• październik

        • Brzydkie Kaczątko

          Przygotowywali się miesiąc, uczyli swoich ról, z pomocą rodziców kompletowano stroje ptactwa podwórkowego i pod czujnym okiem wychowawcy Agnieszki Dębskiej oraz pani Jolanty Liniart brali udział w próbach. Nad częścią muzyczną czuwała pani Magdalena Rozynek-Siring.  
          31 października klasa IV e zaprezentowała efekty swojej ciężkiej pracy i wystawiła przedstawienie teatralne, którego scenariusz powstał na motywach baśni H.Ch. Andersena pt. „Brzydkie Kaczątko”. Nie zabrakło dowcipnych tekstów, zabawy i piosenek. Patrząc na reakcje widzów można śmiało sądzić, że spektakl bardzo się podobał. Z czego wszyscy są bardzo dumni.  Z tym przedstawieniem 7 listopada pójdziemy do Przedszkola nr 7 w Nowej Soli i zaprezentujemy się przed młodszymi kolegami i koleżankami.
          Tym teatralnym występem podsumowaliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku był pod hasłem: „Książka nas łączy”.
          Drogi Uczniu! Odwiedzaj bibliotekę szkolną i miejską, sięgaj nie tylko po obowiązkowe lektury omawiane na lekcjach języka polskiego, szukaj nowości wydawniczych. Spędzaj wolny czas z książką bawiąc się i ucząc. Pamiętaj, kto czyta żyje podwójnie, jak powiedział Umerto Eco.




          Agnieszka Dębska
          nauczyciel języka polskiego


          Bal Świętych i Aniołów

          31 października odbył się pierwszy  BAL ŚWIĘTYCH I ANIOŁÓW. Pomysłodawcą wydarzenia  była Pani Jolanta Kwocz –wychowawca kl. Id,  we współpracy z Panią Zofią Weres - katechetką. W krótkim scenariuszu został przedstawiony cel i sens Uroczystości Wszystkich Świętych. Uczniowie poszczególnych klas I-III i V , śpiewali przygotowane na tę okoliczność utwory. Mirela Debert  z klasy Va  wystąpiła  z autorskim układem tanecznym. Zatańczyła „czaczę” zdobywając ogromne owacje od publiczności. Klasa Va zagrała na fletach utwór muzyczny, opracowany przez Panią Magdę Rozynek-Siring.


          Wykonawcami  piosenki „TAKI DUŻY, taki mały” z repertuaru Arki Noego, byli  uczniowie klasy I d. Zaśpiewali również  piosenkę  CIESZĘ SIĘ ALLELUJA. Kolejni zaprezentowali się uczniowie z klasy 1c z piosenką "Bóg  kocha mnie". Klasa 3a postawiła na piosenkę - „Gdy Boży Duch wypełnia mnie”. Piosenka z ARKI  NOEGO – MAMA KRÓLOWA była prezentowana przez
          klasę 3b. ZABIERZESZ MNIE NA DRUGI BRZEG usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic z klasy 5d.
          Szczególnie zaangażowani w przygotowanie balu, byli uczniowie z klasyI d z wychowawczynią Panią Jolantą Kwocz oraz  dziewczęta z klasy Va  wraz z katechetką Weres Zofią. Zatańczyli oni, przygotowany  wcześniej taniec belgijski zwany Belgijką.
          Pani Dyrektor Danuta Wietrzyńska zachęcała do rozpoczęcia zabawy. Żywe rytmy Belgijki porwały wszystkich do tańca. Uczniowie wraz z nauczycielami, na holu szkoły, bawili się wyśmienicie.
          Później przyszedł czas na niespodziankę. Do klas zostali wysłani aniołowie z  koszami słodyczy. Cały bal przebiegał  w miłej atmosferze.


          Dziękujemy Dyrekcji szkoły za sfinalizowanie BALU



          Zofia Weres
          nauczyciel religii


          Gala Przedsiębiorczych Nauczycieli 2017

          W obecnym roku szkolnym uroczysta gala wręczenia nagród dla Przedsiębiorczych Nauczycieli, której patronatem jest Narodowy Bank Polski i Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości odbyła się 27 października w  Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego  w Warszawie. Jej bohaterami byli nauczyciele i uczniowie z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W uroczystości uczestniczyli: Prezes Narodowego Banku Polskiego- profesor Adam Glapiński, Prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości- Zbigniew Modrzewski oraz  przedstawiciele NBP.
          W tegorocznej edycji  w rankingu wojewódzkim, ponownie jak w roku ubiegłym, najlepszym nauczycielem przedsiębiorczości 2017 województwa lubuskiego w kategorii gimnazjum została Pani Małgorzata Pośpiech nauczycielka Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Soli, opiekunka Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. W roku szkolnym 2016/2017 nauczycielka Małgorzata Pośpiech była koordynatorką ogólnopolskich projektów edukacyjnych  w zakresie ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

           


          Godne reprezentowanie szkoły podczas meczu 1/4 Pucharu Polski: Zagłębie Lubin - Korona Kielce

          W czwartek 26.10.2017 r. uczniowie klasy 7d wspólnie z piłkarzami Arki Nowa Sól wyprowadzali zawodników podczas meczu 1/4 Pucharu Polski pomiędzy Zagłębiem Lubin a Koroną Kielce. Przeżycie dla młodzieży było niesamowite, a pamiątka z tego wydarzenia pozostanie do końca życia. Mecz gospodarze przegrali 0-1, chociaż okazji do wyrównania nie brakowało. Za tydzień rewanż w Kielcach i mocno wierzymy w odrobienie strat i awans naszego ukochanego klubu do półfinału tych rozgrywek. Następny wyjazd w niedzielę 05.11.2017r. o 13.30. W dniu tym Zagłębie Lubin podejmie Cracovię Kraków.


          Zapraszamy do wspólnego kibicowania ;-)

          W najbliższy czwartek 26.10.2017 r. uczniowie klasy 7d będą wyprowadzać zawodników podczas meczu 1/4 Pucharu Polski pomiędzy Zagłębie Lubin Korona Kielce. Chcesz zobaczyć to na żywo? Transmisja o godzinie 20.25 w POLSAT SPORT.

          Grzegorz Cegiełka
          nauczyciel wychowania fizycznego


          W celu edukacyjnym i integracyjnym

          25 października 2017 r. klasa 4e i 6a pojechały na wycieczkę do Wrocławia. W czasie podróżowania uczniowie starszej klasy opowiedzieli o ciekawostkach i legendach związanych z Wrocławiem.

           Jako pierwsze odwiedziliśmy Humanitarium. Przeszliśmy trzyetapową ścieżką edukacyjną, poznając w jaki sposób można przetworzyć różne rodzaje energii pochodzące ze źródeł naturalnych: wiatru, wody i słońca.

          Mieliśmy też warsztaty podczas, których dowiedzieliśmy się, jak wytwarza się perfumy, co to jest olejek eteryczny, woda toaletowa. Po zajęciach zabraliśmy ze sobą własnoręcznie zrobione perfumy o zapachu pomarańczowym.

          Następnie udaliśmy się do centrum nauki i wiedzy o wodzie – Hydropolis. Obejrzeliśmy wystawę ukazującą wodę z różnych ciekawych perspektyw.

          Zabrakło nam tylko spaceru po rynku we Wrocławiu, ale i tak wracaliśmy do domu zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń.

           


          Agnieszka Dębska
          nauczyciel języka polskiego


          Wycieczka klasy 7d na Bukową Górę

          We wtorek 24.10.2017 klas 7d uczestniczyła w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Rezerwatu Przyrody w Bobrownikach. Na wycieczkę wybraliśmy się rowerami, by podziwiać jeden z  najstarszych rezerwat,ów w naszym województwie, który jest położony w dorzeczu Odry.
          Po przyjeździe na miejsce rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbasy. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się podziwiać rezerwat, w którym zobaczyliśmy fragment lasu porastającego strome zbocze. Zobaczyliśmy także poniemieckie bunkry,
          które niestety zostały zasypane i tylko ich fragmenty były widoczne. Przyroda w tym miejscu jest bardzo piękna i na pewno jeszcze nie raz tutaj będziemy, chociażby zobaczyć ją w scenerii wiosennej.  Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, a po przejechaniu w sumie około 30km nazajutrz wszyscy niekorzystający na co dzień z rowerów doskonale to czuliśmy.
          Do usłyszenia ze zdania relacji z kolejnej naszej wycieczki.



          Grzegorz Cegiełka
          nauczyciel wychowania fizycznego


          Wycieczka do Wrocławia klasy 7b i 6d

          20 października 2017r. uczniowie klasy 7B i 6D wraz p. Jowitą Godziewską (wychowawcą klasy 7B) i p. Darią Stachowicz (wychowawcą klasy 6D) oraz z p. Haliną Wróbel udali się na wycieczkę do Wrocławia.
          Obejrzeli ekspozycje znajdujące się w Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS” pokazujące wpływ wody na naszą planetę oraz jej mieszkańców. Następnie poznali florę i faunę Ogrodu Zoologicznego oraz Afrykarium. Zapoznali się również z historią, architekturą i zabytkami wrocławskiego rynku.
          Uczniowie – pełni wrażeń i w rewelacyjnych nastrojach – wrócili do domu.


           

          Jowita Godziewska, Daria Stachowicz


          SP 8 w sporcie bardzo wysoko

           

          Szkolny Związek Sportowy Ziemia Lubuska opublikował punktację generalną Lubuskiej Olimpiady Młodzieży szkół podstawowych za rok szkolny 2016/2017.
          Bardzo wysoko w tej klasyfikacji znalazła się  PSP nr 8, która zajęła ósme miejsce z ilością 330 punktów. Zwyciężyła PSP nr 2 w Gubinie z ilością 710 pkt, ze szkół nowosolskich poza Ósemką najwyżej na 41 miejscu sklasyfikowano PSP nr 1 z ilością 160 pkt oraz PSP nr 5 na 69 miejscu z 105 punktami. Uczniowie Ósemki wraz z nauczycielami wychowania fizycznego Andrzejem Bączykowskim, Grzegorzem Cegiełką oraz Rafałem Snochem pokazali po raz kolejny,że szkoła zdecydowanie dominuje w powiecie nowosolskim pod względem współzawodnictwa sportowego.

          Andrzej Bączykowski
          nauczyciel wychowania fizycznego


           "Księga Dżungli" teatr na żywo...

          W dniu 17 października o godzinie 9.00 odbyła się transmisja na żywo z Teatru Arlekin w Łodzi. Klasy IIa, IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami p. B. Stempkowską, p. P. Małgorzewicz i p. P. Jacków wzięły udział w tym wydarzeniu.

          "Księga Dżungli" to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, które stworzono we współpracy z Mistrzem Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii.  Opowieść o "ludzkim szczenięciu" Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrośi i szacunku dla odwiecznych praw natury, która została podana w niezwykle atrakcyjnej formie. 

           


          Paulina Jacków
          edukacja wczesnoszkolna


          Kiermasz misyjny 

          W dniach od 16-18.10.17 w naszej szkole odbył się kiermasz misyjny pod hasłem: ”SP NR8 – DAR SERCA DLA BOLIWII.” Można było zakupić fanty, gofry, popcorn, watę cukrową, galaretki i ciasto.

          Zebrane fundusze 4425,33 zostały przekazane  na ręce naszej misjonarki, na rzecz najbiedniejszych dzieci, wśród których pracuje.

          Gorące podziękowania dla Dyrekcji SP nr 8, grona pedagogicznego, wolontariatu misyjnego, samorządu uczniowskiego, SKC, pracowników szkoły, służby medycznej oraz dla wszystkich rodziców i uczniów naszej szkoły, za dobro i ogromne zaangażowanie w dzieło misyjne.



          Zofia Weres
          nauczyciel religii


          Ósemka  pomaga Boliwii

          Po dwóch latach pracy  w Boliwii, misjonarka - Małgorzata Czerniawska odwiedziła swoją Ojczyznę i miasto rodzinne – Nową Sól. Swoje marzenia związane z misjami, Małgorzata  zrealizowała, otrzymując Krzyż  Misyjny w  Gnieźnie z rąk ks. bp Mazura do posługi misyjnej w Boliwii.

          2 października, wyprzedzając TYDZIEŃ MISYJNY uczniowie naszej szkoły w Nowej Soli, przeżyli ciekawe spotkanie z misjonarką.

          W PSP Nr 8  Małgorzata prowadziła zajęcia. Zapoznała nas z realiami pracy w  Boliwii: jej położenia geograficznego, zróżnicowanego klimatu, turystyki, wiary i  waluty (boliwiany)
          Obecnie Małgorzata zajmuje się pracą pastoralną w Guabira. Pracuje w szkole, oraz w kościele. Porozumiewa się z tubylcami po hiszpańsku.

          Boliwia to najbiedniejszy kraj Ameryki Południowej. Ma 2 stolice: konstytucyjna  Sucre i  polityczna z siedzibą rządu La Paz. Większe miasta to: Santa Cruz, Cochabamba, Montero, Oruro.  Guabira  to trzecie co do wielkości miasto, panuje tutaj klimat tropikalny.
          Zdecydowana większość Boliwijczyków praktykuje katolicyzm. Stare tubylcze, plemienne  wierzenia, to kult Matki Ziemi – PACHAMAMY. Wyznawcy składają ofiarę z ziół, owoców, prosząc o błogosławieństwo dla Ziemi, o bogate zbiory.
          Główne problemy z którymi spotyka się Małgorzata  to: rozbite rodziny, bieda materialna i moralna, mafie narkotykowe.
          Misjonarka przywiozła prezentacje multimedialne, boliwijskie eksponaty, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Największym powodzeniem cieszył się strój kobiety z wełny z lamy - poncho, oraz czapeczka chiulo i materiały. Jednym z najważniejszych przejawów boliwijskiej kultury jest tkactwo – sztuka, która obecnie przeżywa odrodzenie. Mieszkańcy szukają sposobów na zarobienie przez sprzedawanie wyrobów turystom. Hitem były torebki ze skóry z lamy, portmonetki, piórniki, różańce, wyroby artystyczne. Ciekawe były też instrumenty piszczałkowe - samfonia.

          Z wielkim zdumieniem, uczniowie przyjęli fakt, ze w Guabira wschód słońca jest stały o 6.30 i zachód zawsze o 18.30. Z tym, że nie ma zmierzchu, nagle zapada ciemność- noc. Taka jeszcze ciekawostka; w Boliwii znajduje się Najniebezpieczniejsza droga świata – DROGA ŚMIERCI.
          W dniach od 16-18.10.17 w naszej szkole odbył się kiermasz misyjny pod hasłem: ”SP NR8 – DAR SERCA DLA BOLIWII” Można było zakupić fanty, gofry, popcorn, watę cukrową, galaretki i ciasto. Zebrane fundusze 4125,33 zostały przekazane  na ręce naszej misjonarki, na rzecz najbiedniejszych dzieci, wśród których pracuje.
          Gorące podziękowania dla Dyrekcji PSP NR8, Grona Pedagogicznego, Wolontariatu Misyjnego, Samorządu Uczniowskiego, SKC, PRACOWNIKÓW SZKOŁY, SŁUŻBY MEDYCZNEJ  oraz dla wszystkich  rodziców i uczniów Ósemki, za dobro i ogromne zaangażowanie w dzieło misyjne.



          Zofia Weres
          nauczyciel religii


          Realizacja Programu Profilaktycznego „Trzeci  elementarz, czyli program siedmiu kroków” w klasie 7b

          W październiku i listopadzie 2017 r. p. Jowita Godziewska, wychowawca klasy VII B, realizuje ze swoimi uczniami 15 – godzinny Program Profilaktyczny „Trzeci Elementarz, czyli program siedmiu kroków”.

          Celem tego programu jest pokazanie perspektyw zdrowego stylu życia i drogi
          do satysfakcji osobistej bez zażywania alkoholu i innych substancji uzależniających. Dodatkowym atutem programu jest integracja zespołu klasowego – uczniów klasy 7B.

          Wszystkie zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, z wykorzystaniem atrakcyjnych materiałów dydaktycznych (m.in. dodatkowych kart pracy, filmów edukacyjnych), a program zostanie zakończony quizem z nagrodami.

          Jowita Godziewska
          nauczyciel matematyki


          Uczniowie Ósemki na meczu siatkarskiej PlusLigi 

          W środę nasi uczniowie mieli szanse zobaczyć na żywo siatkarski mecz PlusLigi. Pojechaliśmy do Lubina gdzie gospodarze zmierzyli się z ubiegłorocznym mistrzem Polski Zaksą Azoty Kędzierzyn-Koźle. Dużo było radości i świetnej zabawy.
          Na koniec zdjęcia z gwiazdami siatkówki :-) 

          Klub Ares zaprasza wszystkich chętnych na następne wyjazdy.

           

          Rafał Snoch
          nauczyciel wychowania fizycznego


          Wizyta w skansenie

          17 października klasy III e i III g wraz z wychowawczyniami udały się do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.
          W atrakcyjnym pejzażu dawnej wsi, w zabytkowym wnętrzu uczniowie wzięli udział w zajęciach, na których poznali proces powstawania lnianego płótna. Mogli zobaczyć ciekawe rekwizyty: kołowrotek, cierlica, międlica. Następnie uczestniczyli w zajęciach rękodzieła artystycznego. Z różnych gatunków lnu wykonali przepiękne motyle, które będą niezwykłą pamiątką z wizyty w muzeum. To był bardzo ciekawy i pouczający wyjazd.



          Alicja Kołtko
          edukacja wczesnoszkolna


          W Teatrze  Lubuskim w Zielonej Górze

          W dniu 12 października byliśmy w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze na spektaklu "Akademia Pana Kleksa". Przedstawienie na podstawie książki Jana Brzechwy wyreżyserowane przez pana Jerzego Połońskiego bardzo nam się podobało. W drodze powrotnej zrobiliśmy wspólne zdjęcia przed teatrem oraz na zielonogórskim deptaku.


           
          klasa IVa i IVb

          Nagrodzeni przez klub z ekstraklasy - Zagłębie Lubin

          Uczniowie naszej szkoły, a w większości kibice Zagłębia Lubin z klasy 7d zostali nagrodzeni za systematyczne wyjazdy na mecze piłkarskie "Miedziowego" klubu. Za wspólne kibicowanie zostali nagrodzeni, każde dziecko otrzymało szalik i gadżety klubowe a czterech szczęśliwców grę Fifa 2018.
          Radości nie było końca a w najbliższym czasie dodatkowo uczniowie z 7d będą wyprowadzać zawodników podczas meczu Pucharu Polski pomiędzy Zagłębie Lubin - Korona Kielce, który odbędzie się w czwartek 26.10.2017r.  W nagrodę dzieciaki otrzymają koszulki sponsorskie i wielką frajdę jaką będzie przeżycie tego wydarzenia na żywo.

           


          Grzegorz Cegiełka
          nauczyciel wychowania fizczynego


          W związku z rozpoczynającym się w poniedziałek (16.10) wydawaniem obiadów, z dniem tym ulegają zmiany przerw międzylekcyjnych. Cztery pierwsze lekcje bez zmian. Piąta lekcja rozpoczyna się o godz. 11.40. Po niej przerwa obiadowa od godziny 12.25 i trwa do 12.45. Pozostałe przerwy bez zmian. Wychowawców proszę o poinformowanie o tych zmianach uczniów i rodziców.

          Dyrektor szkoły
          Bogdan Mikulski


          Z wizytą w Teatrze Lubuskim

          W dniach 11 i 12 października klasy IV a, b, c, d, e, f, h i V a, d wraz  z wychowawcami udały się do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Dzieci z naszej szkoły obejrzały spektakl, którego scenariusz powstał na podstawie książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Aktorzy przenieśli widzów do akademii profesora Ambrożego, który zajmował się swoimi uczniami w sposób zaskakujący. Uczył ich kleksografii, na geografii grali kopiąc globus, gotowali z kolorowych szkiełek i jadalnych farb.
          Czy to był udany wyjazd? Niech wypowiedzi młodych widzów nam o tym powiedzą.

          Przeraziłam się, kiedy zgasły światła i nagle pojawił się szafa.
          Oliwia Rzepecka 4d

          Podobało mi się, kiedy trzecie oko pana Kleksa wracało z podróży.
          Natasza Podgórni 4d

          Mi najbardziej podobała się historia Mateusza, gdy wilki machały flagami.
          Filip Małecki 4e

          Podobały mi się stroje, scenariusz i piosenka Mateusza.
          Anastazja Wojanowska 4e

          Spektakl był fascynujący, szczególnie, gdy szalony golarz Filip tworzył robota Alojzego.
          Wiktoria Olejniczak 4e

          Najbardziej spodobała mi się piosenka o kaczce Dziwaczce. Balem się, kiedy szpak Mateusz opowiadał swoją historię.
          Hubert 4b

          Spodobało mi się, jak Adaś poszedł do świata bajek.
          Rozalka

          Wystraszyło mnie jak laleczka rozbijała sekrety pana Kleksa.
          Karolina 4b

          W teatrze zdziwiło mnie, że broda pana Kleksa była biała. Spodobało mi się jak pan Kleks zrobił kaczkę, bo była wielka i słodka.
          Ola W. 4a

           


          Agnieszka Dębska
          nauczyciel języka polskiego


           Spotkanie integracyjne klasy 4c

          14 października br. w Parku Krasnala odbyło się spotkanie uczniów klasy 4c wraz z wychowawczynią - panią Teresą Myszko. Pogoda, frekwencja oraz dobre humory dopisały

          .

          Teresa Myszko
          wychowawczyni klasy 4c


          W Dniu Nauczyciela głośno o „Baśni o świętym spokoju”

          12 października 2017 r. w stołówce szkolnej na widowni zasiedli nauczyciele i pracownicy Szkoły, aby najpierw przenieść się w musicalowe klimaty „Deszczowej piosenki” i podziwiać taniec, może przyszłych Kellych, uczniów klasy IV F, którzy odtańczyli go z kolorowymi parasolkami.

          Następnie widzowie przenieśli się przy taktach muzyki, którą czarowała flecistka Kinga Solarewicz z klasy VII B na dwór króla Miłosława, który cenił sobie nade wszystko ciszę. Uczniowie z klasy VII A przeczytali na głos „Baśń o świętym spokoju”, a kodą inscenizacji był utwór na fortepian „Liber tango” w wykonaniu Klaudii Boguckiej z klasy VII B.

          Młodzież została przygotowana pod kierunkiem polonistki, pani Darii Stachowicz, a autorką i wykonawcą jesiennej dekoracji oraz kartek z życzeniami dla nauczycieli była pani Jowita Godziewska.

           

          Daria Stachowicz, nauczyciel języka polskiego
          Jowita Godziewska, nauczyciel matematyki


          Zbiórka karmy dla zwierząt

          Podobnie, jak w ubiegłym roku zbieramy mokrą i suchą karmę oraz stare koce dla Przytuliska, które znajduje się przy ul. Głogowskiej 77. Czas naszej zbiórki potrwa aż do 24 listopada 2017r. Wszystkie rzeczy prosimy przynieść do sali 411 na II piętrze w seg. D.
           

          Ucznowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią p. Kazimierą Lubieniecką


          Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          10 października br. odbyło się w ślubowanie klas pierwszych.

           


          W dniu 10 października w ramach projektu edukacyjnego "Zawody naszych rodziców" p. Paulina Jacków wychowawczyni klasy III d zaprosiła tatę Nataniela, pana Tomasza Sadrakułę - astronoma. Pan Tomek w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom najpiękniejsze strony swojego zawodu. Dowiedzieliśmy się wiele na temat teleskopów i przyrządów, którymi posługuje się astronom. Wspólnie odkryliśmy jak powstał i jak funkcjonuje wrzechświat. Mieliśmy możliwość obserwować model Układu Słonecznego. 




          Paulina Jacków
          edukacja wczesnoszkolna


          9 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z Krainą Eksperymentów, w którym  wzięły udział klasy: Ic, Id, IIa, IIIb, IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami: p. Danutą Kaźmierczak, p. Jolantą Kwocz, p. Barbarą Stempkowską, p. Aliną Guzikowską, p. Patrycją Małgorzewicz i p. Pauliną Jacków. Temat zajęć brzmiał "Chemia i fizyka dla młodego smyka". Wszyscy z niecierpliwością i ogromną ciekawością czekali na ten dzień.

          Na początku uczniowie przypomnieli sobie kto to jest naukowiec, gdzie pracuje i jakie zasady obowiązują w laboratorium. Potem już mogli przystąpić do eksperymentowania. Najpierw obserwowali wybuchy gorącej pary, które przypominały pracę parowozu. Następnie sami sprawdzali co się stanie, gdy połączą sodę oczyszczoną, olej, wodę z barwnikiem i kwasek cytrynowy. Efekt był niesamowity. Na koniec połączyli ze sobą olej i zabarwioną wodę i dorzucili do tego tabletki musujące. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zaobserwowania, co wyniknęło z tych eksperymentów.

          Zajęcia jak zawsze były ciekawe i zaskakujące. Dzieci nie mogą już się doczekać następnych.

           


          Alina Guzikowska
          nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej


          W niedzielę ruszyły zawody ligowe Młodziczek. Zespole UKS Ares w którym większość zawodniczek to uczennice SP 8 Nowa Sól gościł u siebie zespoły z Zbąszynka i Gorzowa Wlkp.
          Dziewczyny niestety przegrały z silnym zespołem Zbąszynka, ale później odniosły zwycięstwo nad Gorzowem.
          Gratuluje dziewczynom checi i zaangażowania. Czekam na wiecej sukcesów :-)



          Rafał Snoch
          nauczyciel wychowania fizycznego


          Głośne czytanie baśni o … świętym spokoju


          29 września w jesienne południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie naszej szkoły z grupy teatralnej “Ósemkowy Teatrwraz ze swoją opiekunką, panią Darią Stachowicz głośno czytali przedszkolakom z dwóch nowosolskich przedszkoli “Baśń o świętym spokoju”. To nie pierwszy występ młodych aktorów.

          Grupa pod kierunkiem polonistki już drugi rok współpracuje z nowosolskim oddziałem Biblioteki dla dzieci. W ramach akcji “głośnego czytania” najmłodszym czytelnikom starsi uczniowie PSP nr 8 nie tylko zaangażowali się aktorsko, ale także sami dostrzegli pożytki płynące z czytania. Na pewno takie akcje wpływają niezaprzeczalnie również na wzrost umiejętności społecznych młodzieży.

          W planach są kolejne działania teatralne “Ósemkowego Teatru” oraz udział uczniów w spotkaniach z ludźmi pióra organizowanych przez nowosolską Miejską Bibliotekę Publiczną.




          Daria Stachowicz
          nauczyciel języka polskiego


          Dzień Chłopaka

          30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka, z tej okazji chłopcy otrzymali od dziewcząt życzenia i drobne upominki. Ten dzień klasy świętowały w swoim gronie razem z wychowawcami. A w czterech klasach dodatkowym prezentem była dyskoteka. Uczestniczyli w niej uczniowie z klasy p. Moniki Antonowicz 5d, p. Małgorzaty Oleksiak 7a,p. Mirosławy Ilnickiej 6a i p. Agnieszki Dębskiej 4e. Wszyscy świetnie się bawili i już snują plany na kolejną zabawę.
          Wszystkim Chłopcom jeszcze raz życzymy:


          Uśmiechu na twarzy,
          A sercu radości.
          I czyś mały czy wyrośnięty,
          Bądź zawsze życzliwy i uśmiechnięty.




          Agnieszka Dębska
          nauczyciel języka polskiego


          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

          Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

          Kto wymyślił takie święto?
          W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.

          Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

          Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych
          Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

          Zrób sobie przerwę od telewizora,
          odejdź na dłużej od monitora,
          bo w bibliotece na Ciebie czeka
          książka - prawdziwy przyjaciel człowieka!

          Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych  nasza biblioteka jest odświętnie udekorowana. W niektóre dni października jest „słodkie wypożyczanie” tzn. każdy wypożyczający książkę  otrzymuje cukierka. W bibliotece, w holu szkoły możemy obejrzeć gazetki okolicznościowe związane z tym świętem.  Biblioteka zaprasza też na wystawy m.in.  z okazji Dnia zwierząt oraz wystawy nowości wydawniczych  wydawnictwa EGMONT i Publicat, podczas których można kupić ciekawe książki. Zapraszamy uczniów do składania propozycji książek do zakupu do szkolnej biblioteki.  Z tej okazji odbędą się też wycieczki do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jako podsumowanie, na  koniec miesiąca klasy zostaną zaproszone na przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klasy IV e pod kierunkiem pani Agnieszki Dębskiej i Jolanty Liniart.


           Jak co roku we wrześniu ruszyła w naszej szkole Akcja "Pola Nadziei". Sprzedając cebulki żonkili, które już trzeba wsadzić do ziemi w ogródku zbieramy fundusze dla Hospicjum w Zielonej Górze. Nasi uczniowie z entuzjazmem włączją się w akcję.

          Ewa Kawalec, Halina Wróbel