowie poznali historię, architekturę oraz zabytki tych nadmorskich miejscowości. W Szczecinie uczniowie zwiedzili m.in.: Muzeum Komunikacji i Techniki oraz Zamek Książąt Pomorskich. Wśród atrakcji turystycznych Międzyzdrojów znalazły się: molo, Promenada Gwiazd, Gabinet Figur Woskowych, Amfiteatr, Bałtycki Park Miniatur, wzgórze Gosań,  Jezioro Turkusowe, Muzeum Przyrodnicze, Planetarium, Labirynt Luster… Duże zainteresowanie u uczniów wzbudziło zwiedzanie Fortu Gerharda w Świnoujściu oraz Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin… Wspaniale było spędzić tych kilka słonecznych dni nad Bałtykiem!!!


           

          Jowita Godziewska,
          nauczyciel matematyki


          Wycieczka do Zakopanego

          W dniach 07.05.-13.05.2018 r. odbyła się, zaplanowana we wrześniu, wycieczka do Zakopanego klas 4c i 7c. Głównym organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani Teresa Myszko. Opiekunami były panie: Mirosława Ilnicka, Agnieszka Kościelniak (również współorganizator wycieczki), Agnieszka Łapacz.  W opiece nad dziećmi pomagał również pan Paweł Oleksiak.

          W drodze do Zakopanego zwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni. W czasie wycieczki mieliśmy okazję podziwiać panoramę Tatr z Gubałówki. Wędrowaliśmy po Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Strążyskiej i do Morskiego Oka. Po długich wędrówkach odpoczywaliśmy w basenach w kompleksie Termy Chochołowskie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wawel i Stare Miasto w Krakowie. Pogoda i humor dopisywały.


          Agnieszka Kościelniak, Teresa Myszko


          Olimpiada Pierwszej Pomocy

          W czwartek 10 maja odbyła się Olimpiada Pierwszej Pomocy organizowana przez Polski Czerwony Krzyż w nowosolskim Parku Krasnala. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 6a Adrianna Krzyśko oraz Wiktoria Orszulak. Zespół zajął II miejsce ze stratą jednego punktu.

          Pozoracje były bardzo realistyczne i oryginalnie zaaranżowane. Oprócz zdrowej rywalizacji, była też świetna zabawa i miła atmosfera. Zawodniczki są zadowolone z wyników i liczą na równie dobre w przyszłym roku, całe zawody opisują bardzo pozytywnie. Do konkursu byłyśmy przygotowywane przez szkolnego opiekuna koła PCK panią Marię Frąckowiak.

          Adrianna Krzyśko
          uczennica klasy VIa


          Ósemkowy Teatr z przedstawieniem pt. „W moim magicznym domku” w magicznym Domu Książki - Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli

          To już trzeci rok z rzędu, kiedy uczniowie naszej szkoły tworzący grupę teatralną Ósemkowy Teatr 11 maja wystąpili przed czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej oddziału dla dzieci w Nowej Soli z okazji „Tygodnia Bibliotek”.

          Nauczycielka języka polskiego i zarazem opiekunka grupy teatralnej, pani Daria Stachowicz przygotowała scenariusz sztuki teatralnej „W moim magicznym domku” na podstawie książki pt. „Szary domek” oraz wyreżyserowała spektakl, który uświetnił galę wręczenia „złotych kart” najmłodszym i zarazem najbardziej aktywnym czytelnikom Biblioteki.

          Przedstawienie nie odniosłoby takiego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie i talenty aktorskie uczniów naszej szkoły. W rolę Szarego Domku rewelacyjnie wcieliła się Iga Milewska z kl. Vc. Wszędobylskim, a jednocześnie pomocny Wiatrem był Natan Zapał z kl. VIIa. Kolejnymi tymczasowymi mieszkańcami Domku byli nietuzinkowi: Roksana Gudz z kl. VIIb w roli Srebrnego Wilka, Nadia Rasińska z kl. VIIa w roli Nocy, Kinga Solarewicz z kl. VIIb w roli dobrej Wiedźmy, Kacper Olczyk z kl. VIIb w przekonująco zagranej roli  Niszczydoma. Pięknie opowieść snuły: Wiktoria Antoszków z kl. VIIa w podwójnej roli narratorki i dobrego Duszka oraz Maja Rola z kl. VIIa w roli drugiej narratorki. Mieszkańcami Herbatkowego Miastka, którze nieskutecznie próbowali dokuczyć Szaremu Domkowi, byli: Hanna Dudziak z kl. VIIa, Amelia Wojciechowska z kl. VIIa oraz Horacy Kusz również z kl. VIIa. Niespodzianką w przedstawieniu był występ prawdziwego czarnego kota Dzidka, którego użyczyła do sztuki jego właścicielka, Wiktoria Antoszków. Ta rola była naprawdę niezapomniana.

          Sztuka opowiada o poszukiwaniu przez niedoceniany wśród mieszkańców Herbatkowego Miastka Szary Domek mieszkańca-przyjaciela, który podzielałby pasje i styl życia skromnego i zarazem pełnego otwartych okiennic i drzwi Domku z ulicy Wietrznej. Przesłanie spektaklu jest ponadczasowe i dlatego problemy, z którymi borykał się główny bohater, nie są obce współczesnemu odbiorcy. Jak to w bajkach bywa i tutaj mamy szczęśliwe zakończenie.




          Daria Stachowicz,
          nauczycielka języka polskiego


          Wojewódzki przedmiotowy konkurs języka angielskiego

          Dnia 10 maja 2018 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbył się finał wojewódzkiego przedmiotowego konkursu języka angielskiego. Konkurs składał się z części pisemnej (test) i ustnej. Do zdobycia było 60 punktów. W zmaganiach brało udział 45 uczniów z  sześciu rejonów województwa lubuskiego. Tytuł laureata przysługiwał od 90% zdobytych punktów.
          Uczennica naszej szkoły Sandra Gurling z klasy 7d zdobyła 50 punktów (83,3 %) uzyskując tytuł finalisty.

          Gratulujemy!

          Agnieszka Kościelniak,
          nauczycielka języka angielskiego